Зазвичай про це не хочуть чути. Ніхто не хоче вірити в те, що онкологія може торкнутись їх. А потім виявляється, що пізно. Чому від меланоми – найагресивнішої форми раку шкіри – у США повністю виліковують 97-98% відсотків людей, а в Україні ці показники значно нижчі?

Щорічно у травні всі соціально відповідальні дерматоонкологи світу приєднуються до Днів меланоми для того, щоб розповісти людям про підступність цієї форми раку шкіри, про те, як її не допустити або вилікувати, якщо онкологія діагностована. Лікарі мережі клінік CALM вже кілька років активно підтримують акцію: у їхньому активі велика кількість безкоштовно обстежених людей, сотні вчасно поставлених діагнозів і, як наслідок, врятованих життів.

Про Дні меланоми в Україні, про безкоштовну діагностику цього року, про недостатню поінформованість українців у питаннях раку шкіри, про те, як важливо вчасно поставити діагноз і врятувати життя ми розмовляємо у рамках циклу публікацій «Що приховує наша шкіра» з Андрієм Лисецьким – дерматоонкологом, засновником мережі клінік CALM і соціального проєкту «SkinScan. Я бережу свою шкіру».

АНДРІЙ ЛИСЕЦЬКИЙ
дерматоонколог, засновник та головний лікар мережі клінік CALM

17 років професійної діяльності. 

Напрями: дерматоскопія та діагностика новоутворень шкіри, лазерне видалення новоутворень шкіри, лазерне омолодження, лазерне лікування захворювань та дефектів шкіри.

Андрію Вікторовичу, щороку в травні всі дерматологи вашої клініці разом з вами виходять «у люди», щоб безкоштовно обстежити всіх бажаючих щодо стану їхньої шкіри. Чи можна задати провокаційне питання? Навіщо вам це потрібно?

Ви не повірите, але я буду щасливий, якщо пацієнтів з діагнозом «рак шкіри» взагалі не буде в нашій клініці і в Україні, тому що проблема буде вирішуватись у тій стадії, коли вона лікується швидко, легко та результативно. І це можливо.

Справа в тому, що рак шкіри – це захворювання, яке виліковне, якщо діагностувати його на ранній стадії. Але наша величезна проблема в тому, що українці погано поінформовані про проблему раку шкіри, включаючи меланому, і часто просто не звертають уваги на родимки. Збільшилась? Кровить? Стала якоюсь нерівною? Минеться! Але пляма не тільки не проходить, а й збільшується. На жаль, майже кожен день ми стикаємося з проблемами, яких взагалі могло б не бути, якщо ми мали б культуру щорічно відвідувати дерматолога з метою профілактики.

Я знаю, що у світі ця проблема піднімається набагато масштабніше, про це говорять. В Україні не так. І я знаю, як наші люди не йдуть до лікаря, поки не заболить, запече і тд. Тому я подумав, що можна піти від зворотнього. Не чекати людей на дерматоскопію в кабінеті, а взяти дерматосокп і вийти до людей. Колеги моєї клініки CALM підтримали мене. Так, у 2019 році виник проект “SkinScan. Я бережу свою шкіру”.

Ми вийшли у публічні місця, торгові центри, на вулицю, на пляжі з дерматоскопами і почали пропонувати людям продіагностувати їх родимки

І люди погоджуються?

Так. Наприклад, під час нашої останньої великомасштабної акції у ТЦ Dream, яку ми провели до війни, стояли черги з бажаючих проконсультуватись! Трохи більше ніж за місяць було обстежено близько 2000 осіб. На жаль, було діагностовано 40 випадків меланоми та 287 диспластичних невусів, які можуть перероджуватись у злоякісну пухлину. Але є в цьому і великий позитив: ці люди вчасно були обстежені і мають можливість вчасно видалити небезпечні родимки.

Виходить, що більше 10% обстежених нічого не знали про свою хворобу… А рак шкіри поширене захворювання в Україні?

Не лише в Україні. Відсоток захворювань на меланому та інші види раку шкіри у світі зростає з кожним роком. На жаль, середній показник захворюваності в Україні на 2-3% (залежно від регіону) вищий, ніж у Європі та США. Причин цьому багато, але основна в тому, що ми не маємо культури правильного перебування на сонці і профілактичних оглядів. Також є гайди самодіагностики молочних залоз, але чи багато людей користується гайдами самодіагностики родимок? Питання відкрите.

 Значить, у всьому винне сонце?

Найбільша наша проблема – байдуже ставлення до шкіри і необізнаність. У це важко повірити, але досі існує забобон: люди цілком серйозно вважають, що родимки видаляти не можна! Є такі думки навіть серед медиків. Я якось побачив на вулиці жінку, у якої на щоці були всі ознаки меланоми, помилитися було вже складно. Як лікар, я не міг пройти повз, підійшов, представився і сказав, що їй терміново треба видалити родимку на обличчі. Вона виявилася лікарем-терапевтом і була дуже здивована моєю порадою. Сподіваюся, що вона все-таки послухала мене.

А щодо сонця… Вважайте, що сонце, як вино. Інколи трошки можна. А от пара літрів може стати смертельною дозою. Помірність – це найнадійніший спосіб радіти сонцю та залишатися здоровим.

Хіба складно лише раз на рік прийти на прийом, особливо після відпочинку в спекотних країнах? І привести своїх батьків, бабусь та дідусів. Адже вони в зоні ризику просто за фактом віку

Те, що родимки краще не чіпати – поширена думка. Але ви стверджуєте, що родимки можна видаляти?

Звичайно можна, а інколи обов’язково.  Повірте моєму 16-річному досвіду дерматоонколога: прикмета може спрацювати з точністю до навпаки! Якщо родимка не входить в групу ризику, не видозмінюється і не завдає жодного дискомфорту, то лікар не запропонує вам видаляти її. Якщо ж родимка поводиться «активно»: змінює колір і розміри, кровоточить, нагадує про себе – видаляти її необхідно! І всі забобони в цьому випадку – не просто неправдиві, вони злочинні!

Варто ще звернути увагу, що люди часто помиляються в оцінці своїх родимок. Говорять, а навіщо нам показувати родимки, якщо вони невеликі, не нависають, нормально виглядають. Але підступність у тому, що великі опуклі родимки, що нависають, безпечні. А ось плоскі, з нерівномірним забарвленням і нерівними краями, цілком звичайні на вигляд якраз бувають агресивними.

Ви вже сказали, що літні люди апріорі частіше хворіють на рак шкіри. А хто ще у зоні ризику? Кому варто бути особливо уважними до своєї шкіри?

Раніше всі типи раку шкіри взагалі вважалися віковими захворюваннями, але й тут світова статистика демонструє тривожний тренд: рак шкіри молодшає, і сьогодні діагностується навіть у дітей. На щастя, це не масове явище, але таки воно є. А ось у людей 40+ він став зовсім не рідкістю.

Помічена тенденція видозміни родимок у молодих жінок і навіть дівчаток-підлітків. Це пов’язано з модою на відвідування соляріїв. На питання, як і скільки можна засмагати у солярії, я завжди відповідаю категорично: не бувати там взагалі.

Насамперед, до своєї шкіри повинні бути уважні люди, у яких на тілі є родимки, а не просто дрібні цятки. Їм обов’язково треба регулярно показуватись дерматологу.

У зоні ризику також ті, у кого у сімейному анамнезі є випадки захворювань на рак шкіри. Прямого зв’язку тут немає, але все ж таки, якщо неблагополучні родимки були у ваших батьків або бабусь/дідусів, то варто ставитись уважніше до себе.

Більш виражена схильність до шкірної онкології у світлошкірих людей, 1-2 фототип.

І пам’ятайте, якщо ви хоч раз у житті сильно обгоріли на сонці, то ризик захворіти на рак шкіри підвищується

Війна в Україні триває, чи цього року буде SkinScan?

Так, звичайно. Ми й минулого року проводили безкоштовну діагностику, але у режимі воєнного часу, тому робили це на території своєї клініки і онлайн для людей, які не в Києві. Цього року ми вирішили повернутися до довоєнної практики, бо рак не спить, і боротьба з ним – це наш фронт. Ми знову плануємо вийти в публічний простір, зараз ми займаємося організацією акції. Про те, де і коли буде проходити безкоштовна діагностика, повідомимо додатково, стежте за нашими анонсами в соціальних мережах або на моїх особистих сторінках. І я наполегливо запрошую всіх бажаючих прийти до нас чи до своїх дерматологів. Головне, приходьте.

Ми створили SkinScan, щоб донести до кожного, наскільки важливою є профілактика, і розповісти про те, що значно легше профілактувати, ніж потім розбиратися з наслідками.

Я не втомлююся повторювати, що українці надто погано поінформовані про рак шкіри. А часто злочинно халатні по відношенню до органу, в якому проводять усе життя. У нас досі процвітає забобонність, що родимки видаляти не можна. Ви не уявляєте собі, скільки дерматоскопій мені довелося зробити таким забобонним, але вже на стадії, коли, крім невеликого новоутворення, доводилося видаляти і лімфатичні вузли, і частини інших органів. Просто заведіть правило: раз на рік обов’язково приходьте до дерматолога на профогляд. Особливо після відпочинку у спекотних країнах. І не забудьте – ось прямо найближчим часом – привести до дерматолога своїх батьків, бабусь та дідусів, бо їхня вікова група особливо вразлива. В Україні сьогодні є все – і фахівці високого рівня, і найпросунутіша апаратура – для того, щоб легко та швидко впоратися з передонкологічними процесами шкіри, не довівши їх до біди. Шкіра – ваш захист, і вона у вас одна. Пам’ятайте про це.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: