В Україні 60% хворих варикозною хворобою – жінки, чоловіки складають 40%. Загалом це третя за кількістю запитів жіноча проблема після гінекології та ваги. Серед читачок журналу «Українки» також. Саме тому ми звернулися за порадами до фахівця – одного з провідних українських флебологів Олексія Сергійовича Родіонова. Він один із піонерів впровадження інноваційних малоінвазивних методик лікування варикозної хвороби.

Олексій Родіонов надає повний спектр консервативного та сучасного хірургічного лікування – від мініфлебектомії до всіх видів термічних і нетермічних методів. Записатися до нього на прийом можна за телефоном: +38 (066) 5555-400 або на сайті.

Олексій РОДІОНОВ

  • фахівець із судинної хірургії, флебології, ультразвукової діагностики;
  • має 12 років досвіду;
  • працює в Національному військовому медичному клінічному центрі, Клініка судинної хірургії.


МАГІСТРАЛІ ЖИТТЯ

Саме так – магістралі життя – називає Олексій Родіонов наші судини. Лише уявіть: загалом довжина кровоносних судин людського тіла, включаючи артерії, вени та капіляри, сягає приблизно 100 тисяч кілометрів – у 2,5 більше за довжину екватора Землі! Але це, наголошує лікар-флеболог, не означає, що судини безмежні й за них не потрібно хвилюватися, не потрібно вчасно виявляти й запобігати хворобам. Навпаки! Слід пам’ятати, що:

  • 75% дорослого населення Європи у віці 20-70 років виявляють судинні зірочки, що є одним з проявів варикозної хвороби;
  • у 20-50% європейців виявляють варикозні вени, 10-15% – важкий варикоз; 5-15% страждають хронічною венозною недостатністю; 1% діагностують венозні виразки;
  • за останні 20 років варикозна хвороба помолодшала: дедалі частіше з цією проблемою звертаються саме молоді люди.

І знову ж таки, переважають серед них також жінки. А все тому, що у жінок через часту зміну гормонального фону судини слабші.

Що з цим робити і на що звернути увагу при варикозі жінкам – про це ми й розпитали Олексія Родіонова

ЖІНКИ І ВАРИКОЗ: ПРИЧИНИ І НАСЛІДКИ

Олексію Сергійовичу, чому варикозна хвороба така актуальна саме для жінок?

Жінки найбільше звертаються тому, що на початковому етапі для них це – естетична проблема, а в сучасній системі координат зовнішній вигляд для жінок – це найважливіше. Хоча насправді має бути інакше. Варикоз є головною причиною тромбоутворення вен. А тромбоемболія легеневої артерії, як наслідок цього, є основною причиною смертності в Україні та світі.

Чому у відносно молодих жінок зараз так часто виникає варикоз? Аж до помітних випуклих вен…

Генетична схильність, спосіб життя, гормональний дисбаланс.

Яких типових помилок припускаються саме українки у ставленні до перших варикозних проявів?

Постійні перегони за «ідеальною» фігурою, а саме:

  • знущання над тілом – надмірне захоплення різними процедурами на кшталт антицелюлітних масажів, ненормовані заняття в тренажерному залі після тривалого робочого дня в положенні сидячи чи стоячи;
  • неконтрольоване приймання гормональних контрацептивів, які іноді й самі по собі можуть призводити до тромбозів навіть без варикозної хвороби;
  • ігнорування генетичної схильності до варикозної хвороби.
За що часто вам, як фахівцю, хочеться, образно кажучи, «насварити» своїх пацієнток?

Коли жінки вперше звертаються на 10-20-му році хвороби, то дійсно хочеться їх «насварити». Коли сумніваються у необхідності хірургічного лікування.

Хірургічне лікування насправді може розв’язувати проблему варикозу за одну годину часу

ВАРИКОЗ: СТАДІЇ ТА СИМПТОМИ

Олексію Сергійовичу, які види варикозної хвороби існують і які найпоширеніші?

Варикозна хвороба має 6 стадій. Перші стадії – це лише почуття дискомфорту в ногах, а остання – шоста – це трофічна виразка. На жаль, та чи інша стадія зустрічається майже у 80% населення України. Це пов’язано з екологією, харчуванням, способом життя, ненормованою роботою та фізичною активністю.

Наразі часто зустрічається варикозна хвороба у людей віком 20-30 років, особливо, якщо вони працюють близько 10-12 годин стоячи або сидячи чи дають незбалансовані фізичні навантаження на організм. Набагато рідше зустрічаються трофічні виразки. Але якщо пацієнти з таким діагнозом доходять до судинного хірурга, то вже з жахливим виглядом ноги, який європейські лікарі не бачать навіть у страшних снах.

Які методи лікування і чи вони відрізняються в залежності від стадії?

Від нульової до другої стадії варикозу рекомендуються консервативні методи лікування: приймання венотоніків та використання еластичної медичної компресії.
Починаючи з другої стадії додаються сучасні процедури та хірургічні методи лікування, які виконуються амбулаторно, без розрізів і без жодного дня втрати працездатності.

Що робити, коли з’являється перша судинна “зірочка”?

Потрібно відвідати флеболога, де пацієнтці буде призначене консервативне лікування для попередження подальшої появи зірочок та запропонована естетична корекція на розсуд жінки.

Які ще симптоми мають насторожити й показують, що з судинами щось не так?

Окрім явних візуальних ознак варикозного розширення вен (згадані судинні зірочки або варикозні вузли), першим дзвіночком може бути поява втоми в ногах, відчуття ватних ніг, набряки, що з’являються під вечір і минають до ранку в час нічного відпочинку. Це вже є приводом звернутися до судинного хірурга, флеболога.

Які періоди життя дають найбільше навантаження на судини і коли треба найпильніше стежити за їхнім станом?

Це дуже підступна хвороба, що прогресує тривалий час до моменту прояву трофічних розладів м’яких тканин шкіри. І в будь-який найбільш непередбачуваний момент може ускладнитися тромбозом, що потребує негайного оперативного втручання.

Найпильніше треба стежити за судинами в юнацькому та середньому віці, коли людина найбільше працює та має посилену фізичну активність.

Стежити за судинами потрібно також у період вагітності, це один з провокативних факторів розвитку варикозу

Також корисно: Панічні атаки: що це таке, чому про них усі говорять і як допомогти

ВАРИКОЗ – НЕ ВИРОК

Олексію Сергійовичу, дуже обнадіює те, що варикоз в наш час – не вирок. Які сучасні технології зараз застосовуються?

Насправді «варикоз не вирок» ще з кінця ХІХ сторіччя, коли почали виконувати перші оперативні втручання. А з кінця XX сторіччя лікування варикозу є малоінвазивним, естетичним та високотехнологічним.

З якими безнадійними, на перший погляд, випадками вам довелося успішно справлятися?

З трофічними виразками, які розвивалися на тлі варикозної хвороби та багато років лікувалися народними методами – іноді настільки дивними, що важко повірити! Все вирішувалося операцією, яка тривала менш як годину, та авторськими перев’язками виразки протягом місяця-двох до їх загоєння. Лікування гігантських виразок може тривати до року. Особливої уваги заслуговують випадки, коли пацієнти зверталися із запущеним тромбозом, коли доводилося ловити тромб на межі глибокої та поверхневої системи вен.

З яких питань до вас найчастіше звертаються?

Найбільша черга з приводу лікування варикозної хвороби.

Які останні випадки звернень вас здивували, розчулили або повеселили?

Дивує, коли до спеціаліста з медичною освітою (університет, інтернатура, спеціалізація «Судинна хірургія»), з досвідом роботи понад 12 років та вищою категорією за спеціальністю приходять пацієнти, які прочитали три фейкові статті у Google та подивилися два ролики на YouTube, і починають доводити божевільність тих «методів лікування», про які начиталися. Виникає питання: «Навіщо вам я?».

Завжди розчулює, коли на свята, у день народження приходять сотні вітань від моїх пацієнтів

Також корисно: Чому жінки набирають зайву вагу після 40

ПРОФІЛАКТИКА ВАРИКОЗУ І СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Олексію Сергійовичу, як підтримувати судини здоровими і запобігти варикозним хворобам?

Перш за все, це фізична активність, а саме: хода, велосипед та плавання. Під час таких рухів найкраще тренується м’язово-венозна помпа гомілок – це та помпа, що допомагає качати венозну кров догори – до серця. Що стосується артерій, то це збалансоване харчування та водно-електролітний баланс, контроль холестерину та приймання препаратів для розрідження крові, починаючи з середнього віку.

Що, навпаки, «вбиває» наші судини?

Тривалі позиції сидячи, стоячи (робота, літак, поїздки в авто тощо). Недостатнє вживання рідини, що призводить до згущення крові. Надмірне вживання солі та жирів, які не виводяться з організму.

Які продукти чи вправи допомагають у профілактиці?

Мікроелементи, що зміцнюють судинну стінку, а також Омега-3-фосфорна кислота, клітковина. Всі вправи, пов’язані з рухом, будуть корисні, якщо вони не надмірні. Найкраще м’язову помпу на гомілках тренують вправи, спрямовані на м’язи-розгиначі пальців стопи: чудовий варіант – вправа «навшпиньки».

Які профілактичні обстеження потрібно робити й коли?

При наявності генетичного чинника потрібен періодичний огляд флеболога. При прийманні гормональних контрацептивів варто робити аналіз крові на згортання й Д-димер. При наявних проблемах обов’язковий УЗД контроль, як золотий стандарт лікування варикозної хвороби.

Що ви б порадили українським жінкам у піклуванні про своє здоров’я?

Адекватно оцінювати свій фізичний стан, генетичну схильність до захворювань та бути справжніми, бо це важливо.

Повністю підтримуємо Олексія Родіонова і нагадуємо вам, дівчата, про ще одну важливу систему, нероздільно пов’язану із судинами, – наше серце. В рамках нашого циклу “Жіноче здоров’я” читайте також Жіноче серце: як зберегти здоровим – поради кардіолога і залишайтеся здоровими 🙂

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: