Відновлення під час війни – це без перебільшення унікальна програма, яка реалізовується в Україні з травня і немає аналогів. До участі в ній запрошуються жінки з дітьми віком від 2 до 17 років або без дітей, які:

  • тимчасово або незворотно втратили чоловіка \ годувальника при наявності статусу ВПО;
  • перебували тривалий час в окупації або в облозі під постійними обстрілами;
  • незворотно втратили члена родини у результаті військових дій.

Програма «Відновлення під час війни» передбачає надання всебічної, глибокої психологічної підтримки таким жінкам та дітям.

Для цього учасницям забезпечується тритижневе перебування в пансіонаті або туристичній базі України. Протягом цього часу для дорослих учасників проводяться групові та індивідуальні заняття з психологами, заняття з тілесної терапії, арттерапія тощо.

Для дітей розроблені дитячі групові та сімейні заняття з психологами, різноманітні розвивальні заняття. Учасниці програми також мають можливість поїхати на екскурсію мальовничими куточками регіону.

Також під час тритижневої програми перебування у пансіонаті родинам забезпечується:

  • проживання;
  • триразове харчування;
  • страхування на термін участі у програмі;
  • організація пересування до місця перебування та на зворотному шляху.
Учасниці програми під час екскурсії Карпатами, а також на груповому та індивідуальному занятті з психологом

Ця унікальна програма стала можливою завдяки організатору – ВААД Україна за фінансової підтримки українських та міжнародних партнерів

Учасниці програми на заняттях з арттерапії, тілесної терапії, йоги
Коло підтримки

Програма задумувалася організацією ВААД Україна та її керівником – відомим правозахисником, громадським діячем Йосифом Зісельсом як психологічно-реабілітаційна допомога внутрішньо переміщеним родинам, які внаслідок бойових дій втратили тимчасово чи незворотно годувальника сім’ї.

Ідею такої допомоги підтримали фінансово американський фонд Nova Ukraine (Каліфорнія) і компанія First Sport Group (Україна). Інститут психології ім. Г. С. Костюка НАПН України та Київський освітній центр толерантності (Україна) надали фахову підтримку – психологічний супровід учасників програми. Інформаційну підтримку програмі забезпечує студія «Діє-Слово».

У червні до «Програми відновлення» долучилося громадське об’єднання «Фонд Маша», завдяки фінансовій участі якого у програмі тепер беруть участь також жінки з дітьми, які пережили окупацію, блокаду міста, чисельні обстріли, втрату члена родини, житла, які бачили чи стали жертвою військових злочинів. Так програма доповнилася проєктом «Незламна мама».

З серпня до активної роботи має приєднатись Сіоністська федерація України, участь якої в програмі підтримав Фонд RAZOM, INC (Нью-Джерсі, США). СФУ планує проведення окремої зміни, в якій візьмуть участь тільки жінки або жінки з дітьми, які втратили чоловіків на фронті після 24 лютого і які не мають статусу ВПО.

Діти учасниць програми під час походу, а також на творчих заняттях

Про суть «Програми відновлення» в інтерв’ю студії «Діє-Слово» розповів Йосиф Зісельс

Корисна програма

Як зазначила директорка Студії “Діє-Слово” та виконавча директорка СФУ Олена Заславська, програма була започаткована та існує завдяки титанічній роботі її керівника, співпрезидента ВААД України Йосифа Зісельса.

“У наших героїчних захисників залишаються вдома матусі, жінки, діти. Коли всередині квітня ми тільки розпочинали цей проєкт, було незрозуміло, хто буде приймати в ньому участь, як знайти саме тих, кому це впершу чергу необхідно – людям, які втратили близьких та при цьому ще й опинилися без житла в чужому місті, в незнайомій обстановці. Тоді на допомогу прийшли волонтери, які тісно спілкуються з переселенцями. Так мало-помалу була зібрана перша зміна програми “Відновлення під час війни”, – розповідає пані Олена.

За її словами, деякі з учасниць залишились на програмі волонтерами. “Сьогодні вже понад 200 жінок та дітей взяли участь у програмі. Послідовно відкриваються три нові локації в різних областях України. Кожен день заповнюють спеціальну анкету нові потенційні учасники. Ми запрошуємо волонтерів, які мають бажання допомагати в роботі з родинами. Ми запрошуємо журналістів та блогерів з проханням висвітлювати нашу роботу”, – додала Олена Заславська.

Вгорі: виставка творчих робіт учасниць програми. Внизу: Олена Заславська, а також учасниці програми з подарунками від партнерів

На сьогодні вже понад 200 жінок та дітей взяли участь у програмі “Відновлення під час війни”

Танцювальний сюрприз від маленьких учасниць програми під час урочистого закрииття зміни
Як взяти участь у програмі

Програма відкрита для кожної жінки, яка відповідає вищезгаданим критеріям: тимчасова або незворотна втрата годувальника при наявності статусу ВПО; перебування в окупації або в облозі; незворотна втрата члена родини у результаті військових дій.

Для участі у програмі потрібно максимально повно та точно заповнити анкету за посиланням.

Варто звернути увагу, що:

  • чоловіки у програму не приймаються;
  • діти без батьків або офіційних опікунів не можуть самостійно брати участь у програмі;
  • програма розрахована на 21 день, її учасники мають бути згодні на перебування у ній протягом усього зазначеного терміну.
Вгорі: виступ Йосифа Зісельса перед учасниками програми. Внизу: очільниця “Фонду Маша” Тетяна Мураткіна на церемонії закриття зміни, а також родина-учасниця програми біля стендів організаторів

Важливо, що робота з психологами є невіддільною частиною програми й потребує свідомої залученості учасників. Чому саме – пояснює психологиня програми Ірина Єщенко

Робота на відновлення

За час існування програми – з травня 2022 року організатори отримали кілька сотень заявок. Кожна анкета ретельно вивчається, а остаточний відбір до програми здійснюється спеціальною комісією фахівців.

Також кожну учасницю упродовж терміну програми супроводжує закріплений за нею волонтер і допомагає з усіма оргпитаннями. На додаток, якщо учасниця має бажання продовжити роботу з психологом після завершення програми дистанційно, організатори допомагають у розв’язанні цього питання.

Кожні три тижні у мальовничі куточки України вже другий місяць поспіль вирушають емоційно знесилені, застресовані, налякані матусі з дітками. Кожні три тижні вони повертаються додому відновлені, наповнені, вони нарешті починають спати, планувати майбутнє, вірити у себе і свою незламну силу.

Як сказала одна з учасниць: «Я п’ять місяців про себе не дбала – не могла: гулька, худі, спортивки. А тут я вперше почала розпускати волосся. І мріяти»… Можливо, однією з учасниць стане хтось із вас, любі читачки. Заповнюйте анкету і чекайте відповіді організаторів.

Сторінка проєкту у фейсбуці тут.
Детальніше про програму – на сайті Ваад Україна тут.

Фото: Вероніки Зісельс, Олени Заславської, а також учасниць програми.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: