Вітаміни у фруктах та овочах

Про вітаміни справедлива відома приказка – «мала штучка червінчик, а ціна велика». Без цих помічників організму дійсно скрутно, і дорослому, і дитячому. Дитячому особливо. Чому ж нашим дітям не вистачає вітамінів і як подолати цей дефіцит?

Вітаміни надходять до організму з їжею або продукуються кишковою мікрофлорою, і, на жаль, часто бувають у дефіциті. Серед причин, що призводять до гіповітамінозу, тобто недостачі вітамінів у дітей, фахівці називають:

порушення надходження їх з їжею: при недостатньому або неправильному раціоні. Крім того, кількість вітамінів у їжі зменшується при тривалому зберіганні продуктів, тож не дивно, що в період міжсезоння гіповітаміноз – часта проблема, особливо у дітей, що швидко ростуть.

«поломки» в процесі роботи шлунково-кишкового тракту – той самий дисбактеріоз, популярний сьогодні. Різні проблеми з травленням перешкоджають виробленню вітамінів або знижують їхнє всмоктування з їжі. Додатково впливає на це також нестача ультрафіолету, типова для осені-зими й збільшення потреб організму у період інтенсивного зростання або в сезон застуд – імунітету доводиться працювати в посиленому режимі.

вітаміни дітям
Група підтримки

Для дитячого організму нестача вітамінів особливо шкідлива, адже це перешкоджає його нормальному розвитку – як фізичному, так і розумовому. Алергія, проблеми з животом, часті застуди, примхливість і навіть погана успішність у школі – все це на совісті гіповітамінозу. При цьому, за даними досліджень, навіть при збалансованому раціоні у дітей у 20-30% випадків відзначається дефіцит вітамінів та мікроелементів. Тож потрібна вітамінна «добавка». На перший погляд, забезпечити її нескладно, адже полівітамінних комплексів для дітей дуже багато! Вітаміни в них зазвичай скомпоновані з найціннішими мікроелементами (калій, кальцій, залізо, магній, селен), а також представлені в активній та рекомендованій фахівцями добовій дозі. Однак в ідеалі «вітамінку» для малюка має призначати лікар-педіатр чи імунолог. Це допоможе уникнути таких проблем, як алергія (не на самі вітаміни, а на якісь компоненти вітамінного комплексу) та гіпервітаміноз (перебір з вітамінами). Особливо актуально це щодо жиророзчинних вітамінів (А, Д), які організм здатний запасати. При явній нестачі конкретного вітаміну (наприклад, Д у немовлят) призначаються однокомпонентні вітаміни, для профілактики гіповітамінозу – вітамінно-мінеральні комплекси.

вітаміни для дітей

Форма випуску дитячих вітамінів – сироп, драже, капсули, жувальні цукерки. Тож не доведеться і вмовляти з’їсти ці ласощі

Прийом: коли і як?

Оптимально давати вітаміни дитині вранці і з їжею – так вони краще засвоюються. Запивати – тільки водою. Також не розжовувати пігулки чи капсули. Якщо дитина не може ковтати щось таке, краще вибрати жувальні вітамінки або гель, сироп тощо.

Ще один важливий момент – лікарі не радять давати дітям вітаміни цілий рік. З метою профілактики гіповітамінозу достатньо буде курсу тривалістю кілька місяців, у холодну пору року. Влітку ж або ранньої осені, в час врожаю, дитячий організм і так добре вітамінізований. Втім, є винятки – незалежно від сезону, прийом вітамінок може знадобитися дітям, які страждають на хронічні захворювання, які перенесли інфекцію та лікування антибіотиками, які мають проблеми із травленням. Але все це лише за призначенням лікаря.