Що таке варикоз, знає ледь не кожна друга жінка в Україні. Простою мовою, це підступні сині «зірочки», «сіточки», венозні вузли, які вкривають наші ноги, а часом і пах. Мовою флебологів, це розширення підшкірних вен нижніх кінцівок внаслідок «ламання» венозних клапанів, яке розвивається під дією таких чинників ризику, як вага, зріст, малорухливий спосіб життя, травми тощо. І хоч якби ми намагалися виправити ситуацію зміною харчування, фізичною активністю, варикозно розширені вени самі вже не зникнуть.

Якщо варикоз вже з’явився, тобто клапани стовбурів підшкірних вен вже «зламані», допомогти і вилікувати їх можна лише хірургічним способом: процедурами з корекції кровотоку для відновлення нормального кровообігу в кінцівках. Але якими саме? Що пропонує сучасна флебологія?

З цим питанням ми звернулися до одного з провідних українських флебологів Олексія Сергійовича Родіонова. Він один із піонерів впровадження інноваційних малоінвазивних методик лікування варикозної хвороби.

Олексій РОДІОНОВ

фахівець із судинної хірургії, флебології, ультразвукової діагностики;

один із піонерів впровадження інноваційних малоінвазивних методик лікування варикозної хвороби;

працює в Національному військовому медичному клінічному центрі, Клініка судинної хірургії.

Олексій Родіонов понад 12 років надає повний спектр консервативного та сучасного хірургічного лікування – від мініфлебектомії до всіх видів термічних і нетермічних методів. Записатися до нього на прийом можна за телефоном: +38 (066) 5555-400.

Олексій Сергійович, чи можна вилікувати варикоз мазями та натираннями?

Лікування варикозу залежить від стадії захворювання. Їх існує шість:

  • від нульової до другої стадій варикозу застосовуються консервативні методи лікування: приймання венотоніків та використання еластичної медичної компресії;
  • з другої до шостої стадій додаються сучасні процедури та хірургічні методи лікування, які виконуються амбулаторно, без розрізів та без жодного дня втрати працездатності.

Противарикозні мазі та гелі мають симптоматичну дію та можуть полегшити стан «важких ніг». Вони є корисними при лікуванні ускладнень варикозної хвороби, таких як тромбофлебіт та трофічні виразки.

Які найефективніші методи лікування варикозу ви пропонуєте? Такі, щоб без наркозу і швів…

Усі сучасні методи малоінвазивні, нетравматичні та спрямовані на обґрунтовану корекцію кровотоку, профілактику тромботичних ускладнень, покращення циркуляції крові в кінцівках та гарний естетичний результат.

Зараз багато різноманітних методів лікування, що іноді дублюють один одного, а іноді мають свою перевагу. Найчастіше ми застосовуємо їх комбінацію, яка залежить від конкретної клінічної ситуації.

Найефективнішими можна вважати три малонівазивні процедури: ендовенозна лазерна коагуляція, механохімічна облітерація та біоклей

Перший метод – ендовенозна лазерна коагуляція. На сьогодні це золотий стандарт лікування варикозної хвороби. Суть методу полягає у термічній фізичній дії лазерного випромінювання на внутрішню стінку вени, що викликає її запаювання. Таке втручання важко назвати операцією, тому що виконується без жодного розрізу та під місцевою анестезією. Воно настільки малотравматичне, що в Європі та Сполучених Штатах його виконують дерматологи у своїх кабінетах амбулаторного прийому і називають EVLT – ендовенозна лазерна терапія. Цей метод лікування може використовуватися як окремо, так і в комбінації з мініфлебектомією та пінною склеротерапією.

Другий метод – механохімічна облітерація (ClariVein, Flebogrif). Вона не потребує навіть анестезії та госпіталізації до стаціонару. Це комбінація механічного впливу на вену одночасно з її склерозуванням. Займає до семи хвилин часу. Одразу після процедури пацієнту рекомендується багато ходити – щонайменше 1,5-2 години.

Третій метод – біоклей (VenaSeal, VenaBLOCK). Він заснований на клейкій здатності ціанокрилату, який склеює дві протилежні стінки варикозної вени. Це відбувається без анестезії і, що важливо, без необхідності в подальшій еластичній компресії, яка потрібна при інших методах лікування.

Однак, ці «холодні» методи мають низку обмежень: діаметр вени, її прямолінійний хід, індивідуальну непереносність хімічних засобів. Тому для планування будь-якої операції на венах необхідна попередня діагностика УЗД і відповідна кваліфікація хірурга.

Не соромтеся питати у лікаря про наявність досвіду проведення згаданих процедур – довіряйте своє здоров’я професіоналам!

Як знеболюють процедуру при малоінвазивних методах?

Сучасні методи виконуються або взагалі без знеболення, або за допомогою спеціального розчину Кляйна. Його колись розробляли для пластичної хірургії, а саме для ліпосакції. Згодом він знайшов широке застосування у флебології.

Його суть у тому, що створюється стискання судин та їх знекровлення, а також знеболення навколишніх тканин. Він є абсолютно безпечним та може вводитися у великих кількостях.

Малоінвазивні процедури потребують якоїсь особливої підготовки від пацієнта?

Після того, як визначається дата операції, потрібно пройти передопераційне обстеження. Позаяк операція виконується під місцевою анестезією, а не під наркозом, перелік необхідних тестів невеликий і складається з:

  • загального аналізу крові;
  • загального аналізу сечі;
  • біохімічного аналізу крові;
  • коагулограми;
  • маркерів гепатиту B, C;
  • тест на ВІЛ;
  • ПЛР-тест на COVID 19.

До процедури варто придбати компресійні панчохи в ортопедичному магазині. Вони мають відповідати міжнародному сертифікату RAL GZ 387. Клас компресії призначить ваш лікар. Панчохи бажано почати носити за 1,5-2 тижні до операції, аби максимально розвантажити венозну систему та покращити післяопераційний період.

Окрім того, за 1,5-2 тижні до операції бажано розпочати приймання лімфовенотоніка та дотримуватися достатнього водного режиму. Якщо ви приймаєте якісь ліки проти супутніх хвороб, про це потрібно повідомити хірурга для можливої корекції протоколу лікування.

Дотримуватися спеціальної дієти не потрібно. Треба добре поснідати в день операції. Напередодні повністю поголити ногу та ділянку паху. Вранці перед операцією прийняти гігієнічний душ.

Як проходить перший день після лазерної операції?

Втручання виконується амбулаторно протягом 40-60 хвилин. Після нього пацієнта відпускають додому, однак, як зазначалося вище, потрібно 1,5-2 години походити.

З міркувань безпеки не варто в першу добу після операції сідати за кермо. У післяопераційному періоді лікар може призначити нестероїдні протизапальні засоби для знеболення.

Після ендовенозної лазерної коагуляції немає потреби в госпіталізації до хірургічного стаціонару

Результат малоінвазивної процедури через 1 місяць після неї
Що доведеться робити наступні дні-місяці після операції?

У першу добу після операції і до моменту перев’язки знадобиться еластична компресія. Після перев’язки рекомендується денна компресія протягом 3-4 тижнів.

Варикоз у постковідному стані – чи є якісь ризики, особливості лікування?

Коронавірусна інфекція викликає цілий спектр патофізіологічних реакцій в організмі: загострює всі хронічні захворювання. Не винятком є й система згортання крові. У більшості пацієнтів із коронавірусною інфекцією підвищується рівень Д-димеру – іноді на 1000 одиниць. Відповідно, за наявності варикозної хвороби, яка сама по собі викликає ризик тромбоутворення, настає тромбоз. Тому всім пацієнтам призначаються препарати для розрідження крові, венотоніки та компресійна терапія, а також операційна корекція за першої ж можливості.

На додаток, маючи інформацію про те, що коронавірус призводить до тяжких тромбозів, ми повинні попереджати такі ризики і виконувати оперативне лікування вчасно. Пацієнтам, які перенесли коронавірусну хворобу, варто контролювати рівень Д-димеру та чітко виконувати рекомендації свого лікаря.

Після операції коли можна повернутися до спорту, сходити у сауну, зробити якісь бьюті-процедури?

Заняття спортом можна відновити вже через тиждень після операції. Рекомендовані всі види кардіонавантажень. Після того, як зійдуть синці та гематоми, можна виконувати лімфодренажний масаж.

Також коли зійдуть синці дозволені різні косметичні процедури на кшталт лазерної епіляції. Через місяць можна відвідувати сауну

Читайте також: Варикоз: як вилікувати за одну годину і що провокує хворобу саме у жінок

Олексій Сергійович, щодо спорту – при варикозній хворобі якими видами можна займатися, а яких краще уникати?

Сам по собі рух є корисним для венозної системи ніг, адже м’язи гомілки працюють як помпа, яка виштовхує кров догори. Однак при генетичній схильності до варикозу надмірне навантаження може спричиняти «ламання» клапанів. Тому пацієнтам, які мають генетичну схильність до варикозу, рекомендується:

  • займатися профілактикою варикозної хвороби;
  • носити компресійну білизну;
  • уникати тривалих статичних положень;
  • не перенавантажувати себе надмірними фізичними навантаженнями, як-от участь у марафонах та півмарафонах, модних останнім часом.

Бігом займатися можна, але у компресійній білизні та на дистанцію до 10 км. Кориснішими будуть плавання, велоспорт, скандинавська хода та фізичні навантаження, де ноги під час вправ перебувають вище рівня серця.

Нарощування м’язової маси повинно бути поступовим та розтягненим у часі для того, щоб судини встигали адаптуватися до збільшеного об’єму кровопостачання.

Те саме питання, але щодо процедур краси та масажів…

Будь-які теплові косметичні процедури (лазерна епіляція, теплові обгортання) неприродно стимулюють кровотік та розширення судин, особливо внутрішньо шкірних. Надалі це призводить до появи судинних зірочок та варикозного розширення вен в цілому. Корекція фігури має проводитися у співучасті з дієтологом, який окрім харчового та водного режимів має розписати фізичні навантаження, адекватні спожитим калоріям.

Банні процедури корисні для судинної системи нижніх кінцівок, але мають супроводжуватись компенсацією водних втрат та контрастними процедурами із закінченням на холодних.

Процедури, спрямовані на корекцію фігури (такі як антицелюлітний масаж), травмують шкіру та підшкірну клітковину. Їх доцільно замінити на лімфодренажні

Читайте також: Варикоз під час і після вагітності: що робити і як лікувати

Що порадите додати у харчування, аби зменшити та запобігати варикозній хворобі?

Усі продукти, багаті на мікроелементи, будуть корисні для профілактики варикозної хвороби, адже саме мікроелементи зміцнюють судинну стінку, а також Омега-3-фосфорна кислота, клітковина. Також вітамін С варто споживати в достатньому обсязі, навіть деякі лімфовенотоніки у своєму складі мають аскорбінову кислоту.

Нумо дослухатися до Олексія Родіонова, дівчата. Хороший привід почати дбати про себе та своє здоров’я – добре харчуватися, рухатися і не забувати про вітаміни. Тим паче для жінок створили окремий препарат, який одночасно покращує і кровообіг, і шкіру, і волосся, і овуляцію – читайте про нього тут.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: