Є шрами та рубці, про які ми згадуємо переважно влітку, коли приходить час купальників та відкритого одягу. Є такі, які приносять прикрість цілий рік, – це сліди вугрових запалень на обличчі, шиї, декольте, кистях рук. А є такі рубці, які порушують фізіологічні функції окремих органів, такі часто виникають після опіків і травм обличчя, згинів рук, пальців, колін, стоп. Остання проблема, на жаль, дуже актуальна під час війни. Про те, що робити з рубцями на тілі, чи можна їх повністю позбутися, що робити зі старими шрамами, розпитали Андрія Лисецького – дерматоонколога, головного лікаря мережі клінік CALM у рамках спеціального проекту «Що приховує наша шкіра?».

АНДРІЙ ЛИСЕЦЬКИЙ
дерматоонколог, засновник та головний лікар мережі клінік CALM

17 років професійної діяльності. 

Напрями: дерматоскопія та діагностика новоутворень шкіри, лазерне видалення новоутворень шкіри, лазерне омолодження, лазерне лікування захворювань та дефектів шкіри.

Андрію Вікторовичу, чому люди часто терплять на собі цікаві погляди, прикривають рубці одягом, шарфиками, закритими купальниками, але не поспішають до лікаря?

Є кілька причин. По-перше, низька поінформованість про проблему. Багато хто досі не знає, що сучасні технології лікування дозволяють значно покращити стан навіть старих шрамів. По-друге, оскільки в більшості випадків шрами нічим, крім естетичної незручності, не загрожують, пацієнти вважають, що немає сенсу їх чіпати. Хоча психологічно естетичні дефекти можуть завдати дуже багато шкоди у житті і впливати на самооцінку і навіть на кар’єру.

На жаль, зі слідами постакне чи вираженими рубцюваннями від травм можуть не взяти на роботу, яка передбачає спілкування з клієнтами. В особистому житті також буває якась сором’язливість через дефекти шкіри

Коли ми обговорювали цю тему, то разом зі шрамами та рубцями ви навали ще й розтяжки. Але ж це зовсім інша проблема, хіба ні?

Ні, це не так. Розтяжки також рубці, тільки вони мають інше походження. Розтяжки – це атрофічні рубці, які виникають внаслідок гормонального дисбалансу та перерозтягнення шкірних покривів.

Самі по собі стрії не є небезпечними для здоров’я, але часто засмучують жінок

Читайте також: Судинні змійки, зірочки, сіточки на шкірі: чому вони з’являються і як їх позбутися

У кого частіше бувають розтяжки?

На жаль, сьогодні розтяжки на тілі ми спостерігаємо і у жінок, які народжували або набрали надмірну вагу, і в молоденьких дівчат 17-18 років. Як правило, пов’язано це з активним зростанням у період статевого дозрівання. Причиною є, генетично обумовлене  порушення швидкості синтезу білків еластину та колагену, які відповідають за пружність та еластичність шкіри.

Що стосується рубців та шрамів від операцій, наслідків травм – з ними все зрозуміло, але ж розтяжки, напевно, можна профілактувати? Наприклад, не дозволяти різких коливань ваги.

Ось якраз профілактика появи стрій – це дуже нелегке завдання, особливо якщо є до них схильність. Безумовно, сучасна медицина і косметологія пропонують засоби, які допомагають зменшити появу стрій, але далеко не завжди це ефективно.

Вагітним, наприклад, рекомендується використовувати креми, які живлять та тонізують шкіру, роблячи її стійкішою до розтягування і тим самим запобігаючи розривам шкірних волокон. Ефективність косметичного засобу залежатиме не лише від складу, а й від регулярності його застосування. Також необхідно контролювати темпи збільшення ваги, намагатися не допускати стрибків.

Не варто забувати і про спеціальну білизну для вагітних. Носіння допологового бандажу є невід’ємною мірою профілактики утворення розтяжок на животі.

Але, на жаль, навіть ретельний догляд не дає гарантію уникнення розтяжок. Якщо, повторюся, це закладено генетикою, то й зовсім складно уникнути стрій. До того ж, не завжди справа у вагітності чи зайвій вазі

Читайте також: Пігментація: причини появи, способи лікування та профілактика

А в чому ще?

Звичайно, найчастіше розтяжки з’являються на животі, стегнах, грудях під час вагітності або через різке коливання ваги. Але бувають інші причини: при тривалому застосуванні глюкокортикоїдів (преднізолон, гідрокортизон тощо), при деяких ендокринологічних захворюваннях, наприклад, синдромі Іценка-Кушинга.

Клінічна картина стрій залежить від ступеня розтягування, гормонального фону, супутньої патології та морфологічних властивостей шкіри. Вони можуть бути одиничними та множинними. До 6 місяців їх вважають “молодими”, після 6 місяців – “старими”. Рельєф шкіри може мати різну конфігурацію – або стрії розташовані в рівень зі шкірою, або мають втягнутий рельєф. Це залежить від площі та глибини пошкодження структур дерми.

Чи всіх стрій, шрамів, рубців можна позбутися?

Позбутися від рубців на 100% неможливо, ми не можемо повністю реанімувати шкіру. Але ми можемо зробити їх непомітними. Якщо вдатися до лазерного шліфування, можна зменшити видимість всіх рубців до 90%. Великі шрами стануть практично непомітними, а незначні пошкодження можуть зникнути зовсім. Лазерному шліфування піддаються такі види рубців:

  • атрофічні, які найчастіше з’являються на лобі, скронях та тильній стороні кистей рук. Сюди ж належать рубці, що з’явилися в результаті висипу вугрів;
  • нормотрофічні, які з’явилися, як правило, після отримання опіків та поверхневих ран;
  • гіпертрофічні – щільні, матові та нерівні за своєю структурою, вони не завдають хворобливих відчуттів.
Ви не згадали стрії… Від них позбавляються іншими методами?

Консервативно налаштовані лікарі досі іноді пропонують для видалення стрій хірургічні методи, хімічні пілінги, дермабразію, але я не рекомендую це робити. Жоден з цих методів не вирішує проблему повністю, а також вони мають високий відсоток ускладнень. Як і будь-яку іншу рубцеву тканину, стрії важко видалити. Тому видалення розтяжок, особливо «старих», донедавна вважалося неефективним

З появою лазерних технологій усе змінилося. Звичайно, вау-ефекту з однієї процедури не буде, але курс процедур дасть виражений результат вирівнювання шкіри

Читайте також: Вірус папіломи людини: чому його не можна ігнорувати?

Я читала, що старі шрами та розтяжки мало піддаються корекції. Це правда?

Імовірність повного видалення старого рубця чи розтяжок залежить від стану шкіри. Але можна досягти максимального ефекту корекції стрій або шрамів і вони стануть малопомітними. В запущених випадках, звичайно, потрібен індивідуальний план лікування і треба налаштуватися на більш тривалий процес. Окрім лазера ми підключаємо ін’єкції.

А чи буває таке, що без хірургічного втручання не обійтися? Чи ви категорично за лазерне шліфування рубців?

Якщо йдеться про втрату або обмеження функцій органу, то, звичайно, спочатку має попрацювати пластичний хірург. Наприклад, шрам стягнув око чи куточок рота, заважає руху пальців та інше. Або якщо є старий широкий шрам після операції. У більшості випадків, звичайно, панацеєю є лазерне шліфування. Його можна проводити на будь-якому типі шкіри і навіть на таких делікатних ділянках як обличчя, шия, зона декольте. За рахунок спеціальної технології шліфовка впливає виключно на пошкоджені ділянки, здорова тканина не пошкоджується. Крім того, немає необхідності додаткової серйозної підготовки до процедури, а продовжити працювати у звичному ритмі можна відразу після закінчення сеансу.

Позитивний результат помітний уже після першої процедури. Період відновлення шкіри проходить протягом 7-10 днів

Читайте також: Бородавки – як позбутися і попередити: поради лікаря-дерматолога

А чи є протипоказання до проведення лазерного шліфування рубців?

Є, і про них обов’язково скаже лікар на консультації. Якщо потрібно, пацієнта відправлять на додаткові обстеження. Протипоказаннями є деякі захворювання шкіри, запальні та інфекційні захворювання у період загострення, цукровий діабет, захворювання серцево-судинної системи, онкологічне захворювання, вагітність та лактація. Також не рекомендується проводити сеанси після засмаги. Також шліфування протипоказане при келоїдних рубцях – опуклих об’ємних блискучих, темнорожевого чи фіолетового кольору. Їх ми позбуваємося з допомогою ін’єкцій або хірургічного висічення.

А як швидко після операції чи появи рубця можна розпочинати лікування?

Якщо на обличчі є рубці від акне, а запальний процес триває, потрібно дочекатися зменшення запалення і одужання. Щодо післяопераційних рубців, то працювати з ними можна вже через 2-3 місяці після операції. А ось зі стріями результат буде тим кращий, чим швидше ви звернетеся до лікаря.

Як довго триватиме лікування? На скільки процедур налаштовуватися охочому позбутися рубців і стрій?

Це дуже індивідуально. Якщо справа стосується шрамів, що залишилися після акне, залежить від їх вираженості, вирівняти рельєф можна від 2 до 4 процедур. У разі коли обсяг рубця значний, може знадобитися від 4 до 8 сеансів. У кожному конкретному випадку фахівці визначають необхідну кількість сеансів, виходячи з розмірів, виду рубця та ступеня складності.

Тим, хто зважиться на лазерне шліфування, хочу нагадати, що протягом періоду відновлення після проведення цієї популярної процедури не можна відвідувати сауни, басейни, уникати сонячного опромінення. Зайві фізичні навантаження також шкідливі. Після сеансів місце рубця не можна протирати засобами, що містять спирт, і взагалі пересушувати шкіру. Тому якщо ви плануєте відпочинок найближчим часом, то краще відкласти процедури та зробити їх після відпустки.

Дбайте про своє здоров’я, дівчата. Адже зараз це як ніколи важливо. Записатися на прийом лікарів можна на сайті мережі клінік CALM. До речі, мережа працює не лише з досвідченими дерматологами, лазеротерапевтами, а й косметологами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: