Маргарет Тетчер

Маргарет Тетчер довелося керувати урядом у важкі для Великобританії та всього світу часи: криза, «холодна війна», падіння Берлінської стіни тощо. Проте це не завадило їй обіймати посаду прем’єр-міністра 12 років – найдовший термін у британській історії XX сторіччя. І це не єдиний цікавий факт про Маргарет Тетчер – безумовно легендарну жінку.

Батько був головним вчителем майбутньої прем’єр-міністерки

Походила Маргарет з маленького містечка Грантем, де її батько Альфред Робертс тримав бакалійну крамницю. Він був вельми поважною людиною, навіть брав участь в місцевому самоврядуванні та в діяльності тутешньої релігійної спільноти. Саме він опікувався навчанням та вихованням Маргарет, заохочував вчитися і багато читати. Вона з сестрою щотижня мали брати з бібліотеки дві книжки, одну з яких – пізнавальну. Крім навчання, Маргарет встигала займатися грою на фортепіано, поетичним мистецтвом та спортом.

Крім того, з дитинства Маргарет з батьком часто відвідувала зібрання місцевої партії консерваторів. Він навіть обговорював з дівчинкою політичні теми, виховував в ній повагу до традиційних цінностей провінційної Великобританії і водночас здатність самостійно мислити та приймати незалежні рішення. «Ніколи не роби нічого тільки тому, що так роблять усі», – цей вислів батька маленька Маргарет запам’ятала на все життя.

Маргарет Тетчер все життя дружила зі своєю «опоненткою» – університетською викладачкою, Нобелівською лауреаткою

Маргарет мала всі шанси стати хіміком. У 1943 році вона вступила до Оксфордського університету, де однією з її викладачок була Дороті Ходжкін. Ця незвичайна, на погляд тоді ще юної Маргарет, жінка успішно поєднувала заміжжя, виховання дітей, кар’єру в Оксфорді та дослідницьку діяльність. Для Маргарет вона стала зразком для наслідування і прикладом того, що можна одночасно займатися домом і роботою.

Дороті дуже підтримувала активну й здібну Маргарет, і згодом їхні студентсько-викладацькі стосунки переросли у міцну дружбу на довгі роки навіть попри різні позиції та риси характеру. Наприклад, Дороті Ходжкін підтримувала тісний зв’язок з радянськими вченими, з комуністичною партією та активно виступала за ядерне роззброєння. Але це не заважало жінкам поважати погляди й підтримувати одна одну.

Коли у 1964 році колишня викладачка отримала Нобелівську премію, Маргарет Тетчер щиро раділа і вважала це поштовхом для себе впевнено йти до своєї мети.

На Даунінг стріт, у своєму кабінеті, Маргарет Тетчер довгий час тримала портрет Дороті Ходжкін

Маргарет Тетчер на початку своєї політичної кар’єри
Маргарет прожила 52 роки у щасливому шлюбі з чоловіком, розлученим і старшим за неї на 11 років

У 1951 році Маргарет балотувалася на виборах у парламент – була єдиною жінкою-кандидаткою. І цього ж року познайомилася з успішним та амбіційним бізнесменом Деннісом Тетчером, який її дуже підтримував у політичній кар’єрі. Розуміючи, що домогосподарки з Маргарет не вийде, він все одно запропонував їй шлюб, закоханий в її характер та харизму. Денніс на той момент був розлученим і на 11 років старшим за неї.

Вони прожили разом 52 роки до самої смерті Денніса – він помер у 2003-му від онкології. Для Маргарет чоловік був і найкращим другом, чудовим батьком їхніх дітей. Будуючи політичну кар’єру, Маргарет не мала багато часу на виховання і домашні справи, але родина для неї була вкрай важлива – «центр уваги кожної жінки, навіть жінки-політика». Вона приділяла сімейному затишку кожну вільну хвилину. Вважала, що жінка може встигати все, і її життя – найкращий доказ. «Коли ви хочете щось обговорити, йдіть до чоловіка, коли ви хочете щось дійсно зробити – зверніться до жінки», – казала пані Тетчер.

Однак завдяки підтримці чоловіка, який взяв на себе значну частину сімейних справ і виховання близнюків – Марка та Керол, Маргарет могла спокійно займатися політикою. «Бути прем’єр-міністром – це завжди бути на самоті. Проте, біля Денніса я жодного разу не почувалася самотньою. Це справжній чоловік», – казала Маргарет.

Маргарет пережила чоловіка на десять років і похована поруч, згідно із заповітом

Маргарет Тетчер з чоловіком та дітьми
Маргарет Тетчер вважала зовнішній вигляд дуже важливим

Вміння гостро висловлювати свою думку і приймати жорсткі рішення Маргарет Тетчер поєднувала з жіночністю в одязі. Відомо, що вона багато часу приділяла своєму іміджу і на той час була іконою стилю для жінок. Вона надавала перевагу діловим костюмам зі спідницями, а не штанами. Часто поєднувала їх з жіночною блузкою з бантом, що став її своєрідною візитівкою. Синій колір, який вона носила найчастіше, символізував дотримання традицій і консервативні погляди. Нитку перлів – подарунок чоловіка Маргарет носила навіть всупереч запереченням стилістів.

Ще один відомий елемент стилю Маргарет Тетчер – її чорна сумочка строгої форми, яка також підкреслювала її подекуди жорсткий характер.

Цікавий нюанс: Тетчер носила в сумочці цитати відомих політиків, які дуже її надихали

Маргарет Тетчер мала особливі «стосунки» з Черчиллем, Лоуренсом Олів’є і королевою Єлизаветою

Вінстон Черчилль був одним з її кумирів. Вона навіть використовувала його знаменитий жест V – тобто, перемога.

Завдяки відомому британському актору Лоуренсу Олів’є Маргарет Тетчер вдосконалила ораторську майстерність і виправила вимову. Саме знаменитий красень порадив їй свого вчителя зі сценічної мови. Вже через короткий час виступи Тетчер набули характерної твердості і водночас елегантності, аристократичності.

Цікаво складалися її відносини з королевою Великобританії Єлизаветою. Політичні погляди цих жінок не завжди збігалися, та на публіці вони трималися стримано. Вже після відставки Маргарет Тетчер королева нагородила її з чоловіком титулами барона й баронеси. Також Єлизавета віддала останню шану першій у Британії жінці-прем’єрці: вперше після похорону Вінстона Черчилля відвідала церемонію прощання на її похороні, продемонструвавши країні та світові величезне значення Маргарет Тетчер.


Україночки, дякуємо, що нас читаєте 🙂 Якщо ви маєте цікаву подію, історію, героїню, публікацію і бажання розповісти про них, напишіть нам на адресу: vpasichnyk2007@ukr.net. У листі обов’язково вкажіть свої контакти. Долучайтеся до спільноти авторів!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: