Батьки трьох чи більше дітей наразі мають право на відстрочку від військової служби. АЛЕ! згідно з новою версією закону про мобілізацію, невдовзі за несплату аліментів понад три місяці хоча б за одну дитину боржників буде позбавлено цього права. У разі погашення заборгованості право на відстрочку буде повернуто. Про це повідомляє Міністерство юстиції України.

Випалата аліментів та пів мільйона боржників

Станом на 1 березня 2024 року на виконанні в органах Державної виконавчої служби перебуває 520,2 тисяч документів про стягнення аліментів. Це дуже високий показник. «У бухгалтеріях підприємств і установ з метою відрахування аліментів із заробітної плати (доходів), пенсій боржника перебуває 261,5 тисяч постанов про звернення стягнення на доходи боржника. Кількість документів, за якими сума заборгованості сукупно перевищує суму платежів за три місяці, становить 183 тисяч», – зазначили в Мін’юсті.

Причому боржники з аліментів не завжди є фінансово неспроможними – буває, люди умисно переписують майно і статки на родичів, аби виконавча служба не могла стягнути борги. Наразі інформація про боржників уже передається Державній міграційній службі.

Як це працюватиме?

Після того, як 18 травня новий закон про мобілізацію набере чинності, військовозобов’язані батьки трьох чи більше дітей мають з’явитися до ТЦК протягом 60 днів.

Вони повинні будуть довести своє право на відстрочку, в тому числі й через відсутність заборгованості заліментів. Також ТЦК подаватимуть запити в Державний реєстр боржників та виконавчих проваджень, реєстр відправлятиме у відповідь довідки за зразком довідки про несудимість, й далі ТЦК буде ухвалювати рішення щодо наявності або відсутності права на відстрочку.

До речі, цьогоріч в Україні зріс розмір прожиткового мінімуму, а разом з ним і сума мінімальних аліментів. Вона становить не менше як 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку

Як визначають розміри аліментів

З січня 2024 року мінімальний гарантований розмір аліментів становить: для дітей віком до 6 років – 1 281,5 грн; для дітей віком від 6 до 18 років – 1 598 грн.

Враховуючи кількість дітей: на одну дитину – 1/4 від доходу; на двох – 1/3 від доходу; на трьох і більше – 1/2 від доходу.

При цьому максимальна сума аліментів не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів: до 6 років – 25 630 грн; від 6 до 18 років – 31 960 грн.

У Мін’юсті також зазначили, що в законодавстві немає жодних обмежень на стягнення аліментів з військовослужбовців.