Щороку у день народження Тараса Шевченка Національна премія України імені Тараса Шевченка оголошує лавреатів. Премія заснована у 1961 році і є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Рішення про відзнаку приймає комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка, а вручає її Президент України.

Щороку присуджується не більше семи Шевченківських премій. Кожен лавреат може її отримати лише раз за життя. Розмір Національної премії України імені Тараса Шевченка складає у 2024 році 429 тисяч гривень кожна.

Цього року жінки серед лавреаток переважають чоловіків – шість і п’ять відповідно

У номінації «Музичне мистецтво» премію отримали співачка Джамала (Сусана Джамаладінова) за альбом «Qirim» та композиторка Кармелла Цепколенко за кантати «Читаючи історію» за поезією Оксани Забужко, «Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?» за поезією Сергія Жадана, Дуель-Дует для скрипки та контрабасу, Симфонію № 5.

У номінації «Література» премію присудили Ярині Чорногуз за поетичну збірку «[dasein: оборона присутності]», видавництво «Віхола».

До речі, напередодні Джамала та Ярина Чорногуз отримали ще й премію Women in Arts. The Resistance.

У номінації «Публіцистика і журналістика» Шевченківську премію отримала Василиса Степаненко за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя (репортажі, фото та відеорепортажі, розслідування та фільм «20 днів у Маріуполі»).

У номінації «Театральне мистецтво» премію отримали Тетяна Овсійчук, художниця-постановниця, і Сусанна Карпенко, хормейстерка, за виставу «Конотопська відьма» за повістю Григорія Квітки-Основ’яненка Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

Також Національна премія України імені Тараса Шевченка 2024 року присуджена:

  • Єрмоленку Андрію, художникові, за серію художніх робіт «Ukrainian resistance // Український опір»;
  • Лазуткіну Дмитру, поетові, за книгу поезій «Закладка»;
  • Малолєтці Євгену і Чернову Мстиславу за згадану серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя (репортажі, фото та відеорепортажі, розслідування та фільм «20 днів у Маріуполі»);
  • Уривському Івану, режисерові-постановнику, за «Конотопську відьму».

У 2024 році не присудили премії літературознавства, мистецтвознавства та кіномистецтва. Сподіваємося, у 2025 році їх теж нагородять.