Ті з вас, дівчата, хто в школі добре вивчав анатомію або мають дітей, знають, що таке фертильність – це показник здоров’я жінки, здатність вагітніти і народжувати. Вона впливає на нас усе доросле життя: «диктує» найкращий час для запліднення та природний час менопаузи і дуже залежна від різноманітних чинників. Фертильність – це, фактично, наш фізіологічний репродуктивний вік. І, ясна річ, нам хочеться, аби він був якомога довшим і здоровим. Як цього досягти?

З таким питанням ми звернулися в провідну українську мережу центрів репродуктивного здоров’я «Мати та дитина». В Україні їх кілька: чотири у Києві, по одному в Житомирі та Львові. Тут спеціалізуються на лікуванні безпліддя, гінекологічних захворювань, патологій шийки матки, порушень менструального циклу, клімаксу, запальних захворювань тазових органів, веденні вагітності, урології, хірургії та генетиці.

Центри щорічно допомагають сотням сімейних пар стати щасливими батьками завдяки сучасним, високотехнологічним методам лікування безпліддя. З мережею «Мати та дитина» співпрацює провідний ізраїльський репродуктолог Елі Гева.

Кожен лікар центру – професіонал із багаторічним досвідом. Як і Віталій Радько – завідувач відділу київського МЦ «Мати та дитина» на Макіївській, 8

ВІТАЛІЙ РАДЬКО, акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог і кандидат медичних наук.

Стаж роботи – понад 14 років.
Автор понад 20 публікацій у наукових та профільних виданнях.

Член Європейської асоціації репродукції людини та ембріології та Української асоціації репродуктологів.

Стажувався у кращій клініці жіночих хвороб Університету Duiburg-Essen у Німеччині, брав участь у Clinical observation program під керівництвом німецьких та бельгійських лікарів.

Радько Віталій Юрійович також спеціалізується на лікуванні безпліддя, проведенні програм екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), ендокринній гінекології, лікуванні маткових патологій. Він щодня займається здоров’ям жінок і, зокрема, фертильністю. Про неї й розпитали…

ПРИРОДНИЙ ЗАПАС

Фертильність напряму пов’язана з початком менструації. В середньому з 12-13 років, від перших місячних, вона зростає і сягає піку в період 18-27 років. Це вік максимальної фертильності, коли організм жінки психологічно, фізично, ментально готовий до запліднення, вагітності та народження.

Умовно висока фертильність зберігається до 35 років, а потім починає знижуватися. Хоч як жінка за собою стежить, веде здоровий образ життя, але вік все ж має значення, зазначає Віталій Радько. Це природний процес, зумовлений обмеженою кількістю яйцеклітин.

Вона закладається ще внутрішньоутробно в ембріоні. В момент народження у дівчинки налічується близько мільйона яйцеклітин, а станом на першу менструацію (12-13 років) залишається 400 тисяч – це весь жіночий резерв. За життя він не поповнюється, а лише витрачається: спершу тисячами, потім сотнями, десятками. До початку клімаксу – повного згасання фертильності (45-50 років) – яйцеклітини, фактично, закінчуються.

До того ж після 35 років вони накопичують мутації, пошкоджується їхнє ДНК, генетичний матеріал змінюється.

Тобто чим старша жінка, тим менш якісні яйцеклітини і, відповідно, нижча фертильність

Читайте також: Жанна Кальман: жінка, яка весело прожила 122 роки

ФЕРТИЛЬНІСТЬ ЧОЛОВІКІВ І ЖІНОК: ХТО КОГО

Фертильність – не лише жіночий показник. Він застосовується і щодо чоловіків – адже йдеться про здатність до запліднення.

Втім, з діагностикою чоловічої фертильності все значно простіше, пояснює Віталій Радько, достатньо здати один аналіз – спермограму. За нею визначають характеристики сперматозоїдів: кількість, рухливість, структуру. Для нормальної фертильності чоловіка цілком достатньо, щоб у спермі було хоча б 15% здорових і 32% рухливих сперматозоїдів. І такі невисокі показники є у межах чоловічої фертильної «норми».

Інша справа з жінками. Наша фертильність – як пазл, порівнює Віктор Радько: складається з багатьох компонентів. Деякі з них жінка може оцінити сама, без візиту до лікаря, скажімо:

  • регулярність і тривалість менструального циклу. В ідеалі цикл триває 28 днів, менструація – 4-6 днів. Якщо з’явились відхилення, це має насторожити. Важливий також характер менструації та наскільки вона рясна.
  • самопочуття: сонливість, втомлюваність, роздратованість без об’єктивних причин – теж не найкраща ознака;
  • вага: вона має бути стабільною і орієнтовно у межах, які можна вирахувати за формулою «ріст мінус 110». Неконтрольована зміна ваги, надмірна худоба, ожиріння – тривожні сигнали.

Але буває, що перелічене в нормі, жінка веде здоровий образ життя, а фертильність низька.

Визначити причини низької фертильності та її рівень допоможуть обстеження

Читайте також: Все про менопаузу: від ранніх проявів до способів полегшення

ЩО ЗНИЖУЄ ФЕРТИЛЬНІСТЬ

Часто жінки вважають себе здоровими – за зовнішніми ознаками і навіть не підозрюють, що саме впливає на їхню фертильність. Є багато внутрішніх причин, які часто не проявляються, застерігає Віталій Радько. Наприклад, новоутворення (кисти, поліпи тощо) чи непрохідність маткових труб. Тому коли жінка репродуктивного віку не може завагітніти або ж відчуває «щось не те», потрібно зробити детальні аналізи.

В центрах «Мати та дитина» до кожної пацієнтки – індивідуальний підхід, і повний перелік лабораторних досліджень одразу на місці. При проблемах з фертильністю перевіряють, як правило, такі показники:

  • прохідність маткових труб та наявність спайок. Це частий наслідок запальних процесів та урогенітальних інфекцій.
  • наявність ендометріозу. Специфічне захворювання, яким у наш час хворіють мешканки мегаполісів, причому переважно молоді.
  • гормональний фон, порушення якого впливає на жіноче здоров’я загалом і зокрема викликає проблеми з овуляцією.

Також перевіряється партнер – робиться згадана вище спермограма. Адже проблеми із заплідненням або діагноз безпліддя ставиться не окремо жінці та окремо чоловіку, а парі разом. І то лише через рік активних, але безрезультатних спроб зачати, якщо партнерам до 35 років. Після 35 «тестовий» період для спроб – пів року.

Але в наш час труднощі із заплідненням не безнадійні: в центрах «Мати та дитина» забезпечують не лише потрібне обстеження, а й ефективне лікування, планування вагітності і повний супровід аж до пологів.

Читачкам журналу «Українки» Віталій Радько ще й підказує, як підтримувати фертильність на висоті

Читайте також: Проблемні місячні: 6 ознак, які не можна ігнорувати

ЯК ЗБІЛЬШИТИ ФЕРТИЛЬНІСТЬ:
5 ПОРАД

Жіночий організм, зазначає Віталій Радько, це складний інструмент, на який впливає безліч чинників. Але є п’ять основних, від яких ми, жінки, особливо залежимо:

  • статеве життя – регулярне і безпечне: обов’язково користуватися контрацептивами, якщо не планується вагітність або партнер непостійний;
  • харчування – повноцінне і без виснажливих дієт. Організм має отримувати і білки, і жири, і вуглеводи, просто в збалансованій кількості та співвідношенні. Для жіночого здоров’я особливо корисні червона риба, авокадо, фрукти, овочі і навіть гречка. Якщо у планах вагітність, можна збільшити в раціоні продукти або додати вітамінні комплекси, які містять фолієву кислоту, кальцій, магній, фосфор, вітаміни групи B і вітамін D. Також важливо підтримувати водний баланс: пити 1,5 л чистої води на день.
  • сон – глибокий і достатній. Хронічні недосипання блокують фертильність і порушують гормональний фон.
  • шкідливі звички (паління, алкоголь) – однозначно у чорний список.

Але головна запорука здорової фертильності, підкреслив Віталій Радько, регулярні профогляди в гінеколога – раз на пів року або хоча б раз на рік. Це дозволяє вчасно помітити зміни та їх попередити.

Також можна онлайн поставити питання лікарю та записатися на прийом. У центрах «Мати та дитина» допоможуть кожній жінці, забезпечать і ефективне лікування, і повний психологічний комфорт 🙂

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: