Спікери конференції «Нові можливості української профтехосвіти»

Ці п’ять профтех спеціальностей завжди мали попит, але з огляду на необхідність відновлення, відбудови, модернізації інфраструктури України їхня затребуваність зростатиме. Усі випробовування та руйнування, які війна принесла нашій країні, продемонстрували, наскільки важливо мати достатньо «робочих рук» – кваліфікованих спеціалістів робітничих, технічних професій, а також професій сфери обслуговування. І за ними – майбутнє. До таких належать спеціальності:

  • кухаря;
  • кондитера;
  • водія транспортних засобів;
  • автослюсаря;
  • електро-, газозварювальника.

«Ці фахівці потрібні завжди, і високий попит на них зберігатиметься у найближчі роки», – додала генеральна директорка Директорату професійної освіти Ірина Шумік на спеціальній конференції «Нові можливості української профтехосвіти», яка відбулася у Львові і на яку запросили редакцію журналу «Українки». Адже жінки, точніше дівчата, складають половину від загальної кількості студентів училищ та коледжів – це, фактично, майбутнє нашого відновлення, майбутнє нашої сфери обслуговування.

Таке ж велике майбутнє у спеціальностей у будівельній галузі. «Ми бачимо вже зараз зміни у структурі ринку праці: з огляду на відбудову держави зростатиме попит і на будівельні професії. Ми до цього готуємося і розробляємо новий проєкт з поліпшення профтехосвіти в будівельній сфері з акцентом на будівництві доріг, мостів, смарт-інфраструктури», – розповіла Ірина Шумік. Також, зазначила вона, Україна залишається аграрною країною, тому зростатиме попит на професії агросектору, а ще – на IT-професії.

Над посиленням, осучасненням навчання за популярними спеціальностями, над упровадженням нових Директрат працює вже не перший рік у рамках реформування профтехосвіти. Власне, на згаданій конференції представники цих відомств поділилися головними результами й завданнями. А ми ділимося з вами, мами, сестри, бабусі майбутніх студентів.


ПРОФТЕХОСВІТА: НОВІ МОЖЛИВОСТІ

Спікери конференції «Нові можливості української профтехосвіти»

Завдяки реформуванню у закладах профтехосвіти вже навчають кількох нових спеціальностей: скажімо, оператор дронів, електромонтер охоронно-пожежної сигналізації, електромонтер з обслуговування сонячного електроустаткування. І це не єдине, що зроблено Директоратом професійної освіти, Міносвіти й науки України задля популяризації навчання в училищах та коледжах і підготовки «фахівців майбутнього». Наприклад з 2022 року:

  • учні закладів професійної освіти отримують більшу академічну стипендію;
  • мають можливість здобувати профтехосвіту без здобуття повної загальної середньої освіти;
  • мають можливість безоплатно отримувати другу робітничу професію;
  • мають можливість подавати документи для вступу через електронний кабінет і навчатися дистанційно онлайн.

Загалом, зазначила Ірина Шумік на конференції, на базі училищ та коледжів створено 435 навчально-практичних центрів, у 260 закладах професійної освіти створено Центри кар’єри, у 121 закладі повністю оновили обладнання (від бойлерів до матраців).

Реформування триває, і його завдання не лише осучаснити матеріально-технічну і навчальну базу профтехосвіти, а зробити її престижною, гнучкою, відповідною до потреб ринку праці і завдань, які стоятимуть перед нашою країною, додала пані Ірина.


«ВСЕ ПРАЦЮЄ ЗАВДЯКИ НАМ»

Студенти одного з профучилищ Львівщини

“Все працює завдяки нам” – таку назву має нова національна комунікаційна кампанія і візуальна айдентика профосвіти, створена для популяризації навчання професійним, технічним, робітничим спеціальностям. І дійсно: все необхідне для життя – світло в оселях, водопостачання, транспорт, техніка, дороги – працює завдяки електрикам, слюсарям, сантехнікам тощо. За понад рік повномасштабної війни їхня цінність стала особливо відчутною, а запит на таких фахівців збільшується.

«Ми хочемо, щоб кожен охочий навчитись нової професії або змінити сферу роботи міг це зробити ефективно, якісно і навіть не виходячи з дому, – зазначив заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитро Завгородній, який також взяв участь у конференції. Саме тому, за його словами, однією з ключових цілей реформи є оптимізація та діджиталізація всіх освітніх та організаційних процесів професійної освіти. Це допоможе її зробити інклюзивною, гнучкою і максимально доступною як для школярів, так і для дорослих.

Заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитро Завгородній розповідає пресі про реформування профтехосвіти

Щодо дорослих – реформа торкнулася їх також. Зараз навчання в училищах та коледжах «тих, кому за…» дуже заохочується. Один з прикладів – внутрішньопереміщені особи

З квітня 2022 року такі громадяни могли пройти короткострокові професійні курси за такими професіями: кухар, пекар, сантехнік, столяр, маляр, касир, кравець, швачка, зварник, кухар-сушист, піцайола, будівельник. Закінчили ці курси вже понад 300 осіб – дорослих.

Загалом, каже Ірина Шумік, запровадження програм перекваліфікації, коротких програм навчання, навчання дорослого населення, а не лише молоді – ще один напрям реформування профтехосвіти. «Ми передбачаємо, що у процесі відновлення України можуть з’являтися запити на окремі кваліфікації або короткострокові види робіт. Для таких запитів нема сенсу створювати окремий навчальний заклад, однак потрібно посилити спроможність чинних закладів профтехосвіти швидко адаптовуватися до нових потреб ринку, оперативно готувати затребуваних фахівців», – пояснює пані Ірина.

Саме на випускників профтеху ляже майбутня відбудова України, у їхніх золотих руках, по суті, вся наша майбутня інфраструктура – від зведення новобудов до монтажу енергоощадних технологій. Недарма нову візуальну айдентику професійної освіти назвали співзвучно: «Приклади руку до…».

До речі, на ютуб-каналі Директорату професійної освіти є чимало класних відеороликів: покажіть своїм підліткам – можливо, їх зацікавить саме таке профтехнавчання.


ВІД ГЛОБАЛЬНОГО ДО ЛОКАЛЬНОГО

Студенти STEM-лабораторії вищого профучилища № 29 у Львові

Тішить, що актуальність і перспективність реформування української профтехосвіти розуміє не лише наш уряд, а й інші вітчизняні й міжнародні інституції.

Наприклад, Міністерство освіти й науки, Український фонд соціальних інвестицій та KfW підписали угоду про надання 20 млн євро на створення центрів професійної досконалості. Також МОН за підтримки країн-членів ЄС (Німеччини, Фінляндії, Польщі, Естонії) реалізує програму «EU4Skills: кращі навички для сучасної України», яка має на меті надати підтримку у реформуванні профосвіти та модернізації інфраструктури обраних навчальних закладів у семи пілотних регіонах. Львівщина – один з таких. Власне, тому Львів і був обраний як місце для конференції «Нові можливості української профтехосвіти».

Львівщина за рівнем і затребуваністю профтехосвіти третій рік поспіль тримає першість в Україні. Зараз у регіоні працюють 49 закладів, повідомив на конференції директор департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Олег Паска. Ці заклади мають регіональне замовлення у 2023 році на 9,5 тисяч студентів, а набрано менш як 9 тисяч, тобто студентів ще бракує.

Студенти-сантехніки одного з профтехучилищ Львівщини

Але віриться, що цього вступного року ситуація зміниться, тому що профтехзаклади Львівщини дуже змінилися у кращий бік – стали прогресивними, інноваційними

Викладачки Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу

«Реформа профтехосвіти успішно реалізується, навчальні заклади Львівщини це відчувають. Створено наглядові ради у багатьох закладах професійної освіти. До них увійшли основні стейкголдери, представники підприємств, бізнесу. Створено близько 40 навчально практичних центрів із сучасним обладнанням. Проводяться освітні академії та конкурси фахової майстерності для обміну досвідом, підвищення кваліфікації. Минулого року започатковано табори підприємництва для учнів закладів профтехосвіти», – зазначив Олег Паска.

Окрім того, розповів він, студентів технічних спеціальностей мотивують до винахідництва – важливість нестандартних рішень, нових підходів ми особливо відчули в умовах війни, нових викликів. Уже зараз на Львівщині серед студентів профтехів проводять конкурс «СтартапБатяри» для молодих винахідників, які мають яскраві ідеї та здатні їх реалізувати.


НАВЧАННЯ ПО-НОВОМУ

Студенти (майбутні бармени й кондитери) Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу

У словах Олега Паски та Ірини Шумік ми пересвідчилися на ділі – відвідали одне з профтехучилищ, які вже реорганізовано й осучаснено у рамках перелічених програм – і державних, і грантових. 

Редакція журналу «Українки» побувала у львівському професійному коледжі готельно-туристичного та ресторанного сервісу та у вищому профучилищі №34 в місті Стрий. Обидва візити приємно вразили. Обидва заклади засновані ще у 1970-х роках, нинішнє керівництво та колектив вже у сучасній Україні з усіх сил намагалися забезпечувати гідне навчання студентам попри застарілу, зношену інфраструктуру. А в останні 2-3 роки завдяки реформуванню профтехосвіти, залученню міжнародного фінансування ці навчальні заклади буквально перевтілюються: сучасне обладнання, осучаснена програма навчання, різноманітні практичні заняття.

Зліва: студентки-кондитери Львівського коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу презентують свої роботи. Земна куля з голубами – це торт! Справа: студенти-кухарі Стрийського училища №34 на занятті в обладнаному за останнім словом техніки навчально-практичному центрі.

У львівському коледжі готельно-туристичного та ресторанного сервісу облаштували для барменів, кондитерів, офіціантів, кухарів цілий поверх з навчальними класами з сучасною кухонною технікою і модним ресторанним начинням

Шеф-кухар пекарського цеху Львівського коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу. Напередодні Великодня навчає студентів пекти паски. Випікали понад 100 штук на день

Студенти, між іншим, створюють неймовірно смачні тістечка й торти, а пекарі – різноманітну здобу, яку можна скуштувати у кафе та ресторані коледжу або замовити собі додому. Ми навіть записали телефонний номер для замовлень – ну дуже смачними десертами нас частували.

Виробничу практику студенти проходять у справжніх ресторанах та готелях. Зокрема, кулінари коледжу практикуються у відомому заміському ресторанному комплексі «Панська гора». А майбутні готельєри навчаються тут же – у готелі «Діамант», затишному й сучасному, який не поступається міським європейським готелям.

Таку ж сучасну базу для студентів упроваджують у стрийському профучилищі №19. Кухні, на якій навчають кухарів, офіціантів, пекарів, позаздрить сам Джеймі Олівер: тут є все сучасне кухонне та ресторанне приладдя – від різновидів гриля до вакууматора.

Завдання профтеху, щоб студенти опанували не лише рецептуру й технологічні карти страв, а й навчилися користуватися усією технікою – прийшли на роботу в ресторан і не кліпали очима, не знаючи, на яку кнопку натиснути в індукційній плиті, а впевнено нею користувалися.

Щодо програми навчання, то вона теж тепер зорієнтована на актуальні запити роботодавців: кухарі, скажімо, вчаться готувати не лише борщ, а й песто, піцу й краффіни. Бачили на власні очі та ще й скуштували – смачно.


МАЙСТРИ НА ВСІ РУКИ

Студенти-автослюсарі одного з профтехучилищ Львівщини

На власні очі бачили, як на Львівщині завдяки реформам видозмінюється профосвіта технічних професій. Хороші автослюсарі, електрики, сантехніки, зварювальники завжди були на вагу золота, а зараз поготів. Відповідно, знатися мають на сучасній сантехніці, електроприладах, автомобілях тощо.

У тому ж стрийському профтесі №34 хлопці-студенти проходять заняття в спеціально обладнаних залах з усім потрібним для освоєння професії устаткуванням. Ба більше, студенти техпрофесій мають можливість практикуватися у провідних міжнародних компаніях. Скажімо, на базі вищого профучилища автомобільного транспорту та будівництва Львова створено «Академію GRONE», в якій майбутніх сантехніків навчають досвідчені фахівці цієї знаної компанії. Завдяки такій модернізованій системі освіти кращі студенти-сантехніки навіть уперше представили Україну у міжнародному етапі змагань World Skills International.

Не відстають і в Дрогобицькому профучилищі №19. Майбутні маляри, штукатури, деревообробники, зварювальники, кахельники відпрацьовують майстерність у навчально-практичних просторах, які відтворюють робочі зони справжніх будівельних об’єктів.

Студенти-маляри Дрогобицького профтеху

За цими професіями майбутнє – у нас попереду серйозна відбудова країни. Але також майбутнє за цифровими технологіями й діджиталізацією робочих процесів

STEM-лабораторія вищого профучилища № 29 у Львові

На цьому зараз зосереджені у вищому профучилищі № 29 у Львові. У рамках реформи тут модернізували підготовку за професією «оператор з обробки інформації та програмного забезпечення» і результат не забарився: нас, журналістів, запросили на відкриття STEM-лабораторії училища. Тут студенти створюють чат-боти, 3D-принтери, вчаться програмуванню і презентують свої розробки досвідченим «айтішникам» з LVIV IT CLUSTER ACADEMY.

Ще один новий спосіб засвоєння навичок студентам «диктує» війна. Кожне училище Львівщини щось робить для фронту: майбутні швачки шиють аптечки, розвантажувальні жилети, слюсарі й зварювальники виготовляють протитанкові «їжаки», буржуйки, дерев’яні піддони і скоби для бліндажів. Студенти-кухарі виготовляють сухі суміші, сухі пайки, м’ясні консерви для військових, автослюсарі ремонтують транспорт, який потім вирушає на передову. І це чи не найкраща, найважливіша практика зараз, а професійний рівень випускників після неї не викликатиме жодних сумнівів – задля перемоги всі працюють на відмінно.

Редакція онлайн-журналу «Українки» висловлює подяку компанії ІНТЕРНЬЮЗ за запрошення на конференцію і медіасупровід у підготовці публікації.