Щоб якомога довше бути дієздатним та рухливим, треба розуміти причини виникнення болю у спині, причини загострення та можливі тактики лікування. Саме про це наша розмова з доктором Володимиром Берсенєвим, кандидатом медичних наук, лікарем-невропатологомвищої категорії, заслуженим лікарем України, засновником клініки «Медичний центр Берсенєва». Він також є автором унікального методу лікування спини та багатьох книг на цю тему.

Біль у спині часто асоціюють лише із віковими змінами, і це помилка. Насправді більшість проблем починається у молодому віці й навіть у дитинстві, але люди звертаються за допомогою до лікарів тоді, коли вже складно щось змінити. Біль у спині супроводжує кожну десяту людину, а 10 відсотків з них, на жаль, стають інвалідами, не отримавши своєчасного лікування. Часи ж інтернету та мобільних комунікацій, коли спина та шия часто перебувають у напрузі, у некомфортних позах, принесли нам різке омолодження проблем зі спиною. Про все це, а також метамерний безопераційний метод лікування і розповів Володимир Берсенєв.  

Гіпократ говорив: «З якою б хворобою не прийшла людина, почни її лікування зі спини, потім подивися, що залишилося, і зціли її остаточно». Саме з цього Володимир Берсенєв почав розмову: «Це справді так: більшість захворювань людини так чи інакше пов’язані з хребтом. Навіть кардіологи кажуть, що сьогодні із п’яти хворих, які прийшли до них, четверо мають звернутися до неврологів. Така ж картина з гастроентерології. За останні роки ми також переконалися, наскільки гінекологічні захворювання пов’язані з проблемами хребта. Для лікарів нашої клініки хребет людини – це об’єкт впливу: при лікуванні самого хребта або інших захворювань внутрішніх органів, ендокринної системи або судинних проблем.

А найпопулярнішими причинами, які викликають біль у спині різної інтенсивності, наразі є протрузії та грижі міжхребцевих дисків

Час звернутися до невролога

Хвороби спини нерідко сигналізують якимись опосередкованими проявами, і люди не відразу розуміють, де коріння їхніх проблем. Найчастішою причиною болю в спині є остеохондроз хребта з порушенням функції міжхребцевих суглобів, зниженням висоти міжхребцевих дисків та, як наслідок, розвитком протрузій та гриж різної локалізації із утиском корінців.

Ось основні ознаки того, що ваша спина вимагає уваги профільного лікаря, тож не варто відкладати візит на потім, намагаючись заглушити біль знеболюючими пігулками:

• болі у хребті – від легкого ниття до сильних нападів болю;

• болі, що перетікають у кінцівки;

• відчуття «голочок» у районі хребта, рук та ніг;

• оніміння кінцівок;

• слабкість у руках чи ногах;

• обмеження рухливості шиї;

• біль між лопатками;

• інтенсивний біль у попереку або кінцівках, грудній клітці, шиї;

• неможливість нахилитися, сісти, підняти сумку та інших видів фізичного навантаження через дуже сильні больові відчуття;

• головний біль, запаморочення;

• стрибки артеріального тиску

Чому виникають протрузії та грижі міжхребцевих дисків?
  • Генетична схильність. Це пов’язано з дефіцитом білків, які входять до складу диска. Завжди звертайте увагу на стан спини своїх старших родичів. І майте на увазі, що через цей фактор грижа може з’явитися навіть у дитини. Тому ніколи не відмахуйтесь від дітей, які скаржаться на біль у спині.
  • Вікові зміни. Поки ми молоді, наші міжхребцеві диски пружні та м’які. Але з віком тканина старіє, і диск стає немов дерев’яним. Він втрачає вологу та еластичність. Амортизуючі можливості теж погіршуються, і ризик травми диска значно зростає.
  • Травматичні ситуації. Хто з нас хоч раз не падав на льоду? Або не спотикався, не вдарявся? На жаль, все це з часом може озватись протрузією або грижею. Особливо небезпечні удари в область хребта та падіння на сідниці. Дуже негативно впливає на диски також різке підняття важких предметів.
  • Гіподинамія, пасивний спосіб життя. Так, уявіть собі, що у людини, що півжиття проводить у кріслі, міжхребцеві диски страждають більше, ніж у того, хто веде повноцінний спосіб життя. Наш хребет дуже не любить довге положення сидячи. Міжхребетні диски втрачають амортизаційні властивості та недоотримують вологу із сусідніх м’язів, якщо вони довго перебувають у статичному положенні.
  • Надмірні та необережні рухи під час зайняття деякими видами спорту. Наприклад, гольф, метання молота та інших снарядів має сильне навантаження на диски.
  • Зайва вага. Надлишкові кілограми збільшують навантаження на хребет і сприяють більш інтенсивному тертю дисків та їх зношуванню.
  • Куріння. Це не причина в прямому сенсі, але каталізатор процесів. Через куріння зменшується кількість кисню в крові, що негативно позначається на стані тканин.
Чому молодіє остеохондроз та інші захворювання спини?

Статистика дивує: за останніми даними, у всьому світі біль у спині є найчастішою причиною, поступаючись лише простудним захворюванням. Однак лише 15-20% із усіх страждаючих звертаються за медичною допомогою.

На жаль, лікарі часто відмахуються від діагнозу «остеохондроз», висуваючи дивні аргументи – «він є у кожного» і «це вікове, нічого не вдієш». Але це докорінно неправильно, зважаючи на те, як змінився наш спосіб життя за останні кілька десятиліть! Порахуйте, наприклад, скільки часу ми проводимо сьогодні сидячи? А в якому положенні зазвичай фіксується наша шия, коли в руках гаджети? А скільки зайвої ваги сумарно додала наша планета в період епідемії ковіду?

Ось для прикладу лише кілька цікавих цифр.

За даними біомеханіки, в положенні лежачи міжхребцеві диски зазнають тиску 50 кг, в положенні стоячи – 100кг, у положенні сидячи з випрямленою спиною без опори – 150 кг, і сидячи, зсутулившись, – 220кг. Вражає?

Можливі тактики лікування

Лікування усіх захворювань у нашій клініці проводяться комплексно. Після якісних досліджень і діагностики лікар розробляє персональну терапію, враховуючи безліч особливостей не тільки хребта пацієнта, а й організму в цілому.

Для зняття набряку та запалення призначається лікувальний масаж, проводяться фізіотерапевтичні процедури. Для відновлення функцій пацієнту може бути призначено роботу на тренажерах. Не варто іронічно ставитися до ЛФК – це допомагає зміцнити м’язовий корсет спини, повернути тонус м’язам. Для усунення больового синдрому, зняття напруги, нейтралізації запального процесу використовують медикаментозне лікування.

Але найбільшу ефективність довели метамерні методи лікування. Це досить складний, комбінований метод, який поєднав класику терапії та східні методики. Він цілком і повністю ґрунтується на фізіології людини.

Усі структури людини від народження закладаються метамерно. Три зародкові листки, ектодерма, мезодерма та ендодерма, утворюють 33 метамери («метос» з грецької – «частина») з кожного боку нашого тіла. Кожен із 33 метамерів складається з семи складових, що походять із трьох зародкових листків. Один з найвідоміших усім метамерів знаходиться в голові – це трійчастий нерв.

Якщо пояснювати просто, метамер – це свого роду матриця, від якої походять усі тканини та органи людини. І метамерний метод доктора Берсенєва метод полягає у тому, щоб адресно стимулювати ці матриці.