Фестиваль «КіноБукет», який відбувся в межах фестивалю високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage з 16 по 18 серпня, провів три насичені кінодні, запропонувавши публіці традиційно велику та змістовну програму. Ретельно відібрані командою Асоціації «Дивись українське!» стрічки і кінопрем’єри створили змістовну атмосферу та спонукали до роздумів.

Цьогорічний «КіноБукет» продовжив тему «Культура vs війна», яка висвітлює боротьбу українців за свої цінності та спосіб життя. Кінопокази відбулися на двох майданчиках: кінозалі у приміщенні «Трапезна» та просто неба біля Софії Київської. У «Трапезній» демонструвались 3 програми стрічок: «Захист», «Тривога», «Дім», які представляв програмний директор фестивалю «КіноБукет», відомий кінознавець Володимир Войтенко.

У перший день відбувся допремʼєрний показ стрічки «Да Вінчі» режисера Володимира Сидько (виробництво студії RC Film production). Фільм розповідає про життя та героїчний подвиг Дмитра Коцюбайла, українського добровольця, Героя України, командира батальйону ЗСУ «Вовки Да Вінчі», який загинув 7 березня 2023 року у бою за Бахмут. Фільм вже був показаний на кількох фестивалях в країнах Європи. Український глядач зможе побачити його в кінотеатрах з 19 вересня.

Довгоочікувана премʼєра документального фільму «Культура vs війна» (виробництво Асоціації «Дивись українське!») відбулась 17 серпня на майданчику просто неба біля Софії Київської

Цей фільм демонструє правду про війну в Україні через історії знаних митців, що вступили до лав ЗСУ, та діячів культури, що займаються активною волонтерською діяльністю. Герої проєкту: Сергій Михальчук (кінооператор, військовослужбовець), Ахтем Сеітаблаєв (режисер, актор, військовослужбовець), Сергій Жадан (письменник, музикант, військовослужбовець), Тарас Компаніченко, (кобзар, військовослужбовець), Тарас Тополя (фронтмен гурту Антитіла, музикант, військовослужбовець), Сергій Вусик (директор гурту Антитіла, музикант, військовослужбовець), Дмитро Жолудь (гітарист гурту Антитіла, військовослужбовець), Костянтин і Влада Ліберови (військові документалісти), Михайло Іллєнко (режисер, волонтер), Дмитро Лінартович (актор, військовослужбовець), Євген Нищук (актор, військовослужбовець) та Ярослав Пілунський (кінооператор, військовослужбовець). Премʼєра фільму за кордоном відбулася 24 лютого 2024 року, до річниці повномасштабного вторгнення рф одразу на 21 заході у 12 країнах світу: Данії, Індонезії, Угорщині, Іспанії, південній Кореї, Кубі, США, Туреччині, Грузії, Катарі, Естонії та Єгипті для політиків, дипломатів, волонтерів, закордонних журналістів та активістів.

Також 17 серпня відбувся допремʼєрний показ стрічки «Сопілка Перуна» режисера Євгенія Мазуренко (виробництво «Кей Анімейшен Студіо»), заснованого на відеоматеріалах, знятих безпосередньо на бойовій позиції. «Сопілка» – це кодова назва пушки для радіопереговорів. Герої фільму – воїни-артилеристи. Різні люди у мирному житті, на війні вони знаходяться в обмеженому просторі на декілька сотень метрів посадки та несуть службу неначе древні жерці язичницького племені в сакральному місці, і їхній вівтар – це гармата.

18 серпня на майданчику просто неба відбувся показ стрічки «Глядєлов». (виробництво студій Real Stories Production, DIM Filmhouse, Broom Films). Олександр Глядєлов – український майстер документальної чорно-білої фотографії, який з початку 80-х і до сьогодні створює неповторний літопис нашого часу. Знімаючи війни з далеких 90-х в Придністров’ї, Чечні, Азербайджані, документуючи з 2014 року російсько-українську війну, Олександр був упевнений, що повномасштабний напад росії на Україну невідворотній. Він одним з перших почав робити фотодокази після початку повномасштабного вторгнення в Бучі, Ірпіні, Бородянці, Чугуєві, Києві. Чорно-білий кінолітопис про легендарного документаліста творці фільму знімали 3,5 роки, а зараз планують покази на світових кінофестивалях.

На локації «Під ясенем» 16 та 17 серпня у межах проєкту «Культура vs війна» відбулись дві важливі панельні дискусії за участі відомих культурних діячів, митців представників бізнесу та органів влади

16 серпня на панельній дискусії «Культурний геноцид: від злочину до покарання» гості професора КНУ ім. Т. Шевченка, модераторки Рени Марутянговорили про здійснення росіянами культурного геноциду на території України, від фактів вбивств та катувань українських митців до сучасних методик документування воєнних злочинів щодо обʼєктів культурної спадщини, про крадіжки унікальних артефактів з українських музеїв та впровадження російської освіти на окупованих територіях України тощо. Ця війна – війна цінностей та цивілізаційного вибору нашого народу. А для рф культура є частиною воєнної стратегії захоплення України, тож культурний геноцид став інструментом стирання нашої культурної ідентичності та знищення нації.

Народною депутаткою України, заступницею голови комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенією Кравчук у червні 2024 року було подано резолюцію «Протидія нищення культурної ідентичності під час війни та миру» у Комітет з питань культури Парламентської асамблеї Ради Європи у Копенгагені, яку одноголосно підтримали. Це перша резолюція Ради Європи, яка стосується культури, й завдяки цьому документу швидше відбувається мобілізація міжнародної підтримки у поверненні втрачених культурних цінностей. Також активну роботу в цьому напрямі проводить ГО «Товариство Рафаеля Лемкіна», співзасновник якого адвокат Віталій Титич розповів, що Україна вимагає компенсації за знищений культурний спадок, а команда юристів вже працює над подачею документів до Міжнародного кримінального суду.

17 серпня темою обговорення дискусії «Культурна дипломатія: шляхи розвитку» стали успішні кейси та напрямки розвитку культурної дипломатії. Спільне обговорення стало консолідацією зусиль дієвців культурної дипломатії, обміном досвідом та експертизами, взаємодією у формуванні пріоритетів, основних тем, напрямків діяльності та комунікаційних меседжів. Воно обʼєднало діячів культурної дипломатії, представників бізнесу та влади. Директорка Департаменту публічної дипломатії та комунікацій МЗС України Вікторія Ляліна-Бойко розповіла про здобутки розвитку публічної дипломатії та успішні кейси, в яких безпосередньо приймають участь державні структури. Про стратегії розвитку культурної дипломатії висловились також Павло Мороз, директор Департаменту корпоративної соціальної відповідальності компанії МХП, продюсер та голова правління Асоціації «Дивись українське!» Андрій Різоль, актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв. Меценат та бізнесмен, співзасновник фестивалю Bouquet Kyiv Stage Євген Уткін розповів про досвід проведення Днів української культури за кордоном і наголосив, що приватним ініціативам та державним органам треба об’єднуватись задля рятування культури.