Валентина Саніна-Шлее на піку своєї дизайнерської кар’єри

У середині минулого століття у США існував популярний та успішний бренд Valentina, засновницею якого була колишня киянка Валентина Саніна-Шлее, одна з найвідоміших дизайнерок Америки 1930-1950-х років. Про неї розповів наш партнер – освітній проект Diaspora.ua. Ми, на жаль, не знали, що ця видатна американка з України одягала відомих зірок Голлівуду – Грету Гарбо, Одрі Хепберн, Полетт Годар, Клодетт Кольбер. Вона належала до тих фатальних жінок, які своїм магнетизмом притягували до себе потрібних людей та вміли опинитися в потрібному місці у потрібний час…  


Акторка, яка стала дизайнеркою
Валентина Саніна-Шлее

Народилася Валентина Саніна 1 травня 1899 року в Києві, де закінчила гімназію й драматичні курси та виступала на театральній сцені в Києві, а згодом у Харкові. Її краса та живий розум полонили чимало чоловіків, зокрема Олександра Вертинського, який присвятив їй декілька романсів, навіть багато років по тому писав про неї поезії.

Валентина ж опинилася в Криму, де вийшла заміж за підприємця Георгія Шлее та виїхала з ним до Туреччини, звідти до Європи, і зрештою – до США. Тут Георгій став успішним театральним імпресаріо.

Валентина Саніна та Олександр Вертинський

Валентина спробувала знову стати актрисою, але вирішила зайнятися дизайном одягу

Валентина Саніна-Шлее у сукні власного дизайну

Законодавиця моди
Валентина Саніна-Шлее та вивіска її модного дому Valentina Gowns

У 1928 році Валентина Саніна-Шлее відкрила в Нью-Йорку свій будинок моди Valentina Gowns, який незабаром став дуже популярним серед голлівудської богеми. Усі найвідоміші актриси носили сукні від Valentina. Її одяг поєднував елегантну простоту, зручність та розкішний вигляд. Саме вона ввела в моду китайські жакети та сукні з японськими пасками-обі, тюрбани та серпанки, сукні та пальта з капюшонами, спідниці-брюки та капелюхи-кулі.

Валентина Саніна з чоловіком Георгом Шлее

В 1940-х роках Валентина стала однією з наймодніших та найдорожчих дизайнерок одягу в США та найбільш популярним модельєром бродвейських постановок.

Валентина Саніна-Шлее

Любовно-дизайнерський трикутник
Валентина Саніна-Шлее та Грета Гарбо під час примірки

Одяг Valentina Gowns привернув увагу Грети Гарбо, яка стала постійною клієнткою цього модного дому. Власне, Валентина допомогла сформувати неповторний стиль зірки. Вони стали близькими подругами й часто з’являлись на публіці в однаковому вбранні, яке підкреслювало їхню зовнішню схожість.

Проте їхня дружба неочікувано завершилася: чоловік Валенини познайомився з Гретою Гарбо й закохався в неї, а та відповіла йому взаємністю. Однак Георгій від дружини іти не збирався, й на усіх світських раутах вони з’являлися втрьох. Пізніше Гарбо навіть придбала квартиру в тому ж будинку, де мешкало подружжя.

Валентина Саніна-Шлее у капелюшку власного дизайну

Валентині довелося змиритися з тим, що кожне літо Грета та Джордж проводили разом

Валентина Саніна-Шлее з чоловіком

Суперниці під одним дахом
“Подруги” Валентина Саніна-Шлее та Грета Гарбо

Після смерті чоловіка у 1964 році виявилось, що всі свої статки він заповів Гарбо, а у Валентини залишилась лише квартира в Нью-Йорку. На той час її кар’єра дизайнера вже завершилась. До кінця своїх днів (померла 14 вересня 1989 року) вона не могла пробачити колишній подрузі цієї зради. Ситуація погіршувалась тим, що суперниці продовжували мешкати в одному будинку. Вони навіть склали своєрідний графік, аби не ніде не пересікатися.

Спідниця та капелюшок, створені Валентиною Саніною для Грети Гарбо

Цікаво, що Валентина прожила 90 років – на рік менше Гарбо. І весь цей час вони провели під одним дахом…

Валентина Саніна-Шлее у сукні власного дизайну

У 2009 році в музеї міста Нью-Йорк Валентині була присвячена персональна виставка. А коли на аукціоні 2012 року відбувся розпродаж речей Грети Гарбо, виявилось, що на кожному третьому вбранні стояв лейб Valentina…

Маємо ще одну цікаву історію про українку, яка також одягала всю артистичну богему Голівуду – читайте тут: Варвара Каринська: українка, яка створила балетну пачку, працювала з Далі й отримала «Оскар»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: