Ерджієс

Гірськолижний курорт Ерджієс або Erciyes Kayak Merkezi вже 15 років приймає лижників і сноубордистів з усього світу. І от нарешті цей найбільший у Туреччині центр гірськолижного спорту можуть оцінити й українці. Він не просто гідна альтернатива відомим (і закритим зараз) європейським гірськолижним центрам, а й має кілька вагомих переваг. Одна з них – те, що українців тут шанують і чекають, без акценту вимовляють наше «дякую» та «вітаю!» і готові забезпечувати потреби наших туристів на найвищому рівні. Спеціально для цього керівництво Ерджієс нещодавно запросило Посла України в Туреччині Андрія Сибіху та групу українських журналістів. Навіть наприскіпливіші з них нарахували сім об’єктивних причин відпочити в Erciyes Kayak Merkezi і декотрі «ну зовсім не лижники» тут встали на лижі. 

Ерджієс, українську туристи
Група українських журналістів особисто протестувала Erciyes Kayak Merkezi
Українців в Ерджієс приймають на найвищому рівні: (з права на ліво) Посол України в Туреччині Андрій Іванович Сибіха, головний редактор журналу “Українки” Віта Пасічник, керівник консульського відділу Посольства України в Туреччині Андрій Білик, гендиректор лижного курорту Erciyes Kayak Merkezi Мурат Джаїт Джинги та гендиректор готелю Radisson Blu Kayseri Мендерес Каракючюк
Причина відвідати Ерджієс N1.
Безпечність: ковід не пройде

З поширенням пандемії критерій безпечності для здоров’я зараз чи не найважливіший у виборі місця відпочинку. В наш «ковідний» час полетіти кудись важко навіть при великому бажанні: або країна закрита для в’їзду або ситуація там невтішна. Туреччина у цьому сенсі – 100% вдалий варіант. Вона приймає туристів, гарантуючи повну безпеку, і запровадила окреме страхування від COVID-19.

Ця країна одна з небагатьох зуміла стримати поширення вірусу і втримати дуже низький поріг смертності.

Тут на кожному кроці, починаючи від паспортного контролю в аеропорті до входу в ліфт готелю, стоять санітайзери і вимірють температуру. Всюди – нагадування про епідемзаходи, дистанцію, яких, що важливо, неухильно дотримуються. Мене, до прикладу, в літаку розбудила стюардеса і ввічливо попросила правильно одягнути маску, яка сповзла з носа під час сну. Бо передусім – безпека, а не мій солодкий сон.

Туреччина запровадила програму «Безпечний туризм» і забезпечує на курортах всі гігієнічні умови відповідно до міжнародних стандартів

Гірськолижний курорт Ерджієс
Висота снігового покрову в Ерджієс
сягає до 2 м
Причина відвідати Ерджієс N2.
Доступність: п’ять годин – і вже у горах

Точніше, три години авіарейсом Київ-Стамбул і ще година прямим рейсом зі Стамбула в Кайсері – «столицю» Середньої Анатолії. Цей турецький регіон більш відомий як Кападокія і об’єднує як всесвітньо відоме печерне місто, так і гірську місцевість Ерджієс, де знаходиться Erciyes Kayak Merkezi.

Гірський масив займає аж 26 мільйонів квадратних метрів – уявіть собі масштаб! Хай простять нас українські патріоти, але це дещо більше нашого Буковеля. А якщо врахувати час на дорогу (переліт Київ-Стамбул-Кайсері плюс хвилин 40 трансфер з аеропорту до готелю в Ерджієс), то й добратися сюди дещо швидше, ніж до наших Карпат.

І готелів тут значно більше: десяток і маленьких бюджетних, і великих п’ятизіркових. Але в них навіть найвишуканіший суп не коштує 30$, як наш рідний борщ в Буковелі.

Туристичний сезон в Erciyes Kayak Merkezi триває з 1 грудня до 30 квітня

В Erciyes Kayak Merkezi працюють 34 траси різного ступеня складності
Причина відвідати Ерджієс N3.
Краса цілий рік, а сніг аж до квітня

Не хотілося б описувати пейзаж Ерджієс розтиражованими епітетами про первозданну дивовижну природу, але інакше не скажеш. Тутешні пейзажі – це натуральні фотообої: білосніжні схили та вершини на фоні 50 відтінків блакитного неба.

Повітря взагалі важко описати: воно просто «смачне». Свіже, чисте, насичене – додаткова терапія для загазованих мегаполісом легенів.

Офіційно цей гірський масив називається плато Текір, тут є згаслий вулкан, а поблизу – національний парк Гереме, який входить до спадщини ЮНЕСКО. Найвища точка сягає 3 917 м – вона вкрита снігом цілий рік.

Ерджієс за сніг і цінують: він покриває схили висотою подекуди до двох метрів і лежить з грудня по квітень, поки триває курортний сезон. Такого, щоб приїхав, а снігу нема – не буває: нестачу наметуть штучно – спеціальними розпилювачами.  

В Ерджієс проводиться Чемпіонат світу зі сноуборду і Кубок світу зі сноукайтингу

Перепад висоти на одній трасі
сягає від 200 м до 1 км
Причина відвідати Ерджієс N4.
Катання на будь-який смак: від ski до sky

Ерджієс – центр універсальних зимових видів спорту: лижі, сноуборд, сноукайтинг, санки, снігоходи – все, що хочеш. Тут є майданчик для кайтингу, майданчик снігового парку і власна «снігова академія».

Загалом Erciyes Kayak Merkezi має 34 траси довжиною 102 км. Є траса для початківців – так звана «легка», є гоночна і навіть нічна.

Найдовша легка траса, щоб уявляти, тягнеться майже 3 км і починається на висоті 2,6 км. Найдовша середня траса має довжину 4,2 км і починається з висоти 3,4 км. А найважча чорна траса – це 2,5 км майже на верхівці ерджієських гір – на висоті 3 км.

Всі траси пов’язані між собою підйомниками. Тобто можна спокійно почати з однієї точки курорту, переміститися на п’яту-десяту і закінчити аж на іншому кінці Erciyes Kayak Merkezi. Щоправда, це займе цілий день. Лінюхи-початківці, як я, скорочують шлях на «гондолах» канатної підвісної дороги, милуючись краєвидами і сміливцями на червоних трасах.

Загалом на Erciyes Kayak Merkezi працює 18 підйомників, два з них – гондольні

Підйомники Ерджієс здатні перевозити 26 тисяч людей щогодини
Причина відвідати Ерджієс N5.
Повна інфраструктура: 100 в 1

В Ерджієс можна приїхати взагалі без нічого – достатньо банківської карти 🙂 На кожному в’їзді (а на курорті їх три – Девелі, Хаджилар і Текір) є все, що потрібно туристу. Працюють прокатні центри, де підберуть костюм, шолом, черевики, лижі, палки, рукавиці, новомодні окуляри і навіть балаклави, які одягають під шолом. Працюють весь день кав’ярні, ресторанчики, магазини, ігрові майданчики для дітей, камери схову. Відкриті до ночі центр тестування і ремонту спорядження, навчальні майданчики. В Ерджієс є й мечеть! Тобто заїжджаєш, спокійно переодягаєшся, підкріпляєшся чимось смачненьким і катаєшся собі хоч весь день. Але найкраще у будній.

У вихідні сюди приїжджає відпочити ледь не вся Кайсері – до підйомників вишукуються довгі, хоч і швидкі, черги, а на трасах доведеться час від часу голосно кричати «Лижню!» якомусь незграбному новачку. 

В Ерджієс пропонуть пять видів скіпасів, і вони коштують чи не найдешевше в Європі

Курортна зона Ерджієс заснована у 2005 році і в її розбудову інвестували 200 мільйонів євро
Причина відвідати Ерджієс N6.
Високопрофесійні інструктори і низькі ціни

Новачком на Ерджієс довго не пробудеш – якщо, звісно, їдеш сюди з наміром таки навчитися кататися на лижах. Тут дуже майстерні інструктори: на навчальних майданчиках вишукуються цілі групки «юних лижників», які слухняно відпрацьовують всі вправи. Починають з простого і найважливішого – гальмування, закінчують поворотами і маневруванням. 

Не навчитися нема шансів навіть у таких нездар, як я. Мене не могли поставити на лижі «суперкруті» інструктори «суперкрутих» альпійських курортів Шамоні і Верб’є. Справитися з моїми «Не можу, не виходить, не вмію, я втомилася, я падаю» вдалося лише турецькому інструктору. Півтора години його вправ, повторень, жартів, підказок – і я спокійно освоїла легку трасу і лише за перші два дні «накатала» 14 спусків.

Це, до речі, кількість мінімального місцевого скі-пасу. Він коштує 120 лір для дорослого. «Квиток» на 100 спусків, скажімо, обійдеться у 650 лір, а найдорожчий на 200 спусків – 900 лір. Якщо перерахувати в євро, то вийде ціна, нижча, ніж на європейських гірськолижних курортах.

Зараз в Ерджієс працюють 10 готелів, до 2023 року планують збудувати ще 18

Місцеві готелі DAS 3917 або Mirada Del Lago пропонують комфортні номери і щедру кухню
Причина відвідати Ерджієс N7.
Культурно-оздоровча програма

Ерджієс класний ще й тим, що завдяки його розташуванню можна поєднати гірськолижний відпочинок з культурним. Дорогою сюди раджу зупинитися на день-два у Стамбулі, а дорогою звідси заїхати на день-два в ту саму славнозвісну Кападокію – це година дороги автівкою. Плюс – півгодини, і ви в центрі «облцентру» регіону – місті Кайсері з унікальною п’ятикультурною історією, цікавим археологічним музеєм, унікальним музеєм медицини і великим торговим центром (спеціальна ремарка для шопоголічок 🙂 ). 

Тим, кому після посилених катань не хочеться ніяких шопінгів та музеїв, готелі пропонують посилені «релакс-програми»: наприклад, DAS 3917 Hotel чи Mirada Del Lago Hotel є власний хамам, басейни, спа-зони, проводять музичні вечори і розважальні шоу. Зараз вони дещо обмежені через карантин, але турецькі готельєри їх одразу відновлять, тільки-но буде дозвіл. Його очікують вже з середини лютого.

Якраз маємо тиждень, щоб зібрати валізи і влаштувати собі день закоханих на курорті Ерджієс 🙂

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ:

Про Erciyes Kayak Merkezi:
www.kayserierciyes.com.tr
www.facebook.com/erciyeskykmrkz

Про готелі:
www.das3917.com
www.miradahotels.com

Про страхові поліси COVID-19 у Туреччині:
https://www.COVIDinsurance4turkey.com/

Онлайн-журнал «Українки» вдячний за організацію поїздки Міністерству культури та туризму Туреччини і Агентству з промоції та розвитку туризму Туреччини TGA (www.tga.gov.tr)