Влітку то ягодами надто захопилися, то на шашлики друзі покликали. А тут ще й на фоні вимкнень світла невідомо як зберігати продукти. І спека ж шалена! Треба вміти допомагати своєму шлунку! Ну що ж, зараз пік натуральних смаколиків. Ятки на ринках та полиці супермаркетів буквально ломляться від свіженьких та привабливих овочів і фруктів. І липень – це час, коли ми відчуваємо нестримне бажання з’їсти все й одразу. Не завжди це подобається нашому шлунково-кишковому тракту. Потім цей несподіваний дискомфорт…

Поширені літні проблеми з травленням

За великим рахунком ми їх провокуємо несвідомо. Але якраз незначні похибки і приводять до порушень в роботі ШКТ. От перевірте себе.

  • Неправильне поєднання продуктів. Споживання різних типів їжі, особливо важкої для травлення разом з фруктами та солодощами.
  • Споживання незрілих або перезрілих фруктів та ягід. Їх важко перетравлювати, що в свою чергу може викликати здуття, газоутворення і діарею.
  • Зневоднення. Попри любов до різноманітних напоїв, які начебто тамують спрагу, варто пити звичайну воду. Саме її нестача ускладнює травлення і спричиняє закрепи.
  • Порушення режиму харчування. Великі перерви між прийомами їжі – бо ж спекотно – також не на користь.
  • Переїдання. Цілком логічні, коли спадає спека. Або під час пікніків та виїздів на природу…

Отож причини зрозумілі, а як щодо їх вирішення? Зменшуємо провокуючі фактори, а при необхідності допомагаємо собі.

У домашній аптечці має бути дієвий засіб, який позбавить відчуття важкості і дискомфорту, але при цьому не нашкодить

Читайте також: Як зовнішній вигляд залежить від здоров’я печінки

Сила рослинних ферментів

Препаратів, які допомагають травленню, немало. І найкращий варіант, щоб засіб вам підібрав лікар. Загалом, в подібних ситуаціях дуже виручають ферменти, їх власне і призначають. Але грамотні гастроентерологи зроблять уточнення: краще обирати рослинні ферменти. І ось чому.

  • По-перше, природне походження. Рослинні ферменти можна використовувати стільки, скільки буде необхідно, не боячись викликати звикання (яке трапляється при використанні ферментів тваринного походження). Вони не пригнічують функцію підшлункової.
  • По-друге, стабільні при різних умовах, і в кислому середовищі шлунку, і в лужному кишківника.
  • По-третє, більш універсальні. Здатні розщеплювати різні типи поживних речовин, включно білки, жири і вуглеводи.

Наприклад, папаїн з папаї є потужним ферментом, який не просто здатний перетворити білки на амінокислоти, а й сприяє кращому травленню. До речі, дуже помічний після щедрого частування (а в ідеалі з’їсти його ще й перед тим, як сідати за стіл).

Окрім папаїна хочеться згадати й амілазу, фермент, який допомагає у розщепленні вуглеводів до простих цукрів. Може бути корисним при споживанні великої кількості фруктів та вуглеводів (хліб, картопля, солодощі).

Або ж пепсин – це фермент, який відіграє значну роль в травленні.

А ще ліпаза, що допомагає розщеплювати жири, целюлаза – ефективна, коли йдеться про клітковину, протеази, рибонуклеази, пектинази, фосфатази…

Перерахували ми їх не для того, щоб ви вишукували їх усі окремо. Ці та інші ефективні травні ферменти рослинного походження поєднані в комплексі Санзим

На правах реклами

Читайте також: Закреп і проблеми з кишечником: що робити

Цей засіб здатен допомогти розв’язати проблеми із шлунково-кишковим трактом. Він сприяє оптимізації процесу травлення при переїданні, розладах, а також при недостатності травних ферментів, які призводять до непереносимості білків, жирів та вуглеводів.

Також ефективний при болю, печії, відчутті важкості в епігастрії (верхня ділянка живота) після їжі, при здутті чи нудоті. Може навіть використовуватися для покращення апетиту і засвоєння їжі.

До речі, є форма як для дорослих, у вигляді капсул, так і для дітей – у формі порошку для приготування напою. Останній також радять для вагітних при токсикозі.

Безпечність використання доведена великою кількістю клінічних досліджень. Але самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Перед застосуванням проконсультуйтеся у лікаря

Читайте також: Сучасний метод лікування циститу: обійдемось без антибіотиків

Зазначимо, що в Україні Санзим рекомендований як лікарями із ІПАГ (Інститут педіатрії, акушерства і гінекології), так і провідними гастроентерологами. Власне на їх думку дотримання помірності в їжі, регулярне харчування, достатнє вживання води і використання ферментних добавок можуть значно покращити ваш травний комфорт влітку.