Папіломи часто розглядають як прикрі естетичні недоліки і не звертають на них уваги. «Дарма, – каже дерматоонколог Андрій Лисецький, – вірус папіломи людини не обмежується лише рожевими, тілесними чи коричневими утвореннями на тілі. Інколи він стає причиною онкології».

В останні роки багато медичних напрямків зосередилися на проблемі ВПЛ (вірус папіломи людини), оскільки були часи, коли навіть фахівці не уявляли, як часто різні захворювання запускаються цим підступним вірусом. Звідки беруться папіломи, як вони проявляються в організмі, чи можна їх профілактувати, як їх лікувати – про це у рамках циклу публікацій «Що приховує наша шкіра» ми розпитали Андрія Лисецького – дерматоонколога, засновника мережі клінік CALM, засновника соціального проєкту «SkinScan. Я бережу свою шкіру».

Лікар-мережі-клінік-CALM

АНДРІЙ ЛИСЕЦЬКИЙ
дерматоонколог, засновник та головний лікар мережі клінік CALM

17 років професійної діяльності. 

Напрями: дерматоскопія та діагностика новоутворень шкіри, лазерне видалення новоутворень шкіри, лазерне омолодження, лазерне лікування захворювань та дефектів шкіри.

Андрію Вікторовичу, на папіломи часто не звертають належної уваги, сподіваючись, що пройде саме. Прикривають шарфиками шию, ховають їх під одяг і взагалі не турбуються, якщо вони знаходяться в зонах, недоступних сторонньому оку. Що ви можете про це сказати?

Можу сказати,  що ховати їх під одягом чи видаляти – це особиста справа кожного. Але якщо людина намагається їх прикрити, то значить вони доставляють дискомфорт, принаймні естетичний. Тут треба розібратися, чому людина не звертається до лікаря, не позбувається від них, адже сьогодні це питання декількох хвилин. Папіломи видаляються швидко безболісно, фактично безслідно. Варто розуміти, що самостійно вони нікуди не зникнуть. Вони можуть збільшуватися в розмірах, чим будуть доставляти не тільки естетичний, але і фізичний дискомфорт через тертя чи кровоточивість. Звичайно, я рекомендую видаляти їх і не чекати, коли вони досягнуть декількох сантиметрів, тоді процедура довша і дорожча.

А може бути таке, що людина заражена папіломавірусом, але захворювання ніяк не виявляється?

Так, таке буває. Або другий варіант – людина його просто не може сама виявити, адже прояви вірусу можуть бути майже непомітними і розташовуватися на слизових. Можу сказати, що на сьогодні мінімум у 80% населення є ВПЛ, просто не у всіх він проявляється утвореннями. Також залежить від штаму вірусу, їх десятки. У когось він проявиться папіломами чи бородавками, у когось ерозією шийки матки, про яку дізнатися можна тільки безпосередньо на огляді у гінеколога.

А якщо в пропорціях, то скільки різновидів ВПЛ справді становлять небезпеку для здоров’я?

Левова частка штамівпровокує чисто естетичні дефекти. Вони приносять дискомфорт, але не перероджуються на злоякісні новоутворення. Однак існує певний відсоток і високоонкогенних штамів. Вони можуть стати причиною онкології шийки матки, статевого члена і заднього проходу. Можна здати аналіз крові на штами папіломавірусу і знати чи ви в зоні ризику. Також необхідно щороку проходити профілактичні огляди у профільних лікарів.

Навіть важко уявити відсоток людей, які приходять вже з онкологією через невчасну діагностику і лікування

Читайте також: Судинні змійки, зірочки, сіточки на шкірі: чому вони з’являються і як їх позбутися

Які саме штами ВПЛ є безпечними, а які онкогенними?

До високоонкогенних відносять 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 58, 59. Здавши аналіз, ви точно дізнаєтесь, які штами є у вашому організмі. Усі сучасні лабораторії фіксують, які категорії штамів було виділено у пацієнта.

Наприклад, у 70% випадків причиною раку шийки матки виявляються ВПЛ двох типів (16 та 18). Тобто вони сьогодні є найпоширенішими. А взагалі сучасній медицині відомо понад сотню видів папіломавірусу.

Як відбувається зараження ВПЛ?

Папіломавірус передається контактним шляхом: доторки, тертя, якщо на шкірі є подряпини, ранки чи мікротравми, тоді високий ризик підхопити вірус. Головним шляхом передачі вірусної інфекції є статевий акт, при цьому у разі наявності в одного з партнерів проявів папілом у вигляді гострих кондилом ймовірність зараження другого партнера дорівнює майже ста відсоткам. Презерватив навряд чи буде гарним захистом, тому що зони тертя та зіткнення тіл значно ширші.

Однак помилково думати, що зараження ВПЛ відбувається лише в інтимних партнерів. Заразитися можна під час спорту, випадкового зіткнення, у побутових умовах, а немовля може «успадкувати» вірус матері навіть через родові шляхи.

Ви згадали кондиломи… Це також прояв вірусу папіломи?

Звичайно! Кондиломи – дуже поширене захворювання, яке заважає багатьом людям будувати повноцінне інтимне життя. Кондиломи є новоутворення вірусної природи, які розташовуються в генітальних зонах, як чоловіків, так і жінок.

Приходять іноді на прийом молоді респектабельні люди, а в вже них цілі грона цих новоутворень. І добре, що приходять, а багато хто соромиться. Людям здається сороміцьким звернутися до лікаря з утвореннями в інтимних місцях, бо наче лікар може подумати щось погане. Але це не так.

Як тільки побачили мінімальний нарост на інтимних органах – одразу до лікаря. Ми проведемо діагностику і видалимо його з мінімальною травматизацією тканин

вірус-папіломи-людини

Читайте також: Пігментація: причини появи, способи лікування та профілактика

Тобто, кондиломи і папіломи – це те саме, просто по-різному виглядають?

По суті, кондиломи є різновидом папілом. Також, умовно кажучи, як і бородавки, – це клінічний прояв ВПЛ. Але наукова література часто вказує на те, що кондиломи, на відміну від класичних папілом, розташовуються в інтимній області, передаються статевим шляхом і відносяться до венеричних захворювань і візуально дещо відрізняються. І, повторюю ще раз, важливо розуміти, що презерватив далеко не завжди може захистити від зараження. Чому? Тому що площа зіткнення тіл значно ширша, а тертя або зіткнення шкіри, особливо поголеної (мікропорізи від гоління), – прямий шлях передачі вірусу.

Чи правда, що ВПЛ неможливо позбутися?

На жаль, так. Дійсно ефективної вакцини поки не винайдено, тому єдине, що в наших силах, – прибирати ті чи інші прояви ВПЛ та зміцнювати імунітет. Вилікувати ВПЛ поки що неможливо, а ось тримати під контролем можна і потрібно. Також варто проводити вакцинацію від ВПЛ дітям до початку статевого життя, це значно підвищить їх шанси уникнути зараження.

Ви сказали, що папіломи – це сигнал про можливий рак шийки матки…

Не папіломи, а саме папіломавірус. Біда в тому, що дисплазія на ранніх стадіях ніяк себе не проявляє, не болить, не пече, але онкологічний процес вже може бути запущено. Також біда в тому, що за статистикою з цією проблемою зіштовхуються досить молоді жінки.

Зараз вже є ситуації онкології шийки матки до 20 років. Як цього уникнути? Все банально просто – огляд у гінеколога і здача аналізів

Читайте також: Що приховує наша шкіра: інтерв’ю з дерматологом Андрієм Лисецьким про родимки, огляди й своєчасну діагностику

Але ж зона делікатна, видалення, напевно, болісне і неприємне?

Ми видаляємо всі подібні новоутворення лазером – це малотравматично і практично невідчутно. Зона спочатку знеболюється (кремом чи ін’єкційно) і сама процедура проходить цілком комфортно. Декілька днів обробляти місце видалення згідно рекомендацій, не мочити водою  і через декілька місяців ви і сліду видалення не знайдете. Наголошу: чим менше утворення, тим швидше, комфортніше і безслідно воно видаляється, а період загоєння коротший.

У будь-якому випадку, лазер є лідером у виборі методики для видалення проявів паппіломавірусу. Він гарантує чіткий контроль глибини дії, відсутність захоплення здорової тканини, безболісність. Після лазерного впливу залишається плоска та суха кірка. А це дуже важливо, адже зона схильна до  пітливості, тертя, а відкриті мокнучі рани гояться дуже проблематично.

Чи можлива профілактика ВПЛ?

Перше – це вакцинація. В ідеалі до початку статевого життя, але і потім вона буде мати ефект. Найкращий і практично єдиний спосіб профілактики – залізний імунітет. Ніякий вірус не матиме шансів, якщо людина здорова, гарно спить, стресостійка, гарно харчується. Помірні фізичні навантаження ніколи ще зайвими не були. І, звичайно, регулярні, хоча б раз на рік, огляди у дерматолога, гінеколога чи уролога, в результаті яких можна діагностувати захворювання і скласти план подальших дій.

Дбайте про своє здоров’я, дівчата. Адже зараз це як ніколи важливо. Записатися на прийом лікарів можна на сайті мережі клінік CALM. До речі, мережа працює не лише з досвідченими дерматологами, лазеротерапевтами, а й косметологами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: