Останній рік звідусіль лише й чуємо про цей «суперфуд» – тобто, надзвичайно корисний продукт. І якщо раніше якщо пропагували лише послідовники ПП і ЗОЖ, він продавався лише у еко-магазинчиках, то зараз бачимо чіа вже й у мегамаркетах. Не дешевий, але жінки його розмітають. Чому?:)

По-перше, сила маркетингу:)

Мода на здорове харчування зростає (і це добре), відповідно, зростає й реклама і просування всього, що з цим пов’язане, – на екзотичне насіння чіа теж. Хоча наше насіння льону не гірше.

По-друге, чіа справді корисне

В ньому багато вітамінів групи В, заліза, цинку, він рекордсмен за вмістом клітковини: в 1 столовій ложці 30 г. В чіа більше омега-3 ніж у рибі та злакових, а в склянці чіа кальцію вдвічі більше, ніж у склянці молока. Склянками насіння їсти не радять, а от двох столових ложок чіа в день, кажуть, цілком достатньо, щоб «підживити» свій організм корисностями.

Чіа – це шавлія іспанська, яку вживали ще ацтеки і досі активно вирощують в Мексиці та США. Транспортування й підвищує її вартість, яка по суті така ж як у нашого льону

Читайте також: Песто: рецепти італійського соусу по-українськи

По-третє, чіа просте у вживанні

Воно не “любить” термічної обробки, бо так втрачає більшість корисних елементів. Перед вживанням його обов’язково треба промити. Це насіння швидко і сильно розбухає, теж майте на увазі. Власне, така властивість чіа й зумовлює способи його вживання.

Як присипку. Насінням посипають будь-які страви: і салати, і випічку, і мюслі, додають в супи та каші.

Як кисіль. Насіння заливають склянкою гарячої питної води у пропорції 1:3 і залишають накритими на годину. Потім п’ють.

Як пудинг. 1 столова ложка насіння висипається в склянку киплячого молока, проварюється 1-2 хвилини. Коли суміш вистигне, додають ягоди, фрукти, мед, горіхи, мюслі і їдять на сніданок або замість десерту.

Як коктейль. 1 столову ложку чіа замочують на ніч в 3 столових ложках йогурту або кефіру. Зранку додають все, що смакує.

Ми спробували пудинг. За один раз не помолоділи і якоїсь чудодійної сили, звісно, не відчули. Смак приємний. Не гірший за льон. Єдина різниця, що наш льон для цього треба змолоти:) 

Читайте також: Піца «Маргарита»: два перевірені рецепти