9 грудня у приміщенні Київського Будинку актора відбулася Церемонія нагородження лауреатів V Фестивалю-Премії «GRA» («Great Real Art»), засновником та організатором якого є Національна спілка театральних діячів України. Фінальний етап фестивалю тривав з 1 по 8 грудня – міжнародне журі і глядачі переглядали 12 постановок шортліста у чотирьох містах України: Львові, Івано-Франківську, Рівному і Києві. 

Богдан Струтинський, директор Фестивалю-Премії GRA: «У цей складний час наш фестиваль об’єднав цілу країну: у фінал потрапили вистави із заходу і сходу, півночі і півдня. Мрію, щоб наступна GRA відбувалася вже у мирний час, коли Україна переможе у цій війні. І тоді український театр вже буде дихати на повні груди. Я щасливий, що на цій території добра, боротьби за справедливість, коли країна і, зокрема, театр виборюють своє місце під сонцем, є країни, які нам простягнули руку допомоги і вони з нами сьогодні тут. Вони мають сильний характер, адже не побоялися приїхати і розділити з нами радість. Насправді, у них досить складна місія, бо вони приїхали нас покритикувати, віддати свої голоси, симпатії тим чи іншим театрам. І вони з нею чудово справилися, переглянули усі 12 вистав, виставили свої оцінки, виокремили фаворитів, за що їм уклінно дякуємо».

Ольга Стельмашевська, голова експертної ради: «Кожен театр, який взяв участь у цьогорічному Фестивалі-Премії GRA вже є переможцем. Адже не зупинятися і продовжувати працювати під час війни, попри всі перешкоди вже є перемогою. Частина вистав, які ми переглядали, ставилася до війни, а частина після початку повномасштабного вторгнення. Є постановки, які ставилися в укритті, в бомбосховищах весною 2022 року. Я вітаю усі театри, які ГРАли, ГРАють і будуть ГРАти далі. Бо участь у Фестивалі це – творчість, це – рух, це – перспектива, це – життя, театральне життя».

Міжнародне журі з п’яти європейських країн визначило переможців

Лауреатами V Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА» стали:

ЗАГАЛЬНІ НОМІНАЦІЇ

«За найкращу драматичну виставу»:

«Зерносховище» (Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр)

Режисер Максим Голенко 

 «За найкращу камерну виставу»:

«Білка, яка прожила 100 років» (Київський академічний театр «Золоті ворота»)

Режисер Стас Жирков

 «За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм»:

«146 зірок, видимих неозброєним оком» (Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки)

Режисер Дмитро Захоженко

«За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни»:

«Нехай щастить» (Харківський державний академічний український драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка)

Режисер Степан Пасічник

ІНДИВІДУАЛЬНІ НОМІНАЦІЇ

«За найкращу жіночу роль»

Віталіна Біблів за роль Фрекен Бок у виставі «Білка, яка прожила 100 років» (Київський академічний театр «Золоті ворота»)

«За найкращу чоловічу роль»

Марк Дробот за роль Книжника Мортка у виставі «Зерносховище» (Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр)

«За найкращу режисерську роботу»

Максим Голенко за виставу «Зерносховище» (Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр)

«За найкращу сценографію»

      Юлія Заулична за сценографію до вистави «Лісова пісня на полі крові» (Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка)

«За найкраще хореографічне рішення вистави»

Журі вирішило скористатися правом не визначати переможця

«За найкраще музичне рішення вистави»

Станіслав Лозовський та тріо «Веремія» за музичне і звукове оформлення до вистави «Зерносховище» (Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр)

Спеціальний приз журі

Олег Михайлов за п’єсу «Справжня історія Фрекен Гільдур Бок, однолітки сторіччя».