Щедрий вечір: що приготувати і що робити – страви, традиції, прикмети
Добірка стосується і Старого Нового року також
Добірка стосується і Старого Нового року також
Чому ми двічі святкуємо Новий рік, пояснювати не будемо – всі ж знають про перехід у 1918 році з юліанського на григоріанський календар? Як і про те, що 14 січня – це ще й свято Святого Василя, а 13 січня – Маланки. Тобто за два дні маємо аж три свята: Василя, Маланки й Старий Новий рік.
Вечір напередодні називали і робили Щедрим – ситним – як своєрідне задобрення прийдешнього року, символ його щедрості. Однак не в усіх регіонах 13 січня накривали стіл. Наддніпрянщина й Гуцульщина – так – влаштовувала багату гостину, Галичина і Поділля цей вечір не сильно святкували – у них Щедрий вечір напередодні Водохреща, 18 січня. Тому україночки з цих регіонів можуть просто прочитати нашу статтю собі на майбутнє, а тим, хто святкуватиме, нагадуємо “інструкцію”: що готувати і що робити на Щедрий вечір та Старий Новий рік 🙂
На Щедрий вечір має бути щедро: не лише стіл, а й атмосфера і декор. Красива скатертина, гарний посуд, свічки – святковість, але не помпезність – щоб було затишно.
Страв має бути, як і на Святу вечерю, 12, але вже не пісних. Господині не обмежувалися – готували все, що могли собі дозволити і навіть більше, аніж 12.
Що готувати на Щедрий вечір, окрім цих страв, – то вже на ваш розсуд, україночки. Традиційно на стіл ставили борщ, узвар, гриби, свіжі, тушковані чи квашені овочі. Можете приготувати щось новеньке на основну страву – маємо тут рецепти: Що готувати на Щедрий вечір: 4 рецепти основних страв
Зранку і вдень
Увечері
14 січня, головне, пустити в хату першим чоловіка – щоб рік був вдалим. Старий Новий рік і Щедрий вечір мають ще чотири старовинні прикмети. В ці дні:
А далі вже як день складеться. Головне зараз просто обійняти рідних, закликати в гості тих, хто тимчасово залишився без рідної оселі. Підтримуймо одне одного!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: