Команда Медичного центру Берсенєва

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВОЗ) на жовтень 2024 року, 39% населення України страждають від неврологічних захворювань. Війна та пов’язані з нею стресові фактори значно вплинули на здоров’я українців. Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що через постійний стрес та напруження інсульти в країні “помолодшали” на 10–15 років, і тепер випадки інсульту фіксуються у людей, починаючи з 30-річного віку, тоді як раніше це було характерно для пацієнтів віком від 45 років. Згідно з дослідженням медичної інформаційної системи Helsi у 2024 році, 87% українців віком від 18 до 65 років стикаються з періодичним або постійним болем у спині. Майже 45% їх відчувають цей біль щодня, а 43% — іноді. Наймасовішою групою, яка припинила піклуватися про своє здоров’я в останні три роки, є група 25-35 років, – найдіяльніша нині та перспективна для майбутнього України. І хоча офіційна статистика щодо больових синдромів у дітей та підлітків обмежена, фахівці відзначають зростання скарг на головні болі, біль у спині та шиї серед молодого покоління.

Така невтішна статистика викликає велике занепокоєння у фахівців Медичного центру Берсенєва, які упродовж 30 років допомагає українцям долати неврологічні розлади та хвороби. Неврологія сьогодні, вважають у Центрі, – не лише про лікування, а й про усвідомлену профілактику, особливо в наш стресовий час війни.

«30 років для медичного центру в Україні – це справжній виклик та велика відповідальність, – сказала Анна Плавенчук, директорка Медичного центру Берсенєва. – Безумовно, основа нашого успіху – це особистість нашого засновника Володимира Берсенєва. Ім’я цього видатного лікаря давно стало брендом, символом довіри та професіоналізму”.

Ще один фактор успіху – це команда Центру, яка допомагла й вилікувала майже 100 тисяч пацієнтів віком від 5 днів  (стільки було найменшому пацієнтові) до 99 років (найстарша пацієнтка). Центр можна сміливо назвати «сімейною» клінікою, адже тут лікуються сім’ями, поколіннями.

Фахівці Центру згуртовані знаннями, вірою в методику Володимира Берсенєва, пильно стежать за процесами, пов’язаними зі здоров’ям українців, і вже за традицією щороку проводять тематичні зустрічі, аби привернути увагу до глобальних проблем

Засновник Медичного центру Володимир Берсенєв та директорка Анна Плавенчук

Володимир Берсенєв: «Я дуже стурбований здоров’ям майбутнього покоління»

Заслужений лікар України, лікар-невропатолог вищої категорії, автор понад ста медичних книг Володимир Андрійович Берсенєв знає все про природу болю. Вкотре він порушив серйозне питання про ставлення до свого неврологічного здоров’я, культура якого, на жаль, практично відсутня в Україні, тоді як у багатьох країнах практикується з раннього дитинства.

Володимир Андрійович, опираючись на свій досвід сказав про те, що сьогодні майже всі українці потребують неврологічної допомоги з різних приводів! Особливо, діти та підлітки. Лікар Берсенєв пояснює це тим, що діти з раннього віку носять важке,  у нас не прийнято вчити дітей правильно сидіти, тримати поставу та інше. До 25 років формується кістково-м’язовий апарат,  тому не рекомендовано перенавантажувати хребет!  Не бажано займатися силовими видами спорту! Останнім часом дуже помолоділи захворювання хребта, наприклад, сколіоз та  ранній остеохондроз.

Лікар окремо наголосив про проблеми, пов’язані з шийним відділом хребта. Покоління з «похиленою головою» так ми сьогодні можемо назвати дітей та підлітків, які тривалий час проводять схиливши голову над гаджетами. Тому сьогодні з’явились такі терміни як покоління з похиленою головою, передне положення голови, «комп’ютерна шия».  Що не може не турбувати сучасних лікарів, так як несе з собою приховану загрозу. І це не тільки біль та дискомфорт  у шиї, а й такі синдроми як виражений  головний біль,  запаморочення, зниження зору, порушення пам’яті та концентрації уваги. Що зараз стає «епідемією» серед молоді. Тому ми на цьому особливо акцентуємо увагу, бо в майбутньому можуть бути дуже тяжкі наслідки, такі як інсульт у молодому віці.

Завершив свою промову лікар Берсенєв демонстрацією найпростішого самомасажу голови, з якого він радить кожному починати свій новий день. Усього три-чотири хвилини щодня і ви обов’язково отримаєте результат у вигляді гарного самопочуття, підвищення працездатності, зменшення головного болю, зниження напруги у шийному відділі хребта. Простота методу полягає в тому, що будь-яка людина, навіть дитина, може це робити сама. Достатньо покласти одну долоню на верхню волосисту частину голови, другу долоню на потилиця, міцно притиснути долоні і просто посунути “скальп” вперед-назад. З часом амплітуда руху збільшується, і це добре.

У жовтні 2025 року легендарному лікарю Берсенєву виповниться 80 років, він продовжує працювати й приймати пацієнтів

Володимир Берсенєв, а також ретроспектива його діяльності у створеному ним Медичному центрі неврології

Неврологія – це про кожного з нас, але ми часто про це не знаємо

На жаль, українці дуже погано поінформовані про те, що таке сучасна неврологія і що це не лише «для людей похилого віку з паличками». «Біль у спині після фітнесу, біль у голові, мігрень, поганий сон, занепокоєння, тривожний стан – це все неврологія, але молоді люди часто про це не знають. Неврологія – це не страшно, потрібно лише не погоджуватися на біль. Не варто навіть проходити якісь обстеження до приходу до невролога, можливо, вони не будуть потрібні. У будь-якому разі невролог оптимізує список необхідних обстежень”, – сказала Маргарита Прохорова, одна з лікарів нової генерації невропатологів Медичного центру Берсенєва. Дуже  важливо мати індивідуальний підхід і максимально точне лікування. Саме таким є метод Берсенєва – метамерний (точковий) вплив на організм, сенс якого – комплексне лікування.

“Будь-який біль безпосередньо пов’язаний з психологічним аспектом”, – додала у свою чергу медична директорка центру, досвідчена лікарка Віра Долгова. «Біль індивідуальний, у кожного він свій. Але будь-який біль однаково супроводжується емоційними переживаннями. І класичні дослідження часто не можуть цього показати: наприклад, МРТ не покаже біль у шиї, спричинений тривожним аспектом. Як це відбувається? Від тривоги та страху м’язи напружуються, і від тривалої напруги починаються болі… Зараз ми спостерігаємо класику лікування тривожно-депресивного синдрому: лікувати тривогу – отже, лікувати біль», – сказала Віра Олександрівна.

“Раніше найчастішим діагнозом, з яким до нас зверталися, був ДЦП, але ковід і війна змінили ситуацію”, – зазначила Владислава Кулик, дитяча лікарка-неврологиня, медична директорк. За її словами, зараз почастішали звернення дітей з болями в голові, шиї, викликані патологією шийного відділу хребта, м’язовими спазмами на фоні стресу. Епідемія ковіду призвела до того, що залежність від гаджетів збільшилася в багато разів: цьому посприяла і необхідність онлайн навчання. У результаті спостерігаємо тотальне падіння зору у дітей, шум у вухах, біль у голові та спині, проблеми з поставою. “Одна з найбільших наших проблем у тому, що росте покоління з «нахиленою головою», – додала Владислава Кулик.

Профілактичні огляди, вчасна діагностика та раннє лікування – запорука попередження тяжких неврологічних захворювань, наголошують фахівці Медичного центру Берсенєва

Керівники Центру Анна Плавенчук, Володимир Берсенєв, а також Олена Грищенко, Віра Долгова, Владислава Кулик та Маргарита Прохорова

Медичний центр Берсенєва має свій Благодійний фонд, який очолює Олена Грищенко. Він існує вже 22 роки, і на його рахунку близько тисячі дітей, які отримали можливість отримати безкоштовну допомогу у кваліфікованих спеціалістів. Насамперед це лікарі МЦБ, але якщо з якоїсь причини неможливо надати допомогу на місці, то Фонд сприяє лікуванню дітей в інших медичних закладах та оплачує лікування. На сайті МЦБ можна знайти координати, за якими можна подати заявку.

Медичний центр Берсенєва планує відкрии першу філію на Лівому березі Києва. “Ми цінуємо те, що люди нам довіряють. Тому кожна наступна філія має відповідати тим високим стандартам яких ми вже досягли. Це дуже важливий та відповідальний крок”, — додала Анна Плавенчук.