Програма «Відновлення під час війни» заснована ще у травні 2022 року і вже другий рік поспіль опікується українськими жінками та дітьми. Вона не має аналогів в Україні, адже на відміну від інших ініціатив з надання психологічної допомоги забезпечує не разові консультації чи короткострокові проєкти, а комплексний підхід у психологічній реабілітації. Кожна родина-учасник Програми (а це жінки й діти) проходить повноцінний тритижневий курс роботи з психологами, арттерапевтами, тілесними терапевтами, артмайстрами. І все це – з проживанням і триразовим харчуванням у пансіонатах Західної України. Після тритижневого курсу кожна учасниця за потреби має можливість пройти ще й курс онлайн-консультацій з психологом. Розповідали докладно тут.

Програма заснована Асоціацією єврейських громад (Ваад) України. У березні 2022 року група волонтерів цієї громадської організації під керівництвом її співпрезидента, відомого правозахисника, дисидента Йосифа Зісельса активно займалася евакуацією українських сімей з районів бойових дій на Сході й Півдні України. Тоді й звернули увагу на важкий психологічний стан більшості евакуйованих жінок та дітей. Географічне переміщення не покращувало, а навпаки продовжувало та посилювало їхній стрес.

Йосиф Зісельс на відкритті одного з 80 проєктів Програми “Відновлення під час війни”

Саме тому й виникла ідея програми психологічної реабілітації жінок та дітей, які особливо постраждали від війни

Створені на заняттях з арттерапії ангелики учасників Програми “Відновлення під час війни”
Керівництво Ваад України у квітні 2022 року створило заявку на перші три «пілотних» проєкти психологічної реабілітації

Заявку підтримала організація «NOVA UKRAINE» (Каліфорнія) і вже 1 травня 2022 року був сформований перший проєкт з 13 родин. Загалом до участі тоді зголосилися понад 120 жінок та дітей, у яких стрес від евакуації доповнювався тимчасовою або, на жаль, незворотною втратою годувальника сім’ї. Аби допомогти усім, хто потребував допомоги, Ваад України почав розгортати проєкт за проєктом і виріс до масштабної Програми, яка за майже два роки роботи організувала 80 тритижневих проєктів психологічної реабілітації.

Подати заявку на участь у Програмі досі може кожна родина, яка заповила анкету і відповідає основним критеріям: родина (жінка з дітьми віком від 3 до 17 років або без дітей), яка особливо постраждала під час війни, тимчасово або незворотно втратила годувальника або члена родини під час бойових дій, є внутрішньо переміщеною особою; перебувала в окупації або в облозі, перебувала у полоні.

Загалом за час існування Програма отримала тисячі заявок від українських родин

Родини-учасники одного з проєктів Програми “Відновлення під час війни”
Кожну заявку у порядку надходження розглядає спеціальна комісія експертів та психологів і передає на скринінг-тестування

За підсумками скринінг-тестування визначається оптимальний вид психологічної допомоги конкретній родині – участь у тритижневому курсі реабілітації, онлайн-консультування з психологом або й навіть консультація з психіатром за потреби.

Станом на грудень 2023 року участь у Програмі взяли 1155 родин – це загалом 2632 учасників, жінок і дітей. Серед них майже 24% – родини з втратами, в яких на війні загинули чоловік, син, донька, дружина. У 2023 році Програму пройшли навіть 37 чоловіків – військовослужбовців Національної Гвардії України.

Програма зарекомендувала себе настільки позитивно, що до неї звернулися не лише Нацгвардія, а й інші органи влади з пропозицією про співпрацю та організацію психологічної реабілітації для військових та їхніх родин. Зокрема, тритижневий курс пройшли 23 жінки-військовослужбовиці, звільнені з російського полону, 16 родин військовополонених, 18 родин з військовослужбовцями (після поранень та фізичної реабілітації), 33 родини (жінки з дітьми) загиблих воїнів НГУ, 19 військовослужбовців з пораненнями або численними баротравмами.

Про важливість і затребуваність Програми «Відновлення під час війни» та її комплексного підходу свідчить не лише вагома кількість учасників, а передусім – їхні відгуки, які регулярно публікуються на сайті Програми та у фейсбук-сторінці. Вдячні підопічні присвячують їй навіть вірші й пісні.

Заняття з психологом під час одного з проєктів Програми “Відновлення під час війни”

Відчутно покращений психоемоційний стан жінок та дітей – головний результат роботи Програми «Відновлення під час війни»

Заняття з тілесної терапії під час одного з проєктів Програми “Відновлення під час війни”
У Програмі “Відновлення під час війни” працює згуртована Йосифом Зісельсом команда фахівців

До неї належать координатори, адміністратори й волонтери Вааду України, які супроводжують і підтримують кожну родину, починаючи від підготовки до участі в тритижневому курсі Програми й до повернення додому після неї. Безпосередньо реабілітацією займаються кращі психологи країни: за майже два роки на Програмі працювали майже 600 представників провідних інституцій, зокрема, Інституту психології ім. Г.С. Костюка НАПН України; кафедри психології НаУКМА, Центру психології здоров’я (Львів, УКУ), Міжнародного інституту післядипломної освіти (Київ, Україна), Київського освітнього центру толерантності (Україна), IRIS (Ізраїльський волонтерський проєкт психологічної підтримки постраждалих від війни в Україні), психологічних ГО «Блакитний птах» та «Вільний Вибір», а також Центру реабілітації військовослужбовців «Лісова поляна».

Для кожного з 80 проєктів, організованих за час діяльності Програми, вони розробляють комплекс заходів – це індивідуальні й групові психологічні консультації, заняття для розвитку навичок самодопомоги й подолання стресу, заняття з арттерапії, тілесної терапії, кіноклуби, «вечірні кола» тощо. У тандемі з психологами на Програмі працюють понад 30 арттерапевтів, тілесних терапевтів, артмайстрів, вихователів.

Важливо, що участь у Програмі «Відновлення під час війни» – безкоштовна

Роботу Програми “Відновлення під час війни” забезпечують партнери й спонсори – це понад десяток українських та міжнародних інституцій.
  • Фундація «Nova Ukraine” (Каліфорнія, США);
  • Світовий єврейський конгрес (Нью-Йорк, США);
  • Світовий конгрес українців (Торонто, Канада);
  • Фундація «Разом» (Нью-Джерсі, США);
  • Фонд Маша (Київ, Україна);
  • Готландський єврейський Фонд (Амстердам, Нідерланди);
  • Фундація Майкла Польського» (Чикаго, США);
  • Фундація Відродження (Київ, Україна);
  • “First Sport Group” (Україна);
  • Фундація Марілуізи Бек (ФРН);
  • Фундація Джеймса Темертея (Канада);
  • Агрохолдинг АСТАРТА (Україна);
  • IT-компанія «Інфопульс» (Україна).

З лютого 2024 року Програма планує нові тритижневі проєкти, адже у базі заявок на участь значиться ще понад 5 тисяч сімей (дорослі та діти).

Зараз команда Програми на чолі з Йосифом Зісельсом активно працює над залученням фінансової підтримки та організацією кожного тритижневого курсу психологічної реабілітації.

Це дуже важлива й непроста робота, яка заслуговує не лише поваги, а й підтримки. Виявити її може кожен небайдужий – зробивши добровільний внесок за посиланням.