Як прийшли холоди – бігом в аптеку за вітамінами! Щоб підтримати імунітет, виглядати і почуватися якнайкраще. Ідея правильна – теоретично. А на практиці? Чи знаємо, які вітаміни в дефіциті? Чи розумно підходимо до вибору вітамінного комплексу? Чи дотримуємось правил його прийому? Чи враховуємо можливі ризики? Час розставити усі крапки над і!

Часи дефіциту

Незважаючи на те, що вітаміни були відкриті «усього» 100 років тому, виняткова у важливість цих біоактивних речовин, що беруть участь у всіх біохімічних процесах організму, вже безсумнівна. Зараз відомо 13 вітамінів (як водо-, так і жиророзчинних) та близько десятка вітаміноподібних речовин. Всі вони надходять до нашого організму разом з їжею або продукуються кишковою мікрофлорою (у деяких випадках лише під впливом ультрафіолету – як, наприклад, вітамін D). І ось тут виникають складнощі… Чи не ті продукти їмо (або не в тій кількості), чи ці продукти «неправильні» (надмірно вдобрені хімією або забруднені відходами промислового виробництва), чи готуємо не так (більшість вітамінів руйнується при термічній обробці і тривалому зберіганні продукту), факт залишається фактом: більшість сучасних людей відчувають дефіцит вітамінів. Особливо в осінньо-зимовий період, коли витрати вітамінів збільшуються на потреби імунної системи, надходження зменшується через одноманітне харчування, а сонечко виглядає зрідка. У народі це називається авітамінозом, що не зовсім правильно (насправді авітаміноз – тяжкий патологічний стан внаслідок гострої нестачі вітамінів в організмі: як цинга – при дефіциті вітаміну С або бері-бері – вітаміну В). Правильно говорити «гіповітаміноз» – стан, пов’язаний з обмеженим надходженням вітамінів з їжею.

До речі, ізольований гіповітаміноз, тобто недостатність одного вітаміну, трапляється рідко – зазвичай це полігіповітаміноз, одночасний дефіцит кількох вітамінів

Найчастіше нам бракує:

вітаміну С. Ознаки: блідість та млявість шкіри (недолік синтезу колагену), кровоточивість ясен (крихкість стінок судин), анемія, часті затяжні застуди, загострення хронічних захворювань.

вітамінів групи В. Ознаки: розлади роботи нервової системи (дратівливість, апатія, втома), погане загоєння ран, гнійнички, стоматити.

вітаміну А. Ознаки: порушення зору (куряча сліпота – слабка видимість у сутінках), ураження шкіри та слизових оболонок (лущення, тріщини), сухість та ламкість волосся.

вітаміну D. Ознаки: карієс, крихкість кісток (часті переломи). У дітей – рахіт (порушення росту та розвитку кісткової та хрящової тканини).

вітаміну Е. Ознаки: порушення регенеративних та відновлювальних процесів (просто – раніше старіння), у дітей – схильність до алергії.

Додати вітамінів

Уникнути всіх цих проблем можна максимально збалансувавши раціон, а також доповнивши його полівітамінним комплексом. Плюсів маса: у ньому вітаміни найчастіше скомпоновані з найціннішими мікроелементами (калій, кальцій, залізо, магній, селен), а також представлені в активній та рекомендованій фахівцями добовій дозі: для вітаміну А це 2600 МО, Е – 8 МО, D – 200 МЕ, К – 65 мкг, С – 60 мг, В1 – 1,1 мг, В2 – 1,3 мг, В5 – 4-7 мг, В6 – 1,6 мг, В9 – 0,18 мг, В12 – 2 мкг, РР – 15 мг, Н – 30-100 мкг. Спеціальна обробка забезпечує тривалість їх зберігання та покращує засвоєння – наприклад, у разі капсульної упаковки вітамінно-мінерального комплексу знижується ймовірність взаємної нейтралізації вітамінів та мікроелементів: рухаючись шлунково-кишковим трактом, капсула розчиняється поступово, вивільняючи корисні речовини по черзі.

Проте бігти в аптеку за розрекламованим препаратом (або тим, що радила мама, тим, що допоміг подружці) все ж таки не варто – в ідеалі «вітамінку» має призначати лікар: терапевт чи імунолог. Насамперед, варто переконатися, що погане самопочуття (або блідий вигляд) пов’язане саме з дефіцитом вітамінів, а не з якоюсь хворобою. Не завадить зробити імунограму, яка проллє світло на стан імунної системи й допоможе визначитися з «помічниками», що оптимізують її діяльність.

Крім того, фахівець порадить вітамінний комплекс, що підходить саме вам – самостійно зорієнтуватися в морі пропозицій фармацевтичної продукції непросто

Що занадто, то не здраво

Варто знати, що необдуманий прийом вітамінів при самопризначенні може призвести до гіпервітамінозу – інтоксикації надвисокою дозою одного або кількох вітамінів. І цей стан не менш небезпечний, аніж нестача вітамінів.

Частіше трапляються гіпервітамінози жиророзчинних вітамінів, здатних накопичуватися в організмі – А і D. Гостре отруєння вітаміном А проявляється слабкістю, блюванням, болем у суглобах, свербінням шкіри, вітаміном D – нудотою, м’язовими болями, підвищенням температури і артеріального тиску. Передозування водорозчинних вітамінів (В, С) відбувається значно рідше.

Крім того, вчені відзначають, що прийом мультивітамінних комплексів може впливати на психіку людини – вона почувається невразливою перед різними недугами й часто легковажить: неправильно харчується, мало рухається, зловживає алкоголем. Мовляв, навіщо мені тепер дбати про своє здоров’я – хай це робить всемогутній вітамін!

Прийом мультивітамінних комплексів може впливати на психіку людини – вона почуваєтсья невразливою і вже не дбає про своє здоров’я

Правила прийому

Найбільш вдалий час для прийому вітамінів – ранок. Організм налаштовується на денну активність, і додаткове «підживлення» буде зовсім не зайвим. Водночас препарат необхідно приймати після їжі – більшість вітамінів добре засвоюються саме з їжею, чому сприяє виділення шлункового соку та жовчі. При цьому капсулу треба ковтати повністю, не розжовуючи, а запивати – лише водою, адже інші напої, особливо чай і молоко можуть перешкоджати нормальному засвоєнню вітамінів.

Не варто приймати полівітаміни увесь рік – з метою профілактики гіповітамінозу достатньо курсу тривалістю кілька місяців. А якщо у комплексі містяться високі дози жиророзчинних вітамінів (А, D, К, Е) – не більше 3 тижнів! Більше тривале застосування вітамінів може бути рекомендовано (тільки лікарем!) спортсменам, тим, хто важко фізично працює або працює шкідливому виробництві, а також тим, хто мешкає у складних кліматичних умовах.