Справедливо, щоб участь у відновленні, а особливо в прийнятті рішень, брали жінки. Ці слова, сказані на Спеціальній події співзасновницею Українського Жіночого Конгресу, віцеспікеркою Верховної Ради України Оленою Кондратюк, можна вважати лейтмотивом заходу, який знову зібрав кілька сотень представниць і очільниць громадських волонтерських організацій, ініціатив, а також державної влади.

“На полі бою, в політиці, економіці, в різних сферах, ми бачимо, наскільки важливо дотримуватися цієї рівності. Тому що питання відбудови і плани щодо цього, які розробляють на всіх рівнях – на них жінок не видно, ні на вищих щаблях, ні на місцевому рівні,” – констатувала співзасновниця УЖК, народна депутатка України Марія Іонова. 

Панельна дискусія, присвячена питанням економічної відбудови, торкнулась викликів, які постають перед жінками-підприємицями, питанням залучення інвестицій та розвитку бізнесу

“Жінки мають сьогодні більш гучно в парламенті відстоювати ідею та ідеологію. Наша головна ідея – це членство в ЄС і НАТО. Я з великою наснагою дивлюся на роботу кількох наших жінок-послів в наших країнах-стратегічних партнерах, де їхній інтелект, їхня сила показує дуже високий клас дипломатичної роботи,” – наголосила Ірина Геращенко, народна депутатка України, під час виступу на Спеціальній події УЖК.

Окремою темою Спецподії стала дискусійна панель про питання освіти й важливості якісних змін в системі освіти. Оксен Лісовий, Міністр освіти та науки України, підкреслив цінність і незворотність тих змін, які зараз відбуваються в сфері: «Для України людський ресурс зараз стає надзвичайно цінним. Ми зараз отримуємо шанс внаслідок пасіонарного прориву, до якого дозріла нація, ми одержуєм шанс формування нової освіти і нової людини,» – сказав Оксен Лісовий. 

«Вже сьогодні МОЗ говорить про те, що фіксується зростання розладів харчової поведінки, діабету другого типу, серцево-судинних захворювань. Піклування про ментальне здоров’я має стати щоденною звичкою. Людина має знати, що держава про неї піклується, але відповідальність за ментальне здоров’я лежить на самій людині. Ми маємо зробити все, щоби досвід українських фахівців, які дбають про ментальне здоров’я, впроваджувався в інших країнах,» – зазначила Оксана Збітнєва, керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я при Кабінеті Міністрів України, під час Дискусії, присвяченої ментальному здоров’ю українців.

«Коли ми кажем про відновлення в контексті лише відбудови, то це неправильно. Недостатньо відбудувати будівлю, школу чи садочок і вважати, що ми відновили. Ми маємо відновити людину,» – сказала Ірина Верещук, віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Тема ментального відновлення та повернення гідного й безпечного життя українцям та українкам стала бєднуючою ідеєю Спецподії. Людина, її цінності та психічне благополуччя, здатність до навчання та розвитку, мають бути в центрі ідеї відбудови.

Світлана Войцеховська, співзасновниця УЖК резюмувала ті виклики, які виникають перед українським суспільством зараз: “База всіх змін, які будуть передувати нашому відновленню: це відновлення людського капіталу, це відновлення нашої свідомості та формування нової свідомості тих людей, які будуть будувати нову країну”.