Американки Марсія Джонс і Тереза Ейхенвальд колись написали хорошу книгу «Менопауза для чайників» – радимо прочитати всім жінкам незалежно від віку. Книга, на жаль, видана лише російською мовою.

Але наші партнери з «Проекту Кешер Україна» разом з лікаркою-ендокринологом, кандидаткою медичних наук Марією Черенько та лікарем-гінекологом Сергієм Бакшеєвим створили власний подкаст з трансляцією на Громадському радіо. В ньому є все: і про види менопаузи, і про ранні й патологічні прояви, про замісну терапію і способи полегшення перебігу – майже година розмови. Ми узагальнили її в окрему статтю на 11 хвилин уважного читання, щоб кожна з вас мала уявлення, що її чекає і не сприймала менопаузу як катастрофу. І для початку розібралася в термінології…

МЕНОПАУЗА І КЛІМАКС: ЩО ЦЕ ТАКЕ

Менопауза – це останні місячні. Вважається, що вона настала, якщо місячних не було протягом року.

Період до менопаузи називають пременопаузою (коли знижуються і коливаються рівні статевих гормонів, цикл стає нерегулярним) і періменопаузою: у цей період яєчники перестають продукувати естроген, згасає репродуктивна функція і припиняються місячні. Обидва періоди можуть викликати так звані приливи, перепади настрою, зміну циклу і рясності менструацій, ваги, смаків, а також часто безсоння, втомлюваність, роздратованість.

Увесь цей довгий період поступового сповільнення репродуктивної функції жінки від пременопаузи і аж до останньої менструації називають клімаксом.

Період через рік після останніх місячних називають постменопаузою

ВИДИ МЕНОПАУЗИ

Менопаузу можна розділити за походженням і періодом настання.
За походженням розрізняють:

 • природну менопаузу – вона виникає відповідно до віку і викликана віковим виснаженням запасу фолікулів в яєчниках жінки;
 • штучну менопаузу – вона виникає після хірургічного видалення яєчників, через онкологічні захворювання або для лікування естрогенозалежних онкологічних захворювань (рак грудей, наприклад).

За періодом настання менопауза буває:

 • нормальна менопауза – починається після 49-50 років;
 • рання менопауза – 40-45 років;
 • пізня менопауза – після 55 років.

Також неофіційно менопаузу поділяють за типом перебігу:

 • класична – коли симптоми розвиваються поступово, переносяться помірно і не впливають на якість життя жінки;
 • патологічна – посилена симптоматика, гострі прояви приливів, депресії, перепади настрою, агресія, роздратованість, зниження лібідо – те, що псує жінці нормальне життя.

Середній вік настання менопаузи – приблизно 50-51 рік. Повне припинення місячних до 45 років потребує додаткової уваги і від самої жінки, і від її гінеколога та ендокринолога.

Припинення місячних до 40 років називають ранньою недостатністю яєчників, і вона обов’язково потребує обстеження

ЯК ПОЧИНАЄТЬСЯ МЕНОПАУЗА

У здорової жінки, яка наближається до відповідного віку – 50 років, вхід у менопаузу відбувається повільно, і жінка поступово адаптується до змін. Одні жінки переносять цей період спокійно, інші важче.

Велику роль має гормон естроген, адже його зменшення в організмі й викликає менопаузу. Якщо його рівень був підвищеним, то, ймовірно, вона переживатиме початок менопаузи важче, тому що цей гормон знижується значно сильніше. Але це можна відкоригувати і полегшити періменопаузу, збалансувавши естроген терапією. ЇЇ призначає гінеколог після ретельного обстеження і з огляду на аналізи кожної конкретної жінки.

Аналізи, зазначає Марія Черенько, обов’язково потрібно здати при так званій патологічній менопаузі – при важкому перебігу, коли симптоми заважають якісно жити, а також при ранній менопаузі.

При класичній менопаузі, коли всі процеси відбуваються поступово, відповідно до віку і не заважають повноцінно жити, здавати гормональні аналізи не обов’язково.

Втім, потрібно спостерігатися у гінеколога і проходити регулярні обстеження – раз на пів року

СКІЛЬКИ ТРИВАЄ ПЕРІОД МЕНОПАУЗИ

В середньому період від періменопаузи до її настання може тривати від одного року до двох, але часто істотно затягується. Тривалість періменопаузи дуже індивідуальна. Вона залежить від комплексу чинників:

 • від загального стану здоров’я – хронічні захворювання (серцево-судинні, гормональні, діабет тощо) здатні ускладнювати періменопаузу;
 • від спадковості – як правило, ми повторюємо генетичний менопаузний вік наших мам;
 • від способу життя – правильне харчування, фізична активність полегшують менопаузу;
 • від психологічного стану – стреси, навантаження розбалансовують нашу гормональну систему і, відповідно, перебіг менопаузи.

Головний «герой» менопаузи – гормон естроген. Він «втамовує» нашу фертильність, репродуктивність і «припиняє» місячні

ЯКІ ЗМІНИ ВИКЛИКАЄ МЕНОПАУЗА

Естроген впливає й на інші процеси в жіночому організмі і в період менопаузи провокує ряд вкрай важливих змін. На них також потрібно звернути увагу, наголосив Сергій Бакшеєв. Зокрема:

 • естроген регулює обмін кальцію в кістках. Його зниження в період менопаузного переходу викликає вимивання кальцію з кісток і збільшує ризик остеопорозу.
 • естроген підтримує тонус судин. Чим його менше, тим вразливіші судини. Тому у жінок в менопаузі підвищується тиск, з’являється вегетосудинна дистонія, підвищується ризик гіпертонічної хвороби.
 • естроген тримає в тонусі сечовий міхур. Відповідно, нестача цього гормону провокує нетримання сечі.
 • естроген впливає на пам’ять. Скорочення його кількості «вкорочує» нашу пам’ять. Саме тому наші бабусі добре пам’ятають події десятирічної давнини, але важко згадують, що було два дні тому.

Тобто, в період менопаузи потрібно потурбуватися й про перелічені впливи естрогену. Як саме – порадить гінеколог.

Зазвичай, ітиметься про підтримувальну терапію – натуральним естрогеном у разі легкого перебігу менопаузи або замісними гормонами у разі важкого перебігу

ЯК ПОЛЕГШИТИ МЕНОПАУЗУ

Поради у цьому такі ж, як і для покращення здоров’я в цілому. Передусім:

 • позбутися шкідливих звичок: паління, алкоголь – те, що впливає на наші судини, які й так страждають від зниження естрогену;
 • зайнятися фізичною активністю – ходьба, танці, аеробіка, тривалі прогулянки. Вони регулюють наш гормональний фон і збалансовують рівень інсуліну, а значить запобігають розвитку діабету – ще однієї загрози менопаузного періоду;
 • збалансувати харчування – більше соєвих продуктів, клітковини, білка, вітамінів – D, C, магнію. Дбайте про себе, україночки!
 • частіше відпочивати. Так, звучить мало реально, але вже мусите постаратися – адже йдеться про ваше здоров’я.
 • використовувати лубриканти й не соромитися цього! Під час менопаузи спостерігається сухість і дефіцит природних секрецій у піхві. Але це не привід відмовлятися від сексу, навпаки – регулярне статеве життя не лише віддаляє клімакс, а й полегшує його симптоматику. А лубриканти зараз продаються навіть у супермаркетах поруч з презервативами – купуйте і насолоджуйтеся життям!
 • регулярно обстежуватися у гінеколога і за потреби отримати медикаментозну підтримку або замісну гормональну терапію.

Досвідчений лікар допоможе підібрати препарати, які зменшать фізіологічні й психоемоційні прояви менопаузи

БІЛЬ І НЕПРИЄМНІ ВІДЧУТТЯ В ПЕРІОД МЕНОПАУЗИ

Жінки, констатує Сергій Бакшеєв, дійсно нерідко скаржаться на такі прояви і, звісно, в таких випадках треба звернутися до лікаря для огляду. Адже біль навіть у животі чи стегнах не завжди викликана гінекологією.

Під час менопаузи, як зазначалося вище, вимиваються солі кальцію з кісток. Від цього в першу чергу страждають великі кістки й суглоби – тазостегнові, зона п’ятого поперечного хребця, ліктьові суглоби. Також просідають міжхребцеві диски, защемлюються нерви. Вони можуть викликати біль і віддавати в живіт. Тому больові симптоми важливо диференціювати.

«ПАТОЛОГІЧНА» МЕНОПАУЗА

Близько 30-40% українських жінок, зазначає Марія Черенько, важко переносять менопаузу. Частково це зумовлюють хронічні захворювання: діабет, гіпертонічна хвороба, остеопороз на момент входу в менопаузу.

Частково «патологічну» менопаузу провокують стреси вдома, на роботі, загальна незадоволеність життям, які розхитують і без того хиткий емоційний стан жінки.
Заподіяти цим «провокаторам» допоможе наступне:

 • замісна терапія. Вона може включати не лише гормональні препарати, а й антидепресанти чи заспокійливі засоби.
 • психотерапія. І це не обов’язково (хоч і бажано) консультація і підтримка психолога. Знизити градус емоцій допоможуть хобі, усамітнення на певний час, повноцінний відпочинок, прогулянки, подорожі – все те, що приносить нам радість.
 • підтримка рідних. При перших ознаках періменопаузи варто відверто поговорити з родиною: повідомити, попередити про можливий перебіг. Інакше люблячі люди не здогадаються, що з вами відбувається.

Знаючи про стан жінки, рідні будуть ставитися делікатніше, підтримувати й оберігати хоча б вашу нервову систему

Також корисно: Панічні атаки: що це таке, чому про них усі говорять і як допомогти

ГОРМОНАЛЬНА ТЕРАПІЯ В ПЕРІОД МЕНОПАУЗИ

Замісна гормональна терапія (ЗГТ) дійсно допомагає жінкам у менопаузі. Вона збалансовує не лише гормональний фон і рівень естрогену, а й рівень холестерину, артеріальний тиск, обмін вуглеводів, функцію сечового міхура, вміст кальцію у кістках. Тобто все те, на що впливає зменшення естрогену під час менопаузи.

Але є два «але»:

 • ЗГТ має призначати лише лікар на підставі обстежень;
 • ЗГТ підходить не всім жінкам. Зокрема, вона протипоказана тим, хто хворів на рак молочної залози або тим, у кого ризик його розвитку дуже високий.

Як зазначив Сергій Бакшеєв, терапія – це не лише лікарські препарати. Є натуральні або фітоестрогени, які готують жінку до менопаузи і запобігають важкому перебігу. Є ряд продуктів, як соя, наприклад, які посилюють вироблення естрогену. Перша ознака зменшення його кількості – те, що жінка починає неконтрольовано набирати вагу, і найчастіше це відбувається в період менопаузи. Достатньо підібрати правильну терапію, додати натуральні естрогени – і вага внормується.

Вважається, додала Марія Черенько, що найкраще починати замісну гормональну терапію в перший рік після повного припинення місячних.

В Європі і в США замісну гормональну терапію призначають навіть впродовж перших десяти років після останніх місячних

Також корисно: Розвантажувальні дні без голодування

ЗАМІСНА ГОРМОНАЛЬНА ТЕРАПІЯ (ЗГТ) І РИЗИК ОНКОЛОГІЇ

Один із поширених страхів жінок – це те, що ЗГТ підвищує ризик раку. За словами Марії Черенько, гормональна терапія передбачає одночасне приймання препаратів, покликаних звести нанівець будь-які ризики, не лише онкологічні.

Скажімо, ризик онкології має зменшуватися завдяки прийманню прогестинів і обов’язковому регулярному обстеженню у гінеколога. Ризик тромбоутворень і серцево-судинних катастроф у замісній терапії зменшують шляхом трансдермального використання естрогену у вигляді гелю, пластиря.

Окрім того, пояснює пані Марія, зазвичай протокол замісної терапії передбачає поступове збільшення сили препаратів і лише за необхідності. Часто починають з фітоестрогенів, і в 50% жінок вони полегшують симптоматику менопаузи.

Якщо це не допомагає, тоді лікар розглядає варіанти ЗГТ і починає з найменших доз, спостерігаючи за симптомами та впливом

Також корисно: Вага після 40: як її втримати і чому жінки набирають зайве

ЯКЩО ПРИПИНИЛИСЯ МІСЯЧНІ ДО 40 РОКІВ

Як зазначалося вище, якщо місячні припинилися до 40 років або ж спостерігаються основні симптоми періменопаузи: збій циклу, приливи, емоційні гойдалки тощо, потрібно звернутися до свого гінеколога, а найкраще – до гінеколога-ендокринолога або до обох фахівців одночасно. Вони призначать обстеження, щоб виявити першопричину такого стану.

Жінки хибно приймають його за ранню менопаузу, а насправді в усіх міжнародних протоколах це вважають ранньою недостатністю яєчників. Спричинити її може збій у роботі щитоподібної залози, пролактин, пережитий стрес тощо. «Говорити в такій ситуації про менопаузу і пускати все насамотік необачно і небезпечно», – наголошує Марія Черенько. Потрібно нормалізувати гормональний, психологічний фон, вагу і навіть сон, правильно підібрати терапію – і тоді є всі шанси, що місячні відновляться у звичному здоровому графіку.

Зичимо вам, україночки, залишатися здоровими! Бережіть себе – ми у себе одні 🙂 Дбайте не лише про своє жіноче здоров’я, а й про серцево-судинне. Сподіваємося, наша стаття Жіноче серце: як зберегти здоровим – поради кардіолога будуть корисними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: