Ранній клімакс: симптоми, причини і що з ним робити
Спойлер: зміна циклу може мати різні причини, головне - вчасно звернутися до гінеколога
Спойлер: зміна циклу може мати різні причини, головне - вчасно звернутися до гінеколога
Та коли ще та старість (читай: менопауза), – міркує більшість жінок. – Все ще встигнеться! І раптом, як сніг на голову, ранній клімакс… Підкрадаючись непомітно, він може приголомшити вже у 35 років або й раніше. Чому? Що робити? Чи можна це зупинити чи хоча б пригальмувати? Чи це вже все, й залишається хіба гірко оплакувати свою долю, рахувати зморшки й відмовлятися від сексу? Ну, це ще точно встигнеться – здаватися рано.
На думку медиків, клімакс (у перекладі з грецької – «сходи», що мають свої сходинки: пременопаузу, менопаузу та постменопаузу) – це не хвороба, а абсолютно природний процес в організмі, як перша менструація чи вагітність. Але радо зустрічати його якось не вдається, особливо, якщо «клієнт» трохи поквапився.
Читайте також: Жіночі виділення – 4 види, які мають насторожити
Насправді далеко не завжди те, що спершу видається клімаксом, і є таким, тож потрібна фахова думка. Якщо, скажімо, 28-річна жінка має з характерні для клімаксу симптоми (дратівливість, пітливість, відсутність місячних), діагноз начебто очевидний. Але поспішати не варто – кажуть медики. Адже менструації можуть припинитися не лише у звʼязку з настанням клімаксу.
Зазвичай клімаксом вважають час, коли яєчники природно згасають і припиняють циклічно виробляти гормони, і, як наслідок, у жінок припиняються щомісячні кровотечі, й це відбувається це на тлі загальних вікових змін. А сам по собі факт припинення місячних (аменорея) ще не свідчить про настання клімаксу.
Причин цього явища – безліч: гіпохолестеринова дієта, різке зниження ваги, стрес, як гострий, так і хронічний, нераціональне використання контрацептивних засобів, прийом деяких груп медикаментів тощо.
У пітливості й дратівливості теж можуть бути свої вагомі підстави, й не обовʼязково повʼязані з аменореєю. Поява у молодому віці симптомів, подібних до клімактеричних, зазвичай є наслідком патологічних зрушень в організмі, що викликали гормональний дисбаланс. “Сприяти” цьому може наявність хронічних інфекцій (в тому числі тонзиліту, гаймориту), різке переохолодження або перегрів.
Зокрема, на визначення рівня фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) і гормону естрадіолу (найактивнішого природного естрогену). Якщо гормональні рівні відповідають постклімактеричному періоду, а місячні відсутні понад 6 місяців – скоріш за все, це все-таки він.
Додатковим «за» на користь такого висновку може бути наявність інших особливостей, властивих клімактеричному періоду: припливів, стрибків артеріального тиску, зниження щільності кісткової маси, ламкості волосся та нігтів, втрати еластичності шкіри. Все це – симптоми естроген-дефіциту. Однак діагноз у будь-якому випадку буде попереднім, адже остаточно визначити менопаузу можна тільки після того, як мине рік від початку останніх місячних. Лише в цьому випадку вважається, що клімакс таки настав.
Цікаво, що при ранньому клімаксі, що викликаний передчасним виснаженням яєчників, запаси яйцеклітин можуть бути не повністю вичерпаними. Зазвичай життєздатні фолікули ще є у 25% жінок, отже, можлива і овуляція, і зачаття. Радіти цьому чи ні? Дивлячись, які у вас плани. Якщо ви ще не встигли стати мамою – це реальний шанс «наздогнати потяг» і таки народити дитину, навіть природним шляхом, без допомоги штучного запліднення. Якщо ж дітей вже достатньо, не завадить берегтися від вагітності, як і досі. Бо можливі сюрпризи…
Читайте також: Екстрена контрацепція: три поради гінеколога, як убезпечитися
Це варто робити незалежно від того, виявили у вас клімакс чи ні. Адже життя продовжується. Психологічно ранній клімакс часто повʼязаний із втратою жінкою розуміння своєї істинної природи, свого призначення – творити нове життя. Не лише народжувати, а й створювати нові простори та світи, творити для радості – своєї власної й інших. Фізіологічно – з раннім старінням і хворобами. Хоча зовсім не обовʼязково. Уявлення про те, що жінки з раннім клімаксом мають відчувати себе на узбіччі життя, хибне. Навпаки, буває, що жінки почуваються краще: зникає страх завагітніти, зʼявляються нові цілі та горизонти. Жодних криз. Загалом, психологи вважають, що криза завжди повʼязана з мисленням. Якщо переконати жінку, що ранній клімакс – це гіперпроблема, і вона в це повірить, то незабаром сама себе зробить старою і хворою. А якщо прийме це як нові трансформації в організмі й продовжить насолоджуватися життям, то ендорфіни, гормони радості, частково компенсують дефіцит естрогенів, і вона гарно виглядатиме і почуватиметься.
Можливі проблеми із сухістю піхви, повʼязані зі зниженою продукцією естрогенів, вирішуються довшою прелюдією або використанням лубрикантів, які забезпечать гарне ковзання під час статевого акту. Зі зниженням лібідо, яке трапляється у 50% жінок, що вступають у клімактеричний період незалежно від віку, трохи складніше – можливо, знадобиться допомога психотерапевта. Але теж не обовʼязково – може допомогти й дослідження свого тіла щодо нових ерогенних зон і мастурбація.
До речі, часом гормональна перебудова в період клімаксу навпаки посилює сексуальні апетити жінки. Недарма ж є ця примовка про сорок пʼять і «ягідку». Які поради можуть бути в цьому випадку? Просто насолоджуйтеся!
Загалом реакція жінки на клімактеричні зміни в організмі може бути дуже різною: від трагедії («це кінець світу») до ейфорії («море по коліно»). За статистикою, частка й тих, й інших становить приблизно 15%. Решта ставиться до питання філософськи – як час настав, то що поробиш.
Читайте також: Куди поділось лібідо і як його повернути?
Лікарі полюбляють такий афоризм: клімакс молодшає, а організм старішає. Звучить не дуже, але десь так і є. І з цим непогано б щось робити.
З початком менопаузи, ранньої в тому числі, зовнішність жінки зазнає змін: знижується тургор шкіри та її зволоженість, зʼявляються зморшки й пігментація. Так, зупинити хід біологічного годинника неможливо. Але навіщо ж бути пасивним спостерігачем цього процесу? Особливо, якщо медицина здатна допомогти – замісною гормональною терапією (ЗГТ). Ще донедавна у нас до неї ставилися дуже підозріло – як, втім, і до всього «гормонального». Але солідна практика застосування ЗГТ у країнах Західної Європи та Америки, де її призначають приблизно половині жінок, які переживають клімакс, та споконвічне бажання жінок зберегти молодість та здоровʼя таки ж сприяють її поступовому прийняттю. Логічно, що особливо часто ЗГТ застосовується саме при ранньому клімаксі.
Розумно організоване, тобто підібране лікарем-гінекологом з урахуванням усіх індивідуальних особливостей, лікування здатне вирішити чимало проблем водночас. Зокрема, усунути неприємні прояви клімактеричного синдрому, захистити від можливих ризиків у майбутньому (в тому числі ішемічної хвороби – на 40%, остеопорозу – на 50%) й навіть частково відновити колагенові волокна шкіри.
Зокрема, онкологічні захворювання, тромбофлебіт, захворювання печінки тощо. Також її з обережністю застосовують, коли наявна міома матки, ендометріоз, мігрень, жовчнокамʼяна хвороба.
Перед призначенням ЗГТ жінка обовʼязково проходить ряд обстежень: здає клінічний аналіз крові та загальний аналіз сечі, робить ліпідограму та ЕКГ, консультується у мамолога та онколога. У разі раннього клімаксу до цього списку, за рекомендаціями Міжнародного товариства менопаузи, додається аналіз біохімічних маркерів печінки.
Як альтернативу гормонам фахівці пропонують прийом гомеопатичних або фітопрепаратів, які містять фітоестрогени – рослинні аналоги жіночих гормонів. А ще адекватні фізичні навантаження, дієту, багату кальцієм та природними аналогами жіночих гормонів, наприклад, соєю. Тож вибір завжди є, і вибирати вам.
Для тих жінок, які наближаються до періоду клімаксу за віком, маємо максимально детальну статтю з цієї теми, читайте: Все про менопаузу: від ранніх проявів до способів полегшення.