Угорщина зараз чи не найвідкритіша для українців країна Європи. Перш, ніж написати це, постукала по дереву, схрестила пальці,  отже, сподіваюся, що такою вона й лишиться.  Поки через суходольні кордони нас пускають навіть без вакцинації, але, як будете збиратися, подивіться актуальний стан на сайті.

Чим добиратися? 

З різних міст України до Будапешта літає Wizz Air або Ryanair. Між Києвом та Будапештом щодня курсує прямий потяг, правда, страшенно повільний: подорож займе майже добу. Вартість – дві з хвостиком тисячі грн – конкурує з літаком.

Трохи дешевше і швидше – на перекладних: спершу до Чопа, звідти дизелем до Захоня, першої станції з того боку, а далі – куди завгодно вже місцевими потягами. На перший погляд, складна логістика, але впоратися реально. Ну й автомобіль ніхто не відміняв, хоча час на перетин кордону у цьому випадку не передбачиш. 

Я їхала потягом і мала в Будапешті майже дві доби. За цей час можна чимало встигнути – ділюся своїм переліком


1.
Побувала в Музеї образотворчого мистецтва
Музей образотворчого мистецтва на площі Героїв

До 13 лютого 2022-го тут триває потужна виставка «Від Сезанна до Малевича – від Аркадії до абстракції», можна спокійно на неї встигнути.

На еволюцію самого Поля Сезанна в живописі, на його принципи побудови композиції і нанизана ідея відбору учасників та робіт. Сам Казимир Малевич, до речі, говорив, що з Сезанном  досягнено вершини розвитку мистецтва живопису. Крім заголовних, ще більш десятка імен світового рівня: Пісарро, Моне, Курбе, Пікассо, Пауль Клее, російські авангардисти, майже наша Соня Делоне; живопис, графіка, плакати… Серед моїх особистих відкриттів – експресіоніст Ліонел Файнінгер та угорський графік та плакатист Шандор Бортнік. А вам бажаю зробити власні.

Та й без неї музей образотворчого мистецтва – розкішний та урочистий – просто храм історії та мистецтва; постійна його експозиція також дуже багата. До речі, зустріла там молоду компанію з Одеси – які ж молодці, що знайшли на нього час!

Знайомтеся й ви з музеєм, спершу, як нині водиться, онлайн, а потім наживо

Родзинка Будапешта – мости

2.
Помилувалася вечірнім Будапештом
із куполу Базиліки Святого Іштвана
Вид на вечірній Будапешт та на різдвяний ярмарок з куполу Базиліки

Це нова екскурсія, пробний камінчик; поки до 29 грудня, але, якщо піде, обіцяють продовжити. Сподіваюся, так і буде: зараз піднятися нагору можна й безкоштовно, та лише вдень, але ж вечір, коли Рибальский бастіон та храм Матяша, статуя Свободи на горі Ґеллерт, Парламент казково сяють – то геть інша емоція. 

Саме ж відвідання Базиліки до весни безкоштовне – користуйтеся!

Панорама вечірнього Будапешту

Читайте також: Вікенд у Кападокії: що подивитися і де зупинитися


3.
Вшанувала спа-культуру
Купальня Ґеллерт: розкішні інтер’єри та цілюща термальна вода

Віддячила своїм втомленим ніжкам у термальній купальні Ґеллерт. Ох, колись під час зйомок у Будапешті «Того, хто біжить по лезу бритви» у цій купальні зробили таку розкішну фотосесію з Райаном Ґослінґом!

Але й без нього сецесійні інтер’єри Ґеллерту напрочуд гарні, а цілюща водичка із сіркою – насолода для кожної клітинки. Як хочете саме в цю купальню, не баріться: її навесні зачинять на реконструкцію. В

Втім, у Будапешті є ще півдесятка класних термальних лазень, кожна із своєю історією, шармом і особливою водою

Купальня Ґеллерт

Читайте також: Афьйон: термальна столиця Туреччини


4.
Не забула про гастрономічну культуру
Хрумкі трубчасті калачі

Причому, я пройшлася по солоденькому. Воно в угорців виходить мммм…. Випічка, наприклад. Ми в Україні переважно знаємо австрійські штруделі, а от угорці наполягають, що їхні ретеши були першими… хоча, будемо справедливі, обидва вони нащадки турецької пахлави. Крім ретешів із невагомим тістом і щедрою начинкою, скуштуйте прямо на вулиці хрусткий, запашний трубчастий калач (kürtöskalács).

А забігши погрітися до кондитерської, не оминіть увагою тістечка «естерхазі» або «добош»

Угорські смаколики: вишукані тістечка…

Читайте також: Українські глемпінги: ТОП-10 наметових екоготелів від Карпат до Одеси


5.
Присвятила годину… ні, не шопінгу, а ґрунтовним закупкам додому
Угорський лагош

Це завжди ковбаси – традиційні, майже домашні, із паприкою різної пекучості, та класична «зимова» салямі. Марципани Szamos – коробочку-другу на подарунки подружкам і менш гламурні, та не менш смачні батончики марципанової маси. Ще везу моїм дорослим дітям… глазуровані сирки Túró rudi, а ви вже купуйте собі вина, гусячу печінку та інші смачні сувеніри.         

Мені Будапешт майже рідний. Тому інші його туристичні атракції зараз оминула, решту часу присвятивши друзям. А ви, якщо не бували ще у цьому насправді чарівному місті, неодмінно підніміться на Замковий пагорб із Рибальським бастіоном – задля інста-фоточок з мостами та Парламентом, поїдьте на помпезну площу Героїв. Там, до речі, і вже згадуваний музей, і найвідоміша з будапештських купалень Сечені, і зоопарк, і ресторан «Ґундель».

Не можете зараз поїхати? Тоді поки тримайте один з моїх улюблених рецептів із кулінарної книги самого Кароя Ґунделя. Приготуйте, налийте келишок і ворожіть на майбутні мандри 🙂 

Читайте також: Як українки в гаремі побували


Рецепт салату “Карої”  

Потрібно:

  • 1 банка консервованої білої квасолі у власному соку;
  • приблизно 0,5 кг картоплі;
  • 1-2 шт (залежно від розміру) свіжих солодких перців – хоч «білозірки», хоч «каліфорнії»;
  • 2-3 невеликих помідори;
  • 1-2 малосольні огірки;
  • 3 яйця;
  • 1 голівка або пучок салату.

Соус: до майонезу додати солодку/діжонську гірчицю, перець, можна лимонний сік.

Варимо картоплю, чистимо, охолоджуємо, нарізаємо тонкими кружальцями. Так само ріжемо очищений від насіння перець, помідори, огірки і зварені накруто яйця. Залишимо кілька яєчних кружалець та кілька красивих листків салату.

Решту салату порвемо на невеликі клаптики. Змішуємо продукти, додаємо квасолю, попередньо зливши відвар. Додаємо також соус – кількість на ваш смак. Викладемо все на листя салату та прикрасимо кружальцями яєць.

Раджу спробувати! Спочатку я вагалася, чи варто змішувати свіжий перець та помідори з малосольними огірками, але виявилося, що це дуже й дуже. Якщо ви не вірите, що це смачно, приготую і принесу скуштувати 🙂

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: