Холодний сезон, знижений імунітет, стреси, незавершена пандемія — усе це змушує замислитись, як же підтримувати своє здоров’я. Перше, що приходить на думку, – вітаміни. Але одразу постає друге питання: приймати їх чи не приймати? Адже навколо них стільки різних думок та міфів.

З проханням прокоментувати найпоширеніші з них ми звернулися до професійного лікаря дерматолога-косметолога, засновниці косметологічного центру KeyMed by dr.Tatiana Kobets міжнародного експерта Тетяни Кобець.

Тетяна Кобець розповідає про найактуальніші питання догляду за собою – зовні та зсередини, дає ефективні поради на своєму ютуб-каналі. Тема вітамінів там також є, але ми зібрали найбільш поширені питання.

Чи потрібно приймати вітаміни за умови повноцінного харчування?

У наш час фрукти й овочі доступні цілий рік. Однак, на жаль, наш організм не завжди має ресурси, щоб повноцінно та якісно отримати з них усе поживне й корисне. Окрім того, фабрично оброблені, сублімовані продукти втрачають свою вітамінну цінність. Часто через особливості дієти, режим харчування та раціон ви просто не отримуєте добову норму вітамінів. 

Які ж висновки? Вітаміни обов’язково потрібно приймати. Однак які саме, коли й в якій кількості має порадити лікар на основі лабораторних аналізів на недостатність вітамінів у вашому організмі.

Які вітаміни обирати – натуральні чи синтезовані?

У природному вигляді вітаміни містяться у продуктах. Щоб їх отримати, організму треба добре попрацювати. Інколи через проблеми з ферментативною системою, травленням він просто не може їх вилучити.

Також важливо пам’ятати, що вміст вітамінів у продуктах, у свіжих фруктах й овочах щодня або щотижня зменшується. А синтезовані вітаміни вже спеціально підготовлені для того, щоб організм не напружувався для їхнього засвоєння. До того ж, розроблені варіанти водорозчинних, жиророзчинних вітамінів – їх вміщують у спеціальні капсули.

Чим більше вітамінів, тим краще?

Наукові дослідження свідчать, що недостатність певних вітамінів може погіршити протікання деяких хвороб. Водночас гіпервітаміноз (надлишок вітамінів) також може призвести до певних розладів. Тому варто дотримуватися балансу: для цього існують розрахунки спеціальних добових дозувань певних вітамінів і мінералів.

Аскорбінка — панацея від усього?

Цей міф частково з’явився «завдяки» Нобелівському лауреату Лайнусу Полінгу, який рекомендував великі дози вітаміну С як активний протизапальний засіб і профілактику захворювань. Однак після великої кількості досліджень дії вітаміну С доведено, що його потрібно приймати у дозуванні не більше 400 мг/день для додаткового противірусного терапевтичного ефекту.

Гіпердози вітаміна С можуть призвести до каменів у нирках 

Краще недобір, аніж надлишок вітамінів?

Як зазначалося вище, нестача певних вітамінів може призвести до важчого протікання певних захворювань. Наприклад, вітамін D: лікарі рекомендують в осінній період здавати аналізи на його кількість в організмі й приймати профілактичну дозу для скорочення ризику ішемічної хвороби серця, атеросклерозу. Вітамін D, до того ж, покращує імунну відповідь на віруси й бактерії. 

Чи буває алергія на вітаміни?

Так, алергія буває, однак не на вітамін, а, ймовірно, на ту форму, в якій він міститься – у капсулах чи таблетках. Проблему можна вирішити, просто замінивши виробника. 

Також алергію може провокувати печінка, якщо вона не здатна на певному етапі перетравити таку кількість вітамінів та мікроелементів. У цій ситуації рекомендується також здавати аналізи на недостатність і приймати не комплекс  вітамінів, а тільки ті, в яких справді є потреба.

Чи викликає постійний прийом вітамінів звикання?

Наш організм не здатний засвоїти вітамінів більше, ніж йому потрібно – усе зайве пройде транзитом. Виключення бувають у випадку з жиророзчинними вітамінами, котрі можуть накопичуватися в нашій підшкірно-жировій клітковині. З ними потрібно бути обережними. 

Краще призупиняти прийом вітамінів і потім знову його відновити.

Курс не рекомендується переривати лише у разі, коли існує дуже велика нестача вітамінів певних груп 

Чи може організм почуватися добре й без вітамінів?

Наприклад, показником недостатності вітаміна А може бути сухість шкіри або ламкість волосся, вітаміна D — втома й набір ваги або неможливість її позбутися. Однак в цілому людина може почуватися нормально. 

Чи можуть вітаміни та мінерали перешкоджати засвоєнню один одного?

Інколи цей міф мусують самі виробники вітамінів, однак найважливіше, що потрібно все-таки знати: дози жиророзчинних і водорозчинних вітамінів бажано, щонайменше, вмістити у різні капсули. 

Інколи мікроелементи також закладають в окремі капсули. Наприклад, магній, котрий дуже корисний та дуже потрібний для нашої нервової системи, не приймається без вітамінів групи В. Через це вони можуть міститися в одній капсулі.

Головні висновки, наголошує Тетяна Кобець, які ми маємо зробити перед тим, як приймати вітаміни:

Перше: більшість виробників пропонують вітаміни у добовій дозі, потрібній для нормального функціонування організму.

Друге: краще дізнатися, чи є у вас дефіцит вітамінів, і тоді, можливо, лікар призначить більшу дозу. Особливо це стосується фолієвої кислоти й вітаміна D.

Третє: якщо ви помітили запалення, свербіж на шкірі після прийому вітамінів, варто змінити виробника.

Ще більше корисної інформації щодо догляду читайте на сайті KeyMed by dr.Tatiana Kobets.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: