Три рецепти куті: традиційна, «гурманська» і «панська»
А також правила приготування і символічне значення головної різдвяної страви
А також правила приготування і символічне значення головної різдвяної страви
Добре розуміємо, що кожна досвідчена господиня має свій рецепт куті та готує за ним з року в рік. Але якщо ви все ж читаєте наш допис, значить одне з двох. Або ви молода господиня, яка ще не «набила руку» і шукає хороший рецепт. Або ви все ж досвідчена в кулінарії україночка, яка не проти урізноманітнити свій перевірений рецепт куті. Маємо варіанти і для перших, і для других 🙂
Хоча взагалі рецепт куті по суті один: в основі завжди три інгредієнти – пшениця, мак, мед. Вони «обрані» не просто так, а тому що мають символічне значення.
Загальновідомо, що кутя – головна страва Різдва і поєднує в собі все найважливіше для людини.
Інші інгредієнти – родзинки, горіхи, сухофрукти додалися в кутю вже згодом для більш цікавого і (якщо можна так сказати) світського смаку – на вибір господині і з огляду на місцевість. Є рецепти куті з крихтами шоколаду, з халвою, з рису і навіть з булгуром. Втім, ми за класичну основу: пшениця, мак, мед. І їх треба правильно приготувати.
Вони добре відомі нашим бабусям і мамам, які десятиріччями роблять кутю на Різдво. Від них і дізналися, як краще готувати кутю, вже самі готуємо за їхніми настановами і радимо всім молодим господиням.
Повторювати ці секрети в кожному рецепті нема сенсу, тому нижче – лише склад і загальне приготування куті: традиційної, «гурманської» і «панської».
З горіхами і родзинками
Потрібно:
Готуємо. Мак запарюємо і розтираємо, родзинки запарюємо, пшеницю відварюємо – робимо все, як вказано вище.
Поки готується крупа, горіхи злегка обсмажуємо на сухій пательні, даємо охолонути і крупно січемо.
В макітрі або в глибокій мисці змішуємо розтертий мак, пшеницю, горіхи, родзинки, мед (або цукор). Співвідношення крупи і маку регулюємо самі в залежності від того, яку кутю любимо: більш макову чи більш «круп’яну».
Якщо кутя виходить дуже густою, додаємо трошки кип’яченої води або узвару або рідкого меду, якщо любите дуже солодку кутю.
До неї також можна додати:
Читайте також: Не кулінарні секрети Пані Стефи
з карамелізованими яблуками та горіхами
Потрібно:
Готуємо. Мак запарюємо і перетираємо. Родзинки і журавлину запарюємо, як вказано вище.
З сушених яблук варимо узвар. Яблука дістаємо, але не їмо і не викидаємо 🙂 Беремо необхідну для варіння перловки або пшениці кількість узвару (дивіться на упаковці крупи) і варимо її до готовності. Даємо охолонути.
Яблука з узвару кладемо на сковорідку, ледь-ледь змащену маслом, щоб не горіла, підсушуємо яблука і додаємо горіхи та цукор, тримаємо на середньому вогні, постійно перемішуючи, поки яблука і горіхи карамелізуються. Даємо охолонути.
В розтертий мак додаємо цукор, втираємо туди лимонну цедру, додаємо журавлину, родзинки, кашу. Перемішуємо. Якщо кутя надто густа, додаємо трошки узвару. Викладаємо в макітру або креманку, зверху викладаємо карамелізовані яблука з горіхами.⠀
Читайте також: Що спекти з яблуками: чотири перевірені рецепти
З цукатами, цедрою і мигдалем
Потрібно:
Готуємо. Мак, родзинки і крупу готуємо, як вказано вище. Горіхи подрібнюємо. В макітрі або глибокій мисці змішуємо всі інгредієнти, тремо цедру, перемішуємо і подаємо на стіл.
Сподіваємося, ці рецепти куті вам сподобаються, а якийсь стане вашим фамільним і колись ваші онучки готуватимуть кутю своїм дітям, примовляючи: «Так мене бабуся навчила» 🙂 Веселих свят!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: