6 березня у Києві відбулася п’ята ювілейна церемонія нагородження лауреаток щорічної премії Women in Arts. The Resistance, якою ООН Жінки в Україні та Український інститут відзначають здобутки жінок у сфері культури та мистецтва, а з 2023 – також їхній внесок у наближення перемоги. Подію підтримали Уряди Швеції та Японії, а також Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй. 


КАТЕРИНА ЯКОВЛЕНКО
лауреантка у номінації
“Жінки в журналістиці, критиці і дослідженнях”

Катерина Яковленко — публіцистка, журналістка, дослідниця візуальної культури та кураторка. За час своєї роботи головною редакторкою Суспільне. Культура їй вдалося не лише залучити сильну команду авторів, але й фахово та глибоко висвітлювати складні важливі теми: це різноманітні досвіди повномасштабної війни, політики і практики комеморації, деколонізація, тема спадщини, критика процесів у сфері культури, протидія російській ворожій дезінформації тощо.  

Важливо відзначити також, що Катерина Яковленко системно працює як культурна критикиня, кураторка та амбасадорка України у міжнародному вимірі. Так, за останній рік вона написала низку текстів – від критичних до академічних – для книжок, каталогів та видань, що підсилюють голос української культури за кордоном.  

А співкурована нею виставка «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші ми» у львівському Jam Factory стала одним з найбільш обговорюваних мистецьких подій останнього року в Україні. 


ОЛЬГА ГОНЧАР
лауреатка у номінації
“Жінки  в культурному менеджменті”

Ольга Гончар – директорка музею тоталітарних режимів Територія Терору, співзасновниця ГО «Новий музей» –  впродовж 2022 та 2023 року ініціювала та координувала роботу Музейного кризового центру, а також займалась активною адвокацією підтримки музейного середовища у час війни та захисту української культурної спадщини. Крім цього Ольга здійснює промоцію української культури на міжнародному рівні. Так наприкінці листопада 2023 року вона представляла проєкт «Поранена культура. Епізод 2. Тростянець» на конференції Платформи «Думки про майбутнє» у музеї Альбертінум (Дрезден, Німеччина), відвідувала Музейні форуми у Варшаві та Берліна, Forum of Slavic Cultures в Братиславі, міжнародну конференцію Living with War в Нідерландах, Український музей у Чикаго тощо. 

Учасниця та ініціаторка міжнародної промоції українських музеїв у Європі та Північній Америці. Членкиня журі Міжнародної музейної премії ZIVA.


КАТЯ БУЧАЦЬКА
лауреатка у номінації
“Жінки у візуальному мистецтві”  

Катя Бучацька – мисткиня, що працює з різними медіа: інсталяція, живопис, відео, фотографія. У своїх проектах досліджує тему позачасовості, трансформацію та перевтілення об’єкту.  В 2023 році її роботи увійшли до колекції Kunstmuseum Stuttgart, а робота «Ізюм – Ліверпуль» була презентована у Liverpool Cathedral в рамках програми EuroFestival 2023 у Великобританії, співорганізаторами якої були Український інститут та Британська Рада.  Учасниця національного павільйону на Венеційській бієнале 2024. 

Також Катя входить до складу ініціативної групи по збереженню спадку фотографки та художниці Параски Плитки-Горицвіт. Починаючи з 2016 року працює з нейровідмінними людьми в мистецькій інклюзивній студії «Майстерня Можливостей». 


ОКСАНА ДМІТРІЄВА
лауреатка у номінації
“Жінки в перформативному мистецтві”

Оксана Дмітрієва – головна режисерка Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. А. Афанасьєва. Заслужена артистка Автономної Республіки Крим. В її доробку більше 20-ти вистав в Україні та за кордоном. В умовах коли Харківська ОДА заборонила проводити будь-які вистави з міркувань безпеки та постійні обстріли, у 2023 році Оксана Дмитрієва продовжила створювати потужний актуальний театр, зуміла зберегти і згуртувати творчу команду.

Її постановки «Жираф Монс», «Вертеп» та «Я норм» сповнені нової образності, що гостро резонує з українським сьогоденням. Вистави були показані у Києві, Львові, Полтаві, на міжнародному фестивалі театрів для дітей і молоді «Корчак» у Польщі. Крім цього Оксана та її команда продовжують їздити в містечка Харківської області та підтримувати місцевих дітей. 


АЛІСА КОВАЛЕНКО
лауреатка у номінації
“Жінки в кіно”

Аліса Коваленко – режисерка-документалістка, сценаристка, членкиня Європейської кіноакадемії. Її фільм «Ми не згаснемо», прем’єра якого відбулась минулого року на Berlinale Generation, виграв програму промоцій ProMotion від Українського інституту, отримав 15 нагород та відзнак на міжнародних фестивалях, став найкращим документальним фільмом VII Кінопремії «Золота Дзиґа», а також був відібраний до селекційного списку Європейської кіноакадемії для номінації в секції «кращий європейський документальний фільм».   

Фільм розповідає про підлітків, які зростають біля лінії зіткнення. Варто зазначити, що з перших днів повномасштабного вторгнення Аліса долучилась до лав Української Добровольчої Армії. ЇЇ талант, емпатія та зануреність у військовий контекст дала режисерці змогу зафільмувати стрічку не лише із цікавою кіномовою, але із надзвичайною теплотою до героїв, яка вповні передається глядачам. Завдяки участі та перемогам у кінофестивалях Аліса Коваленко мала можливість доносити інформацію про війну в Україні, що є надзвичайно важливим сьогодні. 


ЯРИНА ЧОРНОГУЗ
лауреатка у номінації
“Жінки в літературі”

Ярина Чорногуз – поетеса, військовослужбовиця, парамедикиня, авторка збірки «[dasein: оборона присутності]», за яку здобула спецпремію «Львів – місто літератури ЮНЕСКО» і була номінована на Шевченківську премію.

Вірші поетки були перекладені на литовську, португальську, польську, німецьку, хорватську мови. Увійшла у рейтинг– «Українська правда 100: Лідерство в умовах війни». Попри військову службу продовжує займатись літературною діяльністю.

Має звання старшого матроса. У травні 2022-го нагороджена медаллю «За врятоване життя». 


ДЖАМАЛА
лауреатка у номінації
“Жінки в музиці” 

Джамала – українська співачка кримсько-татарського походження, в 2023 році випустила альбом «QIRIM» в який увійшли 14 старовинних пісень кримськотатарського народу та який подає кримськотатарську спадщину в сучасному аранжуванні. До його презентації був залучений український Національний симфонічний оркестр у Києві та BBC Philharmonic Orchestra у Ліверпулі. Альбом зайняв 6 місце у World Music Charts Europe, потрапив у відбір на Шевченківську премію 2024 року, отримав спецвідзнаку «Музика нашої єдності» від каналу MEGOGO LIVE. Альбом активно ротують в понад 15-ти країнах світу.

Також Джамала потрапила до трійки глобального плейліста Spotify Equal 2023 й отримала нагороду за вклад у тюркську культуру серед жінок. «Голос Америки» створив документальний фільм про співачку та війну в Україні – «Джамала: Пісні свободи». Світова прем’єра фільму відбулася 24 лютого 2024 року. 

Окремо варто відзначити активну громадянську позицію Джамали: з перших днів війни співачка активно підтримує та збирає кошти на потреби ЗСУ. Джамала – одна з тих співачок, голос якої чують у всьому світі. 

КАТЕРИНА ПРИЙМАК
особлива відзнака (Special mention)

Катерина Приймак – ветеранка, бойова медикиня, культорологиня, очільниця Руху «VETERANKA», громадська активістка, яка разом з посестрами впевнено відстоює гідні умови та матеріальне забезпечення для жінок в армії. А ще, Катерина (позивний «Зоя») разом з командою допомагають армії та вдягають у форму українських військовослужбовиць.