Ми з нетерпінням чекаємо сонця і з приходом тепла з радістю прагнемо якнайбільше часу проводити на вулиці. З легкістю підставляємо сонцю обличчя та використовуємо будь-яку можливість позасмагати або просто дати шкірі подихати. І далеко не завжди пов’язуємо темні плями на шкірі з тим, що настала весна. Так, саме весна – це час, коли пігментація різних типів починає прогресувати, і краще ці процеси передбачити, аніж усувати їх восени.

Гіперпігментацію шкіри називають ще меланозом, позаяк колір шкіри визначається пігментом під назвою меланін, який виробляється з клітин меланоцитів. Насправді потемніння шкіри – це захисна функція організму, так він реагує на небажані подразники або надмірну інсоляцію. Це журналу “Українки” у рамках циклу публікацій «Що приховує наша шкіра» пояснив Андрій Лисецький дерматоонколог, засновник мережі клінік CALM, де про нашу шкіру знають все.

АНДРІЙ ЛИСЕЦЬКИЙ
дерматоонколог, засновник та головний лікар мережі клінік CALM

17 років професійної діяльності. 

Напрями: дерматоскопія та діагностика новоутворень шкіри, лазерне видалення новоутворень шкіри, лазерне омолодження, лазерне лікування захворювань та дефектів шкіри.

Ми розпитали Андрія Лисецького про пігментацію, її причини, способи лікування та профілактику

Андріє Вікторовичу, а чи варто взагалі звертати увагу на пігментацію? Адже це наче суто косметичний дефект?

На жаль, це не зовсім так. Можливо, потемніння шкіри дійсно має суто естетичний характер, але краще, якщо вам про це скаже лікар, переконавшись у тому, що ці плями дійсно нешкідливі. Але існує безліч причин пігментації, і часто дерматолог змушений призначити додаткові аналізи або навіть відправити пацієнта до іншого фахівця. Адже коли плями прогресують, це привід замислитися про патології внутрішніх органів, а значить про зміни у способі життя. Ще пігментація нерідко говорить про те, що потрібна допомога гастроентеролога. Буває, що для перемоги над пігментацією дерматологу доводиться об’єднувати зусилля з гінекологом чи ендокринологом.

Де найчастіше проявляється пігментація? На обличчі? Воно ж постійно відкрите…

У цьому й помилка пацієнтів – звертати увагу лише на плями, які з’являються на відкритих ділянках шкіри. Пігментація може з’явитися скрізь, не тільки на обличчі, спині, ногах, плечах, а іноді навіть на слизових! На жаль, люди рідко звертають увагу на плями, приховані одягом чи взуттям. Але прояви пігменту на долонях, стопах та слизових вимагає особливої уваги та підходу! До лікаря на профілактичний огляд варто ходити ще й тому, що багато плям людина може просто не знайти на своєму тілі.

І все-таки чому одним пощастило – їхня шкіра світла та гладка, а інші вкриваються плямами, навіть якщо носять кепки з козирками та довгі рукави навіть у спеку?

Причин появи або посилення плям на тілі безліч, і не завжди їх просто діагностувати з першого погляду. Звичайно, існує генетична схильність до пігментації, і достатньо подивитися на тіло ваших мами та бабусі, щоб припустити, як виглядатиме ваша шкіра в майбутньому. Особливо це стосується такого виду пігментації, як ластовиння.

Але треба розуміти, що пігментація у ваших старших родичів – це не завжди генетика, іноді це відображення невирішених проблем зі здоров’ям. Тому не нехтуйте, мовляв, «у мами було, і в мене буде все одно». Можливо, саме ваша історія позитивніша через те, що ви вчасно звернетеся до лікаря і з’ясуєте причини своєї пігментації, навчитеся її профілактувати.

Крім того, пігментні плями можуть з’явитися на місцях запалень і травм, через прийом деяких лікарських препаратів, авітаміноз, погану екологію, зниження імунітету, через порушення обміну речовин та інші обставини. Трапляються і порушення роботи клітин меланоцитів. Нерідко пігментацію викликають статеві гормони, а саме естроген та прогестерон.

Але головним тригером, чому активізується пігментація, все одно лишається сонце.

Іншими словами, навіть плями, що виникли з якихось інших причин, під впливом сонячних променів стають помітнішими і інтенсивно темніють, якщо цей процес не зупинити

Читайте також: Що приховує наша шкіра: інтерв’ю з дерматологом Андрієм Лисецьким про родимки, огляди й своєчасну діагностику

Чи правда, що іноді причиною пігментації стають пілінги?

Правда, але є одне але. Часто пігментація виникає після пілінгів через відсутність правильного догляду після процедури. Буває й таке, що пігментні плями з’являються через надмірну травматизацію. Тому дуже важливо вибирати професійного фахівця в умовах клінік та в добре обладнаних кабінетах. Не довіряйте себе та своє обличчя людям, які закінчили тримісячні курси та навряд чи здатні оцінити рівень ризику та особливості саме вашої шкіри. Так само не варто робити пілінг в домашніх умовах: тільки фахівець може оцінити, що саме вам потрібно і чи потрібен саме цей метод.

Пілінг пілінгу різниця! Важливо, яка кислота використовується, рН пілінгу, розмір молекули у складі пілінгової маси та концентрація кислоти. До того ж не кожна шкіра потребує пілінгів, та й кожен вік має свої особливості у виборі методу лікування.

Скажіть, а вітиліго – це теж вид пігментації? Чи є сучасні методики, які дають змогу вилікувати це захворювання?

Вітиліго (або лейкодерма) – це захворювання, для якого характерна втрата шкірою природної пігментації при руйнуванні меланіну. Окремі ділянки дерми знебарвлюються, що робить покрив строкатим. Знебарвлені плями спричиняють проблеми, оскільки досі погано піддаються корекції.

Чи можна перемогти його сучасними технологіями?

На сьогодні існує кілька методик лікування цього захворювання, але їхня ефективність, на жаль, низька. Лікування здійснюється місцевими та системними кортикостероїдами, вузькосмуговим УФ В, системним псораленом та УФ А (ПУВА), ексімер-лазером. Вдаються навіть до трансплантації шкіри та меланоцитарних трансплантатів. На сьогодні вилікувати це захворювання повністю неможливо.

Розкажіть, будь ласка, як же лікувати пігментацію? Чи можна це зробити у домашніх умовах?

Як я вже казав, не варто займатися самодіагностикою та самолікуванням, якщо дійсно хочете швидко та ефективно позбутися гіперпігментації. Існує кілька методик, деякі з них – консервативні. Наприклад, шляхом підбору правильних косметичних засобів. Застосовуються препарати, що містять у своєму складі гідрохінон, ретинол, mequinol, азелаїнову кислоту, арбутин, койєву кислоту, аскорбінову кислоту, ніацинамід, гліколеву кислоту. Деякі лікарі-косметологи обмежуються підбором рослинних екстрактів – таких як екстракт солодки, екстракт алое, екстракт шовковиці, екстракт шиїтаке і навіть зелений чай. Популярним є і інгібітор трипсину, виділений із соєвих бобів.

Але всі ці методи можуть спрацювати тільки в ситуації, коли процес не надто інтенсивний і, можливо, на початковій стадії.

Найефективнішими, дієвішими та безпечнішими я вважаю лазерні методики видалення пігментації. Це той метод, вибираючи і пропонуючи який, лікар може дати гарантію результату

Читайте також: Судинні змійки, зірочки, сіточки на шкірі: чому вони з’являються і як їх позбутися

Чи можуть пігментні плями з’явитися знову після лікування? Як не допустити їхньої появи?

На жаль, лікування й видалення пігментних плям не гарантує їх відсутність у майбутньому. Це багато в чому залежить від способу життя людини, від того, наскільки правильно і ретельно вона підходитиме до контролю і профілактики. Потрібно розуміти: якщо в людини хоч раз з’явилися пігментні плями, то вона в зоні ризику. Адже це означає, що пацієнт схильний до гіперпігментування. Навіть, якщо видалити плями на одному місці, це не гарантує, що вони не рецидивують або не виникнуть в іншому місці. Тому для людини у групі ризику необхідне щоденне використання сонцезахисних кремів, лосьйонів, флюїдів та спреїв із високим рівнем захисту 50+.

Одне з найчастіших питань: а як нам відпочивати влітку, на морі – чи можна засмагати?

Відповідь однозначна: на море їхати можна, але не сидіти годинами під прямим промінням сонця. Не перебувати довго у воді! І обов’язково використовувати креми та спреї зі SPF захистом 50. Ось прямо з першими променями сонця, а не лише влітку.

Щодо соляріїв, я їх не рекомендую взагалі нікому, штучна засмага може викликати не лише появу гіперпігментації, а й фотостаріння. А найважливіше – солярії провокують рак шкіри, який стрімко молодшає.

Не будьте байдужими до себе! Засмага точно не варта того, щоб вирішувати безліч проблем зі шкірою, прискорювати старіння і наражати себе на ризик онкології. Бережіть себе!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: