Бородавки – як позбутися і попередити: поради лікаря-дерматолога
Між іншим, бородавки – це захворювання вірусного характеру, яке виникає на тлі ослабленого імунітету
Між іншим, бородавки – це захворювання вірусного характеру, яке виникає на тлі ослабленого імунітету
Бородавки – це, напевно, найвідоміші новоутворення на шкірі, які начебто не завдають шкоди, але завдають соціального дискомфорту. Не варто ховати руки під стіл, прикривати їх одягом або маскувати, якщо не хочете, щоб їх побільшало! Консультація лікаря необхідна хоча б з тієї причини, що бородавку можна сплутати з іншим, набагато неприємнішим, новоутворенням на шкірі. Саме про них ми поспілкувалися з Андрієм Лисецьким – дерматоонкологом, засновником і головним лікарем мережі клінік CALM, засновником соціального проекту «SkinScan: бережи свою шкіру!» у рамках циклу «Що приховує наша шкіра».
«Лікарю, я думав, що це буває тільки в дитинстві, адже я стежу за собою і дотримуюся всіх правил гігієни», – саме з цими словами нерідко приходять на прийом до дерматолога пацієнти з бородавками. «Вони навіть не уявляють, як помиляються! – каже Андрій Лисецький. – Ні контакт із тваринами, ні гігієна, ні спосіб життя не мають прямого відношення до цих утворень. Бородавки – це ще один з проявів ПВЛ (папіломавірусу людини), про який ми писали тут. Це захворювання вірусного характеру, а воно виникає на тлі ослабленого імунітету.
АНДРІЙ ЛИСЕЦЬКИЙ
дерматоонколог, засновник та головний лікар мережі клінік CALM
18 років професійної діяльності. Напрями: дерматоскопія та діагностика новоутворень шкіри, лазерне видалення новоутворень шкіри, лазерне омолодження, лазерне лікування захворювань та дефектів шкіри.
Засновник та спікер ГО «Лікарський фронт». Просуває ідею важливості профілактики здоров’я нації. Популяризує лазерні технології в Україні.
Пане Андрію, чому в одних носіїв ПВЧ виникають папіломи, а в інших бородавки? Від чого це залежить?
Тому що існує близько 600 штамів вірусів папіломи людини (ВПЛ), які проявляються по-різному. Серед них є абсолютно безпечні, але є онкогенні, які можуть спровокувати рак. Небезпечні – не більше п’ятнадцяти, і вони не є причиною появи бородавок. Але для нас важливо не помилитися в діагностиці за зовнішньою ознакою, тому все-таки варто показувати бородавки фахівцям.
Понад 90% людей живуть із вірусом папіломи та не підозрюють про це. Непоодинокі випадки, що він не проявляється ніколи або, як мінімум, до глибокої старості.
Тільки-но імунітет дав збій, – на шкірі з’являються поодинокі або множинні вузлики або горбики, від природного кольору шкірного покриву до коричневого, іноді майже гладкі, іноді шорсткі.
Але чомусь у суспільстві існує думка, що бородавки все ж таки більшою мірою – дитяча проблема. Звідки береться горезвісний вірус у маленьких дітей?
Дійсно, у дітей зустрічаються бородавки частіше, але я б не сказав, що для дорослих – це рідкісна проблема. Адже діти заражаються зазвичай контактним чином – від батьків насамперед.
Малята рухливі, активні, під час ігор на шкірі виникають невидимі оку мікротріщини, достатні для того, щоб при зіткненні «запозичити» вірус у дорослої чи іншої дитини. Причина появи бородавок у дітей така сама, як і у дорослих – зниження імунітету.
Читайте також: Пігментація: причини появи, способи лікування та профілактика
Що робити, щоб бородавки не з’являлися? Як хоча б не допустити великого розростання їх на тілі?
Існує лише один метод уникати ризиків прояву ПВЛ – це імунотерапія. Розростання бородавок завжди відбувається і на тлі зниження імунітету. Тому консультуйтеся не тільки з дерматологом, але і з профільними фахівцями, які, спираючись на дані досліджень, дадуть вам правильні рекомендації щодо зміцнення імунітету. Завжди потрібно пам’ятати про правильне харчування, режим сну, відсутність стресів, стежити за екологічною складовою у своєму середовищі.
А батькам необхідно регулярно консультуватися з педіатром, гартувати дитину. Але, навіть працюючи над зміцненням імунітету, не варто залишати поза увагою бородавки, бо й дорослі, і особливо діти можуть травмувати її.
Якщо бородавки є у батьків, чи це означає, що вони обов’язково будуть у дітей?
Ні. Навіть якщо у породіллі дійсно є на тілі ці новоутворення, то вони абсолютно не є небезпечними для новонародженого. Підхопити вірус малюк може лише у випадку, якщо, проходячи по родових шляхах, він стикався з генітальними новоутвореннями.
Тому зовсім не факт, що наявність бородавок у батьків неодмінно призведе до появи їх у дитини. Але, звичайно, при тісному контакті з мамою та татом можливість інфікування висока.
Зрозуміло, що вірус частіше проявляється у дітей найактивнішого віку, коли вони багато і самостійно грають, вступають у контакти з ровесниками. У мене, наприклад, найменшим пацієнтом був хлопчик шести років. Вся тильна поверхня його кисті була обсипана дрібними бородавками. Це була дисемінація папіломавірусу – появи множинних дрібних бородавок на тлі зниження імунітету. Ми з нею успішно, хоч і не за один день, впоралися.
Читайте також: Судинні змійки, зірочки, сіточки на шкірі: чому вони з’являються і як їх позбутися
Мені доводилося бачити бородавки на руках людини, яка активно піклується про себе та займається спортом. Чому вони виникають у людей, які стежать за здоров’ям?
Саме бородавки нерідко зустрічаються у людей, які ходять у спортивні зали та басейни. І знову це більше стосується підлітків та дітей. Адже бородавки можуть легко передаватися іншій людині через прямий контакт шкіри або через предмети: капці, спортивне обладнання, підлога в душових. Тому потрібно бути дуже уважним при відвідуванні місць загального користування, а дитину навчити в жодному разі не користуватися чужими речами, рушниками, не вдягати тапочки друга.
І все-таки – чи небезпечні бородавки для життя? Чи є ризик їх переродження у злоякісні новоутворення?
За вісімнадцять років практики я не зустрічав випадків переродження бородавок у злоякісні новоутворення ні у дорослих, ні у дітей. Це скоріше естетичний дефект, який завдає дискомфорту. Але це зовсім не причина чекати, доки вони просто зійдуть самі. Ненароком можна пошкодити бородавку, спровокувати запалення, а якщо їх буде на тілі занадто багато, це призведе до тривалого та складного лікування.
А чи буває таке, що бородавки зникають самі?
Буває. Якщо імунітет підвищиться, то організм може розпочати боротьбу з вірусом. У такому разі є ймовірність, що бородавки зникнуть самі, але на це, швидше за все, підуть місяці.
Однак якщо бородавки не зникли протягом двох-трьох місяців, їх треба видаляти в медичному центрі. І жодного самолікування. Забудьте про рідкий чистотіл тощо, тому що можете тільки наробити біди.
Читайте також: Що приховує наша шкіра: дерматолог Андрій Лисецький про родимки, огляди й своєчасну діагностику
Чому бородавки так люблять саме руки?
Повірте, це ще одна велика помилка! Просто на руки людини ви частіше звертаєте увагу, а інші – приховані під одягом або знаходяться в інтимних місцях. Існує кілька типів бородавок: звичайні, підошовні, навколонігтьові та генітальні бородавки.
Звичайні бородавки з’являються поступово, ростуть на руках, пальцях, ногах та обличчі. Найчастіше вони сірі, коричневі або тілесного кольору, і мають шорсткий або гладкий, грубий вигляд. Вони мають чітку межу зі шкірою і можуть мати крихітні темні крапки всередині них.
Підошовні бородавки ростуть на стопах. Вони часто виглядають плоскими, дещо опуклими. Часто люди думають, що це мозолі або натоптиші, візуально вони дійсно схожі. Мабуть це єдиний тип бородавок, які можуть бути болючими, адже ми, по суті, ходимо по них.
Генітальні бородавки виникають навколо паху. Мало того, що це часто перешкоджає особистому життю через збентеження, генітальні бородавки – це майже гарантія того, що партнер також отримає зараження.
Раніше бородавки припікали, а зараз? Який сучасний метод лікування ви вважаєте найефективнішим?
Насправді є багато варіантів видалення бородавок, але всі вони не дають стовідсоткової гарантії лікування, деякі застарілі і зовсім небезпечні. Повторюся, я не рекомендую займатися самолікуванням бородавок в домашніх умовах. Категорично не раджу кріодеструкцію: це небезпечний метод, тому що глибину проникнення контролювати неможливо, а після видалення залишаються опіки та рубці.
Найбезпечнішим і найефективнішим вважається лазерне видалення. На мою думку, за наявності цього методу взагалі не варто розглядати інші – всі вони програють.
До переваг даного способу можна віднести безболісність, мінімальну травматичність, відсутність кровотеч, можливих ускладнень та тривалого реабілітаційного періоду.
За відгуками пацієнтів у ході проведення лазеротерапії та пост-догляду немає нічого складного. Тканини загоюються швидко і, з часом, не залишиться жодних слідів від процедури.
Читайте також: Андрій Лисецький: «Я хочу, щоб про небезпеку меланоми знав кожен українець»
Чи легко діти переносять медичне видалення бородавок?
Маю зізнатися, що, незважаючи на невелику складність процедури та її безпеку, з дітьми працювати набагато складніше. Якщо йдеться про лазерне видалення, наприклад, перед процедурою потрібно ввести анестезію, а вона іноді є відчутною, особливо на стопах. І хоча саме видалення абсолютно безболісне, але дитина вже налаштована негативно. Доводиться переконувати дитину, що трохи боляче буде на початку, а потім ти нічого вже не помітиш. Але особливо емоційні діти нервують, плачуть, пручаються, що ускладнює проведення процедури.
На жаль, були випадки, коли так і не вдалося провести процедуру до кінця. Діти чинили опір, а в батьків не вистачало терпіння і сил переконати. Кілька разів було, коли йшли відразу після введення анестезії. Але все-таки це винятки, ми намагаємося говорити з дітьми, пояснювати, відволікаємо та успішно завершуємо процедуру. Я завжди розмовляю з дітьми, пояснюю кожен свій крок, дію, показую обладнання, розповідаю, що може зробити цей апарат. Діти допитливі , їх це відволікає. Бувають випадки, коли ми розлучаємось друзями.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: