Люсі Хоббс. Фото: Dental Magazine

Люсі Хоббс отримала диплом стоматолога й відкрила власну клініку – здавалося б, що тут такого? Зараз мільйони жінок цим займаються. Але в часи пані Хоббс – в середині XIX сторіччя жінці дозволялося лише доглядати за будинком та чоловіком. І кар’єрні амбіції Люссі Хоббс були справжнім викликом суспільству. Вона увійшла в історію як перша жінка з освітою стоматолога, але чого це їй вартувало! Читайте далі…

Заборонена професія

Люсі Хоббс народилася у 1833 році в США. Розпочинала свою кар’єру як вчителька у школі штату Мічиган. Пропрацювавши десять років, вирішила змінити професію і піти в медицину. Професія лікаря зараз непроста, в тоді й поготів – виснажлива і фізично, і морально. Тому вважалося, що жінкам така робота не під силу. Медицина і, зокрема, стоматологія «належали» виключно чоловікам. Жінці туди – зась, навіть якщо вона має талант.

Найбільше, на що могла сподіватися Люсі – «посада» сестри милосердя. Але Люсі мала зовсім інші плани, байдуже до консервативного суспільства. У 1859 році вона рушає до Цинциннаті, щоб вступити до Еклектичного медичного коледжу. Але приймальна комісія відмовила міс Хоббс у навчанні – через її стать.

Люсі отримує шанс

Здавалося, усе втрачено. Проте на наполегливу Люсі звернув увагу декан Коледжу стоматологічної хірургії в штаті Огайо – оцінив нестримне бажання та запал Люсі. Чоловік запропонував їй відвідувати приватні уроки зі стоматології, на що міс Хоббс радо погодилась. Вже через два роки Люсі з пані, яка геть нічого не тямила в медицині, перетворилась на справжнього лікаря. Тепер у неї був шанс вступити в стоматологічний коледж, але Люсі обрала інший шлях: вирішила відкрити власну стоматологічну клініку. Це був виклик суспільству.

Не жіноча справа вперше стає жіночою

Відбувалося нечуване. У світі, де медицина належала тільки чоловікам, раптово з’являється жінка-дантист. Суспільство сприймало це як дикість: жінка, забувши про своє «призначення», береться за таку «жорстоку» справу. І в цьому все ж є частина правди: в середині XIX століття стоматологія більше скидалася на катування, аніж на лікування. Хворі зуби довгий час просто видирали, і робив це якийсь неотесаний коваль чи ремісник за допомогою підручних інструментів.

Аж у XVIII столітті зародилося щось схоже на стоматологію. Французький дантист П’єр Фошар став першим, хто посадив пацієнта у зручне крісло і лікував зуби, а не бездумно видаляв. Тоді ж закладено основи протезування та ортодонтії

Блискучий успіх міс Хоббс

Отже, у 1861 році міс Хоббс відкрила свою приватну клініку в Цинциннаті. Цікаво, що спершу пацієнти не дуже квапилися йти до жінки-дантиста. Але вона довела свій професіоналізм якісною роботою і швидко завоювала повагу та хорошу репутацію. У 1865 році Люсі стала членкинею Стоматологічного товариства штату Айова.

Також її обрали делегаткою на з’їзд Американської асоціації дантистів в Чикаго, прийняли в старший клас Коледжу стоматологічної хірургії, а через рік Люсі здобула ступінь докторки.

Справжнє кохання

У 1866 році Люсі вийшла заміж за Джеймса Мірта Тейлора. Шлюб був щасливим – пара щиро кохала одне одного. Джеймс підтримував дружину і її стоматологічній справі, а вона натомість намагалася залучити до неї його. Незабаром під чуйним керівництвом Люсі Джеймс теж став хорошим дантистом.

Їх сімейний і професійний тандем тривав 20 років, вони відкрили ще одну клініку стоматології і мали великі плани на майбутнє. Але сталася біда: Джеймс у 1886 році помер.

Для Люсі це був неочікуваний удар: вона залишилася без найдорожчої людини. Певний час її рятувала робота, а згодом – громадська діяльність

Люсі Хоббс-Тейлор у зрілому віці
Боротьба за жінок

Після смерті чоловіка Люсі Тейлор дедалі активніше занурюється у боротьбу жінок за свої права. Завдяки першій і єдиній у світі дантистці, її ініціативам, виступам жінки насмілювалися йти у медицину і, зокрема, в стоматологію. У 1900 році в США диплом дантиста отримали понад сто жінок – вони ставали звичним явищем. Міс Хоббс-Тейлор зробила практично неможливе: стала першою дипломованою спеціалісткою і започаткувала рух за боротьбу жіночих прав у виборі професії.

Вона померла у 1910 році. А в 1983-му Американська асоціація жінок-дантисток заснувала премію імені Люсі Хоббс-Тейлор на честь 150-річчя від дня її народження. Ця премія є визнанням професійної майстерності жінок-стоматологів, їхній відданості справі та розвитку стоматології.

ЧИТАТЕ ТАКОЖ: