Кейт Вінслет
Кадр з фільму “The Dressmaker”

Прийняти правильне рішення – від простого «стригтися чи ні» чи доленосного про звільнення з роботи – інколи непросто. До речі, перше, що радять психологи: не боятися помилкового рішення, бо все завжди можна «перевирішити» і змінити, доки – хоч як цинічно це звучить – «ми живі, і на труну не падає земля». І зопалу обстрижене волосся можна сто разів відростити, і нову роботу знайти. А щоб вирішити правильно з першого разу, ті ж психологи дають кілька порад.

Перш ніж прийняти рішення, обов’язково… поїжте і відпочиньте

Тільки не кривіться скептично. Чиста біологія: низький рівень цукру в крові і «гормонів щастя», сповільнена робота мозку, збуджені нервові закінчення і, як наслідок, незваженість, квапливість, роздратованість. Тому спочатку обід, міцний сон і лише тоді вирішуйте, чи купувати ту дорогущу сумку і чи надсилати «прощального листа» тій істеричній замовниці. Жодних рішень, коли голодні чи втомлені.

Якщо надто втомилися і потребуєте хоч трошки перепочинку, щиро рекомендуємо ознайомитися зі статтями про щастя і культуру сповільнення — після прочитання серйозні речі не здаватимуться аж надто такими серйозними.

Запишіть плюси і мінуси варіантів рішень

Пораді сто років, і саме тому вона працює. От пошлеш ту замовницю – в плюсі моральне задоволення і кілька вільних робочих годин, мінус – гнів керівника, зіпсована репутація, нуль премії. Одразу «картина маслом».

Визначте «ціну провалу»

Забудьмо на секунду про розтиражоване позитивне мислення і чесно собі відповімо, що втратимо, якщо рішення виявиться хибним. Від найлегшого до найгіршого наслідку. Умовно кажучи: ви купите чергову дорогущу сумку, то а) сидітимете на хлібі і воді б) вислухаєте від чоловіка лекцію про марнотратство в) не подаруєте мамі новий тонометр г) далі по списку.

Ви не купите сумку, то що найгірше станеться? Порівняйте «найгірше» обох варіантів і прийміть рішення

Кейт Вінслет, зйомки фільму
Кадр з фільму “The Dressmaker”
Зробіть хоч щось для кожного варіанту рішення

Така собі «проба пера»: покажіть омріяну сумку подружці, складіть чернетку листа замовниці і відкладіть на час. Дослухайтеся до своїх відчуттів: ще більші сумніви чи, навпаки, полегшення – ваші найкращі підказки.

Розширте кількість варіантів

Часто ми бачимо лише очевидні два-три рішення. А їх насправді може бути більше. Та ж сумка (найпростіший приклад): її не обов’язково купувати вже й одразу і потім докоряти собі. Загугліть: може будуть знижки, може є схожі і дешевші, може є… розстрочка врешті-решт 🙂

Намалюйте «квадрат Декарта»

Теж не знали, що це 🙂 Виявляється, дуже популярна психологічна техніка прийняття рішень, хоча придумав її фізик, математик і трошки філософ француз Рене Декарт. Ділимо аркуш на 4 квадрати, в кожен вписуємо по запитанню:

  • хороші наслідки, якщо прийняти саме це рішення;
  • хороші наслідки, якщо це рішення не прийняти;
  • погані наслідки, якщо прийняти це рішення;
  • погані наслідки, якщо це рішення не прийняти.

І чесно у кожен квадратик вписуємо відповіді. По суті, техніка об’єднує згадані способи «плюсів-мінусів» і точно виручить, якщо ті не допомогли.

Яким способом вирішите скористатися? 🙂

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: