Існує стереотип, що красиві жінки не можуть бути водночас ще й розумними. Наша героїня Мерилін вос Савант – красуня з найвищим у світі інтелектом! Вона здивувала весь світ вже у свої 10 років, коли пройшла тест на IQ. Його результати виявились  приголомшливими – 228 балів! Сьогодні IQ-рекордсменка у свої 74 роки веде активний спосіб життя: працює, займається бальними танцями та слухає Паваротті. А також дотримується залізного правила – по-філософськи ставитися до речей: це зберігає здоров’я і гарантує довголіття. Можливо, її ім’я сьогодні й не відоме широкому загалу, але це говорить лише про ще одну її чесноту – скромність.

ВУНДЕРКІНД З ЦІКАВИНКАМИ

Мерилін вос Савант народилася в 1946 році в Сент-Луїсі, штат Міссурі. Батьки її, Джозеф Мах і Маріна вос Савант, приїхали до Штатів із Німеччини та Італії, тож вона має італійське, австрійське, німецьке коріння. На додаток, є нащадком австрійського фізика та філософа Ернста Маха. До речі, сама Мерилін носить прізвище матері, оскільки вважає, що дочки мають носити прізвища матерів, а чоловіки – батьків. Та й не дивно, адже в  дівчинки завжди на все була власна думка.

Ще в ранньому дитинстві стало очевидним те, що вона має неабиякі здібності. Про таких дітей кажуть – вундеркінди. Змалку Мерилін багато читала, допомагала батькові у його інвестиційному бізнесі та писала статті, які публікувала під псевдонімом у місцевій газеті. Освіту вона отримувала в університеті Вашингтона в Сент-Луїсі, вивчаючи філософію, хоча батьки й хотіли, щоб дочка обрала щось серйозніше – на кшталт квантової фізики. Й водночас вважали, що для дівчинки інтелект – не головне. І не дуже приділяли дочці увагу, бо, як емігранти у першому поколінні, були надто занурені у свою роботу.

Вже у 16 років Мерилін вийшла заміж, згодом один за одним народила двох дітей. Але освіту не закинула і кілька років провчилася в університеті. Втім, таки недовчилася – щоб підтримати батьків, взялася допомагати сімейному бізнесу. Ранній шлюб не протримався довго й розпався. Пізніше Мерилін сходила заміж ще раз – з тим же результатом.

А от з бізнесом все склалося доволі успішно. Саме в сімейному бізнесі з’ясувався головний талант Мерилін: вона чудово справлялася з проєктами та фінансовими потоками

Щоправда, її метою ніколи не було розбагатіти. Їй хотілося приносити людям користь, і це таки вдалося, адже Мерилін вдало використала свою геніальність: стала відомою американською журналісткою, драматургом, письменницею. Її недільне видання читають приблизно 80 млн осіб. Також вона має свій сайт, де продовжує консультувати з питань екології, еміграції та правильного харчування.

Загалом, жінка стала автором десяти книг про логіку та мислення. Водночас встигла попрацювати фінансовою директоркою в компанії Jarvik Heart. Також Мерилін перебувала в раді директорів Національної ради з економічної освіти, консультативних радах Національної асоціації обдарованих дітей і Національного жіночого музею історії. Врешті-решт, вона є почесним членом Комітету скептичних розслідувань! Організація «Тостмастерс Інтернешнл» назвала її однією з п’яти видатних спікерів 1999 року. А за свою діяльність у галузі культури вона здобула докторську ступінь у Коледжі Нью-Джерсі.

ЗАПИТАЙ У МЕРИЛІН

Направду, любов з першого погляду існує. Так, одного звичайного дня один незвичайний пасажир літака побачив фантастичну жінку – на обкладинці журналу, що роздавали на борту. Його вразили в саме серце очі красуні, які сяяли, випромінюючи неймовірну енергетику навіть через паперовий глянець. Цим чоловіком був американський вчений Роберт Джарвик, відомий тим, що створив штучне серце (IQ у нього також, до речі, нічогеньке – 184). А харизматичною красунею на обкладинці – вона, Мерилін вос Савант. Вчений вирішив попри все розшукати Мерилін, аби познайомитись з нею особисто. І це вдалося. Спочатку вони годинами спілкувались телефоном. А перше побачення інтелектуалів відбулось у музеї. Там закоханий по вуха Роберт сміявся так голосно, що охоронник подумав, що у нього сталася істерика.

Мерилін після двох невдалих шлюбів не хотіла зв’язувати себе ще одними сімейними путами. Проте Роберт не залишив їй шансів. Вже за п’ять днів від першої зустрічі вчений запропонував їй руку і серце. І таки ж став її третім, останнім чоловіком.

Журналісти порівнювали їхню пару з персонажами знаменитих коміксів Кларком Кентом і Лоїс Лейн: він – вчений-надлюдина, вона – письменниця-журналістка.

Мерилін та Роберт Джарвик

Вже понад 30 років подружжя живе в щасливому шлюбі, як-то кажуть, душа в душу

Тож з третьої спроби пазл у Мерилін склався: духовна близькість, повна єдність двох розумних, зрілих людей. На момент доленосного знайомства найрозумнішій жінці планети виповнилось 40 років. Часто саме в цьому віці люди кардинально змінюють своє життя, й вона не стала виключенням – вирішила негайно втілювати всі свої мрії в реальність. Тож вона залишає роботу в сімейному бізнесі й переїздить до Нью-Йорку, аби мати змогу стати справжньою письменницею. Нове життя починається з ведення колонки в відомому американському журналі.

А коли у 1986 році  ім’я Мерилін вос Савант увійшло до Книги рекордів Гіннеса, найрозумнішу жінку планети почали запрошувати й самі журналісти. Американський журнал «Parade» опублікував профіль Мерилін разом з підбіркою питань від читачів та її відповідей. В результаті з’явилась легендарна колонка «Запитай у Мерилін». Пізніше вийшли три її книги («Ask Marilyn», «More Marilyn» і «Of Course, I’m for Monogamy»), що є підбірками таких питань і відповідей. Книга «The Power of Logical Thinking» також містить багато питань на логіку і відповідей. До речі, Мерилін і дотепер веде цю колонку, в якій відповідає на різні запитання та головоломки від читачів.

Читайте також: Енне Бурда: домогосподарка, яка на зраді чоловіка створила найвідоміший модний журнал

САМА ТИ КОЗА!

В одній зі своїх статей для колонки «Запитай у Мерилін» вос Савант давала відповідь на так званий парадокс Монті Холла. Йдеться про одну з найвідоміших задач з теорії ймовірностей. Вона формулюється як опис однієї гіпотетичної гри, заснованої на американському телешоу. Уявіть собі шоу, де за трьома дверима заховані дві кози і один автомобіль. Учаснику дають можливість вибрати одні з дверей. Наприклад, він обирає двері №3. Потім ведучий, який знає, де що знаходиться, відкриває інші двері, за якими – коза. І пропонує учаснику змінити свій вибір й обрати двері під номером, скажімо, 1. Питання в наступному: якщо учасник шоу після цього передумає і не вибере двері №3, а вибере двері №1, яка ймовірність, що він виграє автомобіль?

Мерилін Вос Савант дала відповідь на цю логічну задачу: дві третіх. Саме ця відповідь й викликала шквал гнівних листів, авторами яких практично всі були чоловіки. Вони серйозно сумнівались у компетентності вос Савант – і в питанні теорії імовірності, і в можливості вести колонку про логіку й мислення.

В один голос вони всі гнівно стверджували, що відповідь абсолютно невірна

Направду, Мерилін навіть не вирішувала цей парадокс особисто, вона привела відповідь та обґрунтування, які запропонував професор Каліфорнійського університету в Берклі Стів Селвін. І до того, як жінка з надвисоким IQ, не озвучила цю відповідь, її ніхто й не думав заперечувати.

Мерилін завжди отримувала багато листів, але після відповіді на парадокс Монті Холла їх прийшло близько десяти тисяч! Більше того, імениті вчені у цих листах відверто ображали жінку-генія й називали її «дамочкою з курячими мізками». Особливо «коректним» стало повідомлення вченого, доктора філософії Еверетта Хармана. Саме його ім’я увійшло в історію, оскільки за вміння гідно опонувати колегам він явно отримав би золоту медаль. Він написав: «Коза – це ви!». Ось так прогнозовано відреагували вчені чоловіки на те, що жінка посміла перевершити їхні розумові здібності.

Проте Мерилін вос Савант, як ми вже згадували, звикла дивитися на все філософськи: «Я спочатку сміялась лише з себе. Потім я помітила, що життя саме по собі кумедне. І з того часу я майже завжди у гарному настрої».

Підписуйтесь на наш дайджест у Telegram, жіночі історії в Інстаграм та приєднуйтеся до нашої веселої 46 000-ї спільноти у Facebook. Не спамимо дописами, ділимося лише дійсно цікавим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: