Загин матки причини

Загин матки дійсно дивний діагноз, тому що начебто й не турбує нічого, а звучить таки страшнувато. Що ж то таке і чи варто цього боятися? Матка розташована в малому тазі й “підвішена” на зв’язках, що відходять до тазових стінок. В ідеалі вона має бути в самому центрі, на однаковій відстані від обох боків з легким нахилом уперед. Якщо з якихось причин матка займає неправильне положення (відхилення вправо, вліво, назад або взагалі «підкручування»), утворюється загин (ретроверсія), що, власне, лікар і констатує.

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ЗАГИНУ МАТКИ?

Матка може зайняти неправильну позицію з багатьох причин:

  • вроджена, спадкова слабкість зв’язок: через це сполучні тканини, що утримують матку в нормальному положенні, легко розтягуються, й матка змінює своє положення;
  • закрепи, відкладення природних позивів: внаслідок таких затримок виникає тиск на матку, й вона відхиляється від свого нормального положення. Загин матки з цієї причини може початися ще в дитинстві, коли дівчинка, у садочку або на прогулянці, довго терпить, перш ніж сходити до туалету;
  • деякі види спорту, пов’язані з напруженням або струсом тіла (наприклад, гімнастика, стрибки з жердиною або з трампліну), теж можуть спровокувати загин матки, причому в будь-якому віці;
  • важка фізична праця, пов’язана з підйомом надмірної ваги або перевантаженням;
  • невчасні фізичні навантаження після пологів, коли зв’язки матки або промежини ще не встигли повністю відновитися;
  • спайкові процеси, спричинені запальними процесами органів малого таза або статевими інфекціями, – такі як ендометрит, перитоніт тощо. При цьому матка відхиляється в бік осередку запалення;
  • ендометріоз, а також пухлини матки (міома або фіброміома), кісти яєчника – вони теж чинять тиск на матку, від чого відбувається її зміщення;
  • косозміщений таз: внаслідок цього зв’язки, що підтримують матку, отримують різний ступінь навантаження, й результат такої «несправедливості» – закручування або зміщення матки;
  • часті пологи, аборти чи хірургічні втручання на матці.

Матка може зайняти неправильну позицію з багатьох причин

Як лікувати загин матки

ЗАГИН МАТКИ: МІФИ ЧИ ПРАВДА?

Буває, що «новоспеченим» мамам дівчаток старші жінки радять: «Не сади дівчинку, чекай, поки сама не сяде, бо загин буде». У цьому дійсно є якесь раціональне зерно, от тільки причина табу на сидіння стосується не загину матки й не лише дівчаток.

Насправді дитину не треба садити раніше, аж поки вона сама це не зробить, бо, намагаючись випередити час, можна спровокувати проблеми з хребтом та тазовими кістками. Тож прислухатися до порад мам-бабусь таки варто, але у зв’язку із загином матки остерігатися треба іншого – коли дитина увесь час «завалюється» вперед під час сидіння. Оскільки м’язи немовляти ще не дуже розвинені, такі навантаження можуть їм зашкодити, в тому числі й викликати загин матки.

ЯКІ СИМПТОМИ ТА СИГНАЛИ?

Зазвичай жінка навіть не підозрює про те, що у неї зміщена матка, тож на огляді у гінеколога це стає сюрпризом. Хоча буває й таке, що загин дає про себе знати ниючим болем у попереку та внизу живота, болісними місячними, появою закрепів. У разі виникнення таких симптомів варто звернутися до лікаря завчасно, адже причиною може бути не так загин матки, як те, що його спровокувало. Насправді сам загин не несе небезпеки для здоров’я, а от його провокатори можуть стати причиною неприємностей, зокрема безпліддя.

Загин частково створює перешкоду для проникнення сперматозоїдів у матку, але цю проблему можна вирішити за допомогою спеціальних поз. Інша річ, якщо загин виник внаслідок запальних чи спайкових процесів – тут вже потрібно лікування.

Водночас, якщо вагітність вже трапилась, не варто перейматися, що матка з загином – зазвичай це ніяк не шкодить ні виношуванню, ні пологам.

До речі, після пологів матка сама часто стає на своє правильне місце

Профілактика загину матки

ЗАГИН МАТКИ: ЛІКУВАТИ ЧИ НІ?

Якщо загин ніяк не турбує жінку й не викликає ускладнень, його можна не чіпати. В такому разі лікар просто спостерігає за ним під час планових оглядів. Якщо ж дискомфорт і проблеми внаслідок загину є, звісно, треба щось робити.

Перш ніж приступати до його лікування, лікарі рекомендують провести ретельне обстеження, щоб виявити справжню причину «повороту не туди». Якщо вона криється у запальних процесах через інфекції, боротися треба насамперед з ними. Якщо «винні» спайки, підбирають курс, що окрім медикаментів включає й фізіотерапію, але все знов-таки залежить від того, яке саме захворювання викликало появу спайок.

У будь-якому випадку, якщо діагноз «загин матки» має місце, варто трохи зайнятися собою. Зокрема, спробувати спеціальну лікувальну гімнастику, яка зміцнює м’язи преса та тазового дна. Її треба робити регулярно, бо тільки це гарантує гарний результат.