Все про менопаузу: від ранніх проявів до способів полегшення
Разом з гінекологами й ендокринологами розбираємося в термінах, симптомах і навіть патологіях
Разом з гінекологами й ендокринологами розбираємося в термінах, симптомах і навіть патологіях
Американки Марсія Джонс і Тереза Ейхенвальд колись написали хорошу книгу «Менопауза для чайників» – радимо прочитати всім жінкам незалежно від віку. Книга, на жаль, видана лише російською мовою.
Але наші партнери з «Проекту Кешер Україна» разом з лікаркою-ендокринологом, кандидаткою медичних наук Марією Черенько та лікарем-гінекологом Сергієм Бакшеєвим створили власний подкаст з трансляцією на Громадському радіо. В ньому є все: і про види менопаузи, і про ранні й патологічні прояви, про замісну терапію і способи полегшення перебігу – майже година розмови. Ми узагальнили її в окрему статтю на 11 хвилин уважного читання, щоб кожна з вас мала уявлення, що її чекає і не сприймала менопаузу як катастрофу. І для початку розібралася в термінології…
Менопауза – це останні місячні. Вважається, що вона настала, якщо місячних не було протягом року.
Період до менопаузи називають пременопаузою (коли знижуються і коливаються рівні статевих гормонів, цикл стає нерегулярним) і періменопаузою: у цей період яєчники перестають продукувати естроген, згасає репродуктивна функція і припиняються місячні. Обидва періоди можуть викликати так звані приливи, перепади настрою, зміну циклу і рясності менструацій, ваги, смаків, а також часто безсоння, втомлюваність, роздратованість.
Увесь цей довгий період поступового сповільнення репродуктивної функції жінки від пременопаузи і аж до останньої менструації називають клімаксом.
Менопаузу можна розділити за походженням і періодом настання.
За походженням розрізняють:
За періодом настання менопауза буває:
Також неофіційно менопаузу поділяють за типом перебігу:
Середній вік настання менопаузи – приблизно 50-51 рік. Повне припинення місячних до 45 років потребує додаткової уваги і від самої жінки, і від її гінеколога та ендокринолога.
У здорової жінки, яка наближається до відповідного віку – 50 років, вхід у менопаузу відбувається повільно, і жінка поступово адаптується до змін. Одні жінки переносять цей період спокійно, інші важче.
Велику роль має гормон естроген, адже його зменшення в організмі й викликає менопаузу. Якщо його рівень був підвищеним, то, ймовірно, вона переживатиме початок менопаузи важче, тому що цей гормон знижується значно сильніше. Але це можна відкоригувати і полегшити періменопаузу, збалансувавши естроген терапією. ЇЇ призначає гінеколог після ретельного обстеження і з огляду на аналізи кожної конкретної жінки.
Аналізи, зазначає Марія Черенько, обов’язково потрібно здати при так званій патологічній менопаузі – при важкому перебігу, коли симптоми заважають якісно жити, а також при ранній менопаузі.
При класичній менопаузі, коли всі процеси відбуваються поступово, відповідно до віку і не заважають повноцінно жити, здавати гормональні аналізи не обов’язково.
В середньому період від періменопаузи до її настання може тривати від одного року до двох, але часто істотно затягується. Тривалість періменопаузи дуже індивідуальна. Вона залежить від комплексу чинників:
Естроген впливає й на інші процеси в жіночому організмі і в період менопаузи провокує ряд вкрай важливих змін. На них також потрібно звернути увагу, наголосив Сергій Бакшеєв. Зокрема:
Тобто, в період менопаузи потрібно потурбуватися й про перелічені впливи естрогену. Як саме – порадить гінеколог.
Поради у цьому такі ж, як і для покращення здоров’я в цілому. Передусім:
Жінки, констатує Сергій Бакшеєв, дійсно нерідко скаржаться на такі прояви і, звісно, в таких випадках треба звернутися до лікаря для огляду. Адже біль навіть у животі чи стегнах не завжди викликана гінекологією.
Під час менопаузи, як зазначалося вище, вимиваються солі кальцію з кісток. Від цього в першу чергу страждають великі кістки й суглоби – тазостегнові, зона п’ятого поперечного хребця, ліктьові суглоби. Також просідають міжхребцеві диски, защемлюються нерви. Вони можуть викликати біль і віддавати в живіт. Тому больові симптоми важливо диференціювати.
Близько 30-40% українських жінок, зазначає Марія Черенько, важко переносять менопаузу. Частково це зумовлюють хронічні захворювання: діабет, гіпертонічна хвороба, остеопороз на момент входу в менопаузу.
Частково «патологічну» менопаузу провокують стреси вдома, на роботі, загальна незадоволеність життям, які розхитують і без того хиткий емоційний стан жінки.
Заподіяти цим «провокаторам» допоможе наступне:
Також корисно: Панічні атаки: що це таке, чому про них усі говорять і як допомогти
Замісна гормональна терапія (ЗГТ) дійсно допомагає жінкам у менопаузі. Вона збалансовує не лише гормональний фон і рівень естрогену, а й рівень холестерину, артеріальний тиск, обмін вуглеводів, функцію сечового міхура, вміст кальцію у кістках. Тобто все те, на що впливає зменшення естрогену під час менопаузи.
Але є два «але»:
Як зазначив Сергій Бакшеєв, терапія – це не лише лікарські препарати. Є натуральні або фітоестрогени, які готують жінку до менопаузи і запобігають важкому перебігу. Є ряд продуктів, як соя, наприклад, які посилюють вироблення естрогену. Перша ознака зменшення його кількості – те, що жінка починає неконтрольовано набирати вагу, і найчастіше це відбувається в період менопаузи. Достатньо підібрати правильну терапію, додати натуральні естрогени – і вага внормується.
Вважається, додала Марія Черенько, що найкраще починати замісну гормональну терапію в перший рік після повного припинення місячних.
Також корисно: Розвантажувальні дні без голодування
Один із поширених страхів жінок – це те, що ЗГТ підвищує ризик раку. За словами Марії Черенько, гормональна терапія передбачає одночасне приймання препаратів, покликаних звести нанівець будь-які ризики, не лише онкологічні.
Скажімо, ризик онкології має зменшуватися завдяки прийманню прогестинів і обов’язковому регулярному обстеженню у гінеколога. Ризик тромбоутворень і серцево-судинних катастроф у замісній терапії зменшують шляхом трансдермального використання естрогену у вигляді гелю, пластиря.
Окрім того, пояснює пані Марія, зазвичай протокол замісної терапії передбачає поступове збільшення сили препаратів і лише за необхідності. Часто починають з фітоестрогенів, і в 50% жінок вони полегшують симптоматику менопаузи.
Також корисно: Вага після 40: як її втримати і чому жінки набирають зайве
Як зазначалося вище, якщо місячні припинилися до 40 років або ж спостерігаються основні симптоми періменопаузи: збій циклу, приливи, емоційні гойдалки тощо, потрібно звернутися до свого гінеколога, а найкраще – до гінеколога-ендокринолога або до обох фахівців одночасно. Вони призначать обстеження, щоб виявити першопричину такого стану.
Жінки хибно приймають його за ранню менопаузу, а насправді в усіх міжнародних протоколах це вважають ранньою недостатністю яєчників. Спричинити її може збій у роботі щитоподібної залози, пролактин, пережитий стрес тощо. «Говорити в такій ситуації про менопаузу і пускати все насамотік необачно і небезпечно», – наголошує Марія Черенько. Потрібно нормалізувати гормональний, психологічний фон, вагу і навіть сон, правильно підібрати терапію – і тоді є всі шанси, що місячні відновляться у звичному здоровому графіку.
Зичимо вам, україночки, залишатися здоровими! Бережіть себе – ми у себе одні 🙂 Дбайте не лише про своє жіноче здоров’я, а й про серцево-судинне. Сподіваємося, наша стаття Жіноче серце: як зберегти здоровим – поради кардіолога будуть корисними.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: