Директорку Музею книги і друкарства нагородять премією Ґутенберґа
Премія присуджується за видатні мистецькі, технічні чи наукові досягнення в галузі поліграфічного мистецтва
Премія присуджується за видатні мистецькі, технічні чи наукові досягнення в галузі поліграфічного мистецтва
Директорка Музею книги і друкарства України Валентина Бочковська нагороджена премією Ґутенберґа за «самовіддану і мужню працю в найважчих умовах зі збереження національних культурних надбань у часи війни». Премія складає €10 000.
«Наукові дослідження і досягнення щодо збереження й убезпечення української культурної спадщини — це відважна й відповідальна діяльність, яка представляє всіх людей в Україні й за її межами, які віддані збереженню своєї культури та запобіганню втраті писемних і друкованих знань. Умисне знищення книжок — це замах на ідентичність країни — України. Книжки є культурним надбанням, і їхня охорона має суспільне значення», — зазначили члени журі.
«Перш за все, це для мене велика честь, яку важко переоцінити. Працюючи у Музеї книги і друкарства України та займаючись активно міжнародною діяльністю впродовж багатьох років, я завжди замислювалася над питанням визнання України та українців у світі. І тому, я вважаю, що це зараз моє найбільше досягнення. Звісно, що це і мить щастя, хоча я про нагороди та премії не думаю, коли поринаю у мить творчості музейного простору та музейного життя».
Директорка Музею книги і друкарства переконана, що питання української культури та ідентичності зараз на порядку денному як ніколи, особливо, в умовах цієї лютої, несправедливої війни в Україні: «Про нас має знати світ, ми маємо ретранслювати свої візії, інтерпретувати свою спадщину, забезпечити майбутнє нашим дітям. Сподіваюся, що це тільки початок!».
Нагадаємо, що премію Ґутенберґа назвали так на честь винахідника друкарського преса Йогана Ґутенберґа, який у 1448 році заснував першу у світі друкарню у рідному місті Майнці. Цією премією нагороджують за видатні досягнення у сфері ілюстрації і книгодрукування, а також книгознавства. Започаткували її 1968 року до 500-річчя з дня смерті Ґутенберґа, і першу таку премію отримав друкар, дизайнер шрифтів і книжок Джованні Мардерштайг з Італії.
Іншими лауреатами були шрифтовий дизайнер і типограф Генрі Фрідлендер з Ізраїлю, англійський бібліограф, типограф й історик друку Джон Г. Дрейфус з Великобританії. У 2014 році премію отримав відомий письменник Умберто Еко з Італії за семіотичні праці й культурологічні дослідження.