Кожен вітамін у продуктах харчування

Термін «вітамін» увів у науковий вжиток американський біохімік польського походження Казимир Функ. Він же й виділив у 1912 році з дріжджів перший такий вітамін – кристалічну речовину, яка містила азот та належала до групи амінів. Вчений назвав його вітамін (від «віта» – життя) за його здатність виліковувати небезпечну хворобу нервової системи – бері-бері. Це був вітамін В. Незабаром були виділені та вивчені й інші вітаміни.

Команда молодості й здоров’я

Вітамін А – секрет краси шкіри та волосся, запорука пильного ока та міцних нервів. Є у печінці, яйцях, рибі, молочних продуктах, листовій зелені, моркві, помідорах.

Вітамін В1 – активатор працездатності мозку, захисник нервових клітин, противник втоми. Міститься у бобових та зернових культурах, молоці, яйцях, м’ясі.

Вітамін В2 – регулятор вмісту цукру в крові, цілитель ран, щит проти онкологічних захворювань. Є у молочних продуктах, рибі, м’ясі, яйцях, вівсянці.

Вітамін В6 – дуже жіночий вітамін, що покращує стан шкіри, волосся та нігтів, а також знімає симптоми ПМС. Є у субпродуктах, сої, капусті, бананах, родзинках.

Вітаміни В9 та В12 – захисники нервової системи, помічники імунітету, учасники кровотворення. Є в печінці, нирках, яйцях, злаках, салаті.

Вітамін С – помічник імунної та репродуктивної систем, антиоксидант, що стоїть на варті краси. Їм поділяться цитрусові, шипшина, редька, зелена цибуля. І взагалі, більшість овочів-фруктів.

Вітамін Д – запорука міці кісток та м’язів, щит проти раку. Є в рибі, м’ясі, яйцях, вівсянці, олії. Також виробляється під впливом сонця.

Вітамін Е – страж молодості та здоров’я, антиоксидант. Є в рослинних оліях, паростках пшениці, обліписі, салатній зелені.

Вітамін К – очисник крові, будівник кісткової тканини. Є в цибулі, морських водоростях, шпинаті, сочевиці, зеленому чаї.

Вітамін Р – регулятор обмінних процесів, захисник капілярів. Їм багаті овочі (перець, капуста), гречка.

Здавалося б, що може бути простіше – їсти побільше «вітамінних» продуктів та й горя не знати

Підводні рифи

Фахівці зазначають: для того, щоб бодай наблизитися до встановленої вітамінної норми, треба споживати щодня склянку цитрусового (чорносмородинового) соку, як мінімум по півкіло свіжих овочів та фруктів, тарілку тертої моркви зі сметаною, ще 1-2 склянки молока та кефіру, ще 100 г інших молочних продуктів, 250-300 г хліба (або злаків у вигляді каші), 100-200 г нежирного м’яса (риби) чи бобових. Чи багато хто може похвалитися подібним раціоном? Хіба той, хто приймає якісні дієтичні добавки, які здатні поповнити організм потрібною добовою нормою вітамінів, поживних речовин, мінералів для підтримки здоров’я, краси і фізичної форми.

Наше звичне меню зазвичай грішить однобічністю, нестачею свіжих овочів-фруктів, надлишком порожніх висококалорійних продуктів. Є й ще одне «але»: через засилля новітніх технологій обробки, зберігання та консервування харчових продуктів природних вітамінів у них залишається дедалі менше. А домашні овочі-фрукти в процесі зберігання неминуче втрачають вітаміни, і цей процес додатково посилюється через їх термічну обробку, часто надмірну. Тому отримання всіх необхідних вітамінів через їжу для середньостатистичного мешканця мегаполісу (і не в сезон врожаю) – скоріш міф, аніж правда.

Доречно буде додати до раціону спеціальні полівітамінні комплекси

Вітамін у їжі
Корисні хитрощі

Можна піти іншим шляхом. Зокрема, дати зелене світло тим продуктам, які зберігають природні вітаміни якнайкраще. Насамперед, це заморожені фрукти, овочі та зелень – завдяки глибокій та швидкій заморозці в момент максимальної концентрації у цих дарах саду-городу корисних речовин, вони зберігають все це «добро» у незмінному вигляді. Крім того, вітаміни чудово зберігаються і при сушці (наприклад, у сухофруктах). І при консервуванні методом квашення: квашена капуста – цінне джерело вітаміну С.

При звичайному зберіганні найменше страждає цибуля (джерело вітамінів групи В, С), часник (багатий на вітаміни A, B, C, D), буряк (А , В, Е, Р), морква (вітаміни групи В, С, Е, К). Тож борщі на столі у міжсезоння – то святе діло.

За бажання можна залучити й заморських «помічників» – насамперед цитрусові, багаті на вітамін С (їх врожай десь там, за морем, припадає якраз на нашу зиму). Також не варто нехтувати насінням та горіхами (вітаміни А, В, Е), в яких вітаміни зберігаються доволі довго.