Навіть якщо ви не вагітні і вже народили дітей, то швидше за все – як більшість жінок – теж маєте «сліди» дев’яти місяців перебування у «цікавому положенні»: венозну сіточку, зірочки, вени на ногах. Хоча вагітність сама по собі не є їх причиною: якщо жінка має генетичну схильність до варикозної хвороби, то вагітність, як чинник, може спричинити її розвиток або візуальний прояв.

Що в такому разі робити, як заподіяти під час вагітності та після неї, які є методи лікування, що дозволили б мамі швидко повернутися до малюка, який не дасть довго “відпочивати”?

Про це ми знову запитуємо у кращого українського фахівця – одного з провідних флебологів Олексія Сергійовича Родіонова. Він понад 12 років надає повний спектр консервативного та сучасного хірургічного лікування – від мініфлебектомії до всіх видів термічних і нетермічних методів. Записатися до нього на прийом можна за телефоном: +38 (066) 5555-400.

Олексій РОДІОНОВ

фахівець із судинної хірургії, флебології, ультразвукової діагностики;

один із піонерів впровадження інноваційних малоінвазивних методик лікування варикозної хвороби;

працює в Національному військовому медичному клінічному центрі, Клініка судинної хірургії.

Олексію Сергійовичу, чому у вагітних так часто виникає варикоз?

Його викликає механічна перепона току крові від нижніх кінцівок до серця. Відповідно, чим більший період вагітності і чим більший плід, тим гірший відтік крові. А він призводить до розширення вен, яке спостерігається у 40% вагітних. Це не завжди є варикозним розширенням, тому що зазвичай після пологів ці вени спадають. Але якщо у жінки є генетична схильність до варикозу, то розширення переходить у варикозну хворобу, і вени такими й лишаються.

Чим старшою є жінка та чим більша кількість вагітностей – тим вищий ризик розвитку варикозу

Як зазвичай проявляється варикоз на жіночих ногах?

Проявлення варикозу у вагітних може бути різноманітним: від судинних зірочок та набряків до розширення варикозних вен у ділянці промежини. Тому якщо ви помітили важкість у ногах, набряки та розширення вен на ногах або в ділянці промежини, слід про це повідомити свого лікаря в жіночій консультації – це симптоми варикозу. Він за потреби направить до судинного хірурга.

Яких помилок припускаються вагітні у ставленні до варикозу?

Дуже часто ставляться до набряків як до нормального перебігу вагітності, проте це не завжди норма.

Як запобігти варикозу, якщо ти плануєш вагітність і коли вже вагітна?

При плануванні вагітності потрібно розв’язати всі хронічні проблеми, які можуть загострюватися на тлі вагітності. Не виняток і варикозна хвороба. Якщо вона вже є, потрібно зробити операцію до вагітності.

Хтось вважає, що спочатку краще народити (іноді й кілька разів, якщо жінка планує багато дітей), а вже потім прибирати варикозну хворобу. Це велика помилка. Якщо у вагітної розвивається тромбоз на тлі варикозу, то лікарі дуже обмежені в методиках лікування: наприклад, для розрідження крові можна застосовувати лише одну групу препаратів. І таке ускладнення може навіть призвести до втрати вагітності.

Згідно з британськими рекомендаціями NICE (це протоколи діагностики та лікування хвороб), абсолютно всіх вагітних потрібно попереджати, що варикозна хвороба може бути симптомом перебігу вагітності. При цьому носіння компресійної білизни полегшує симптоми, однак не запобігає розвитку хвороби.

Тому найголовнішим в попередженні та лікуванні варикозної хвороби у вагітних є використання медичної компресійної білизни

Що робити, якщо варикоз все ж проявився під час вагітності? Чим мазати, як знімати навантаження?

На сьогодні застосування будь-яких медикаментозних препаратів вагітними, зокрема лімфовенотоніків, заборонено в усьому світі. Дозволені лише вітаміни та мікроелементи для вагітних, які зміцнюють судинну стінку.

Використання препаратів у вигляді гелів та мазей також обмежені, особливо ті, що мають у складі спирт. Рекомендовано уникати тривалих позицій сидячи, стоячи, збільшувати рухову активність, зокрема, додати фізичні вправи для роботи м’язів гомілок – адже це саме та помпа, яка качає кров догори до серця.

Які є протипоказання і які процедури, методи лікування прийнятні та рекомендовані?

Під час вагітності оперативні втручання виконуються лише за життєвими показами через необхідність видалити або розсмоктати тромби. Під час лактації вже можна виконувати планові оперативні втручання.

Що робити, якщо варикоз проявився після вагітності, під час грудного годування?

Під час лактації лікарі також обмежені в призначенні медикаментозних препаратів. Однак, так само можна використовувати еластичну компресію. І в цей період вже дозволено виконувати деякі малоінвазивні хірургічні втручання.

Головне, щоб жінка могла на 2-3 години лишити на когось з близьких своє немовля

Які саме малоінвазивні хірургічні втручання маються на увазі?

Втручання, що виконуються під місцевою анестезією: ендовенозна лазерна коагуляція, радіочастотна облітерація, мініфлебектомія та інші, крім втручань із застосуванням хімічних реагентів (склеювання вени та склерозування тощо).

Чим відрізняються перелічені методи?

Сучасні методи лікування варикозної хвороби є малоінвазивними і не спричиняють значної травми. Вони спрямовані на обґрунтовану корекцію кровотоку для профілактики тромботичних ускладнень, для покращення циркуляції крові в кінцівці та для її естетичного вигляду.

Нині доступні різноманітні методи лікування, які інколи дублюються, а іноді мають свої переваги. У більшості випадків ми застосовуємо комбінацію методів з урахуванням ціни лікування: наприклад, ендовенозна лазерна коагуляція + мініфлебектомія. Вибір тактики лікування залежить від конкретної клінічної ситуації.

Наша клініка має величезний досвід – понад 1000 подібних операцій на рік. І це, зокрема, дозволяє зменшити ціну лікування варикозу, що далеко не завжди можна зустріти навіть у європейських клініках.

Перевага нашої клініки в тому, що ми маємо технічні можливості та практичні навички лікування варикозу

Також корисно: Вага після 40: як її втримати і чому жінки набирають зайве

Які запитання вам найчастіше ставлять під час прийому?

Часто хвилюються: мовляв, ви запаяєте мені вену, а як рухатиметься кров? Такі питання пов’язані з хибним уявленням про анатомію та фізіологію кровообігу. Мета будь-якої медично та економічно обґрунтованої методики лікування якраз полягає в тому, щоб забезпечити адекватний і правильний відтік венозної крові до серця, враховуючи будь-які навантаження в майбутньому – від тривалої сидячої роботи в офісі до участі в Олімпійських іграх, з урахуванням оптимальної ціни лікування варикозу.

Ще нерідко запитують: «З чого складається ціна лікування?» Вона складається з вартості самої процедури, в залежності від методу, вартості витратних матеріалів (від склерозанту до німецьких лазерних світоводів), а також з роботи висококваліфікованих медичних операційних сестер та судинних хірургів – флебологів.

Що потрібно для операції?

Для операції потрібні:

  • попередня консультація;
  • УЗД;
  • стандартне лабораторне обстеження.

Лабораторне обстеження можна пройти там, де зручно: ми не прив’язуємо пацієнта лише до своєї лабораторії

Також корисно: Варикоз: як вилікувати за одну годину і що провокує хворобу саме у жінок

Навіщо потрібна еластична компресія та де її краще купувати?

Компресійні панчохи можна придбати в будь-якому зручному для пацієнтки місці. Вони лише мають відповідати міжнародному сертифікату RAL GZ 387. Їх можна розпочинати носити до оперативного втручання (вони фактично імітують стан кровотоку після операції) і обов’язково використовувати щоденно протягом першого місяця після хірургічного втручання.

У післяопераційному періоді рекомендовані контрольні візити на першу та тридцяту добу після процедури. В окремих випадках, якщо, наприклад пацієнт живе далеко від клініки, перев’язку на наступний день після процедури можна виконати за місцем проживання або навіть самостійно вдома – з фото та відеофіксацією для лікаря.

Припустимо, молода мама, вже завершила грудне вигодовування, і її вже муляють венозні зірочки. Однак є страх щодо операції та відновлення після неї…

Малоінвазивне лікування варикозної хвороби не відключає молоду маму від її щоденних турбот. Процедури тривають до однієї години, не потребують госпіталізації в клініку та особливої реабілітації. Достатньо потім використовувати еластичну компресію й активний руховий режим, якого якраз у молодих мам більше ніж достатньо 🙂

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: