Концерт «Українська рапсодія» Національного академічного духового оркестру України пройде під орудою молодого і артистичного диригента Івана Стецького. Назву концерту дала, власне, «Українська рапсодія» авторства сучасного швейцарського композитора Франко Чезаріні. Вона натхненна колоритом українського фольклору різних регіонів України. Автор писав її впродовж 1979–1993 років, відтоді вона стала дуже популярною і виконувалася оркестрами різних країн.

Рапсодія – це музична фантазія на народні теми, тож фактично програма концерту відтворює цю ідею. Кожний твір є унікальним музичним пазлом з певного регіону та часового проміжку розвитку української музики.

Оркестр запрошує у колоритну та яскраву мандрівку творчістю українських композиторів різних епох

Від легендарної потужної увертюри до опери «Тарас Бульба» метра вітчизняної музики Миколи Лисенка до «Концертіно» сучасного композитора Едварда Кравчука, музику якого за останній рік прослухало понад 7 мільйонів меломанів по всьому світу (за даними Spotify).

Звукописні партитури просякнуті інтонаційним та тембровим шармом: як от побудована на карпатському фольклорі «Гуцульська рапсодія» Майбороди, буковинські теми у «Рапсодії» Затуловського, «Ятрань» Жульєва, котра захоплює козацьким духом, «Троїсті музики» Колодуба, що відображає звучання найпопулярнішого народного інструментального ансамблю, та інші родзинки програми.

На початку концерту також прозвучать урочисті фанфари «Слава Україні!» для великого духового оркестру сучасної композиторки, піаністки й органістки Ірини Алексійчук, написані вже під час широкомасштабного вторгнення росії, держави-терориста. У жовтні 2022 року до композиторки звернувся Алан Тонгрет, керівник TongretARTS LLC, американець, якому глибоко небайдужа ситуація в Україні. Він замовив їй написання цього твору на підтримку України та демократії в усьому світі. Головною умовою і проханням пана Алана було те, щоб світову прем’єру та студійний аудіозапис здійснив саме Національний академічний духовий оркестр України. Генеральний директор колективу Олександр Піроженко радо підтримав цю ідею, й результат їх співпраці вже записаний і звучатиме у концерті 24 січня.

На створення цих урочистих фанфар композиторку надихнуло відео молитви бійців батальйону «Азов» перед боєм

Текст молитви був написаний у 1919 році українським націоналістом і борцем за незалежність України Осипом Мащаком: написаний кров’ю на стіні тюремної камери, в якій його було ув’язнено. В основі твору лежать дві музичні теми, які знайомі і дорогі серцю кожного українця – з Гімну України та пісні «Ой, у лузі червона калина…».

Звісно, «Українська рапсодія» неможлива й без пісні, тож прозвучать вокальні хіти 20 століття у виконанні солістки Тетяни Школьної. Соло на кларнеті – Геннадія Ковтуна.

Подейкують, що музиканти мають ще кілька музичних сюрпризів… Тож радимо це перевірити!