Слово «байрактар» в Україні знають навіть малюки. Йому ще й присвятили пісню, а все тому, що це дуже потрібна річ – безпілотний літальний апарат Bayraktar, який допомагає нам боротися з окупантами. Його, як відомо, розробляють у Туреччині в компанії Baykar Makina, звідки й назва безпілотника. Україна свого часу дуже чекала передачі партії.

До того ж, у листопаді 2021 року українське конструкторське бюро «Івченко-Прогрес» почало постачати двигуни для нових моделей апарату. Багато хто чув, що минулого тижня у Туреччині байрактари з нашим двигуном вже й презентували. Назвали їх Bayraktar Kızılelma – «червоне яблуко» у перекладі з турецької.

Але мало хто знає, що створення найпершої моделі пов’язане з історією кохання – розробника Сельчука Байрактара і доньки турецького президента…

Той, хто створив «Байрактар»

Сельчука Байрактара можна впевнено назвати гордістю батька – Оздеміра Байрактара, засновника і власника Baykar Makina. Ця компанія вже давно займається авіаційно-космічними розробками, робототехнікою, системами управління. І Сельчук буквально виріс серед цього. Закінчив три виші – Стамбульський технічний університет, Пенсильванський університет і Массачусетський технологічний інститут.

Сельчук створив і отримав чотири патенти на різні – не лише авіарозробки. Зокрема, важливий пристрій для електрокардіографії. Але саме апарат Bayraktar TB2 зробив Сельчука «зіркою». Цей розвідувальний безпілотник став настільки вдалим, що його тут же взяли на озброєння турецької армії. Він має велику тривалість польоту і може зависати на місці.

Зараз Сельчуку Байрактару 42, він тепер співвласник і технічний директор батькової компанії, цілком заслужено

Присвята коханню

Свій винахід – безпілотний апарат Сельчук Байрактар присвятив… коханій Сюмейє. Її знає вся Туреччина, адже вона – наймолодша з чотирьох дітей Президента країни Реджепа Ердогана. Як пише місцева преса, Сюмейє – справжня улюблениця в родині, яку називають «газель» за вроду і розум. У 28 років вона вже була однією з довірених радниць батька.

Що цікаво, Сюмейє завжди добре вчилася, але попри це не вступила турецького вишу – не отримала прохідний бал. І це при своєму статусі – ніхто її не «просував» і не влаштував.

Сюмейє поїхала до США – вступила на факультет соціології та політики університету Індіани, а потім ще й закінчила Лондонську школу економіки. Входила до керівництва продовольчої компанії Doruk Izgara Food Trade, брала участь у різноманітних переговорах, допомагаючи батьку.

У 2015 році Сюмейє познайомилася з Сельчуком Байрактаром

Весільна церемонія Сюмейє Ердоган та Сельчука Байрактара
Весілля року

2016 рік став подвійно визначним для Сельчука Байрактара. У травні того року він представив свою нову розробку – той самий розвідувальний безпілотний літальний апарат Bayraktar TB2. І того ж 2016 року він побрався з Сюмейє Ердоган, якій і присвятив свій винахід.

Тоді йому було 36, їй 30. Весілля поєднало не лише дві впливові турецькі родини, а й представників різних сфер – майже 6 тисяч гостей. Серед них – чи не вся владна верхівка Туреччини: від тодішнього прем’єр-міністра до колишнього президента.

Наречена Сюмейє була у розкішній сукні з традиційними елементами національного вбрання. Після одруження вона має подвійне прізвище: Ердоган Байрактар.

Зараз пані Сюмейє займається захистом турецьких жінок і працює в громадській організації. Сельчук Байрактар продовжує працювати над виробництвом літальних апаратів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: