Людина – істота теплолюбна. Однак холоди приходять за графіком і тривають у нашому кліматі майже півроку. То як не впасти в сплячку й потоваришувати з холодом?

Температура падає… А за нею й настрій – підвищується ймовірність розвитку сезонної депресії і ризик підхопити застуду або й щось серйозніше. Така реакція на холод – фізіологічна. Ведмеді з приходом зими впадають у сплячку, люди стають повільнішими, швидкість усіх процесів знижується.

Для збереження сталості внутрішньої температури організму використовуються механізми терморегуляції. При цьому нервові закінчення, розташовані на поверхні шкіри, передають інформацію про зміну умов довкілля у теплові центри головного мозку, і він вживає заходів: спазмує капіляри шкіри, за рахунок чого мінімізуються теплові втрати, знижує приплив крові до кінцівок, забезпечуючи «обігрів» пріоритетних органів (серця, мозку тощо).

Та це не завжди допомагає зігрітися, й небезпека переохолодження є досить високою. Найчастіший наслідок – застуда. Важливо дозволити організму самостійно подолати інфекцію, не збиваючи жар, при якому хвороботворні мікроби «згорають», як у пічці, – це піде на користь імунітету.

Також у холодну пору часто виникають загострення хвороб нервової системи (неврит, радикуліт), суглобів (артрит, артроз), сечостатевої системи (цистит). Можливий розвиток і так званої холодової алергії. Із цим самостійно вже не впоратися – треба звернутися до лікаря, який поставить точний діагноз та призначить лікування.

Небезпека переохолодження є досить високою, й зазвичай наслідком цього є застуда

Гартуймося!

Однак не варто сприймати холод виключно як ворога, адже він буває не лише хвороботворним, а й здоровим, збадьорливим. Саме вплив холодом лежить в основі механізму загартовування, одного з найдієвіших способів тренування імунітету. Це науково обґрунтоване використання природних чинників для підвищення стійкості організму до несприятливих умов довкілля, яке полягає у його поступовому привченні до впливу низьких температур. Як фактор оздоровлення загартовування використовувалося з давніх-давен, актуальним є й сьогодні.

Але щоб воно принесло організму тільки користь, важливо дотримуватися низки правил. По-перше, проводити процедури (обтирання тіла, ванни для ніг, контрастний душ тощо) систематично, з поступовим і не різким збільшенням інтенсивності впливу. По-друге, підбирати заходи, що гартують індивідуально, з урахуванням віку та стану здоров’я. І по-третє, отримувати задоволення – з кислою міною ефективності від загартовування очікувати не варто.

Тим, кому ці побутові процедури здаються нудними, можна спробувати моржування. Як і обливання крижаною водою, яке теж популярне. І користь від нього відчутна: у відповідь на стрес від різкого холодового впливу організм видає сплеск адреналіну, який підвищує активність вироблення захисних антитіл, покращує лімфо- та кровообіг.

Однак при слабкому серці цей спосіб загартовування категорично не підходить – великий ризик інфаркту

На варті краси

Холод здавна відомий як найкращий помічник у справі збереження молодості та краси. І для цього зовсім не обов’язково мерзнути. Можна, наприклад, використовувати кріотерапію, засновану на дії рідкого азоту. Вважається, що її регулярні сеанси омолоджують організм, стимулюючи роботу внутрішніх органів та суглобів, покращуючи стан шкіри. Кріотерапія може бути як глобальною (кріосауна з температурою мінус 140-150), так і локальною (кріомасаж, кріообгортання). Цікаво, що особливого дискомфорту при цьому немає, адже вплив низьких температур дуже короткочасний.

Холод також може сприяти схудненню – секрет у тому, що, бажаючи зігрітися, організм витрачає на підтримку стабільної температури внутрішнього середовища до 70% своїх енергозапасів. І якщо не обтяжувати раціон, взимку цілком можна хай не скинути зайві кіло, то хоча б не набрати нових.

Можна піти далі і за порадою американських фахівців сісти на спеціальну «термодієту», яка підвищує витрати енергії приблизно на 50%. Вона стосується не раціону харчування – найперше треба позбутися зайвого одягу, крім того, додавати кубики льоду в питну воду і щодня приймати прохолодний душ. Результати вражають – мінус 8 кг за 12 тижнів. Однак така «дієта» підходить тільки для сміливих та здорових, решті ж лікарі радять не ризикувати.

Холод здавна відомий як найкращий помічник у справі збереження молодості та краси

Мир і дружба

Чи можна потоваришувати з холодом, а не просто знайти в ньому якусь практичну користь? Безперечно. Для цього варто сприймати міжсезоння не як «кінець світу», а як період, в якому є свої принади. Звичайно, коли сніг і вітер, змусити вийти себе на прогулянку дуже складно. Але чому б не позайматися спортом удома? Чи присвятити вечір хобі, арт-терапії, приємному спілкуванню з родиною і друзями? Зрештою, зайнятися чимось творчим – цікаво, що до багатьох натхнення сходить саме в похмуру погоду. Це час, коли усвідомлюються справжні цінності, коли непотрібне й поверхове, як лушпиння, відпадає само собою.

Ясні ж морозні дні якнайкраще підходять для проведення дозвілля на свіжому повітрі

Змерзнути при цьому навряд чи вдасться, особливо якщо правильно вдягнутися: за принципом капусти, багатошарово, з використанням сучасної термобілизни. Активні ігри (лижі, ковзани), та й просто прогулянка в бадьорому темпі додадуть заряду енергії, наситять легені киснем, а шкіру – вітаміном Д. Гарної усім нам зими! Спокійної й морозної…