Навряд чи є щасливчик, в якого ніколи не боліла голова. Загалом це найпоширеніша скарга до лікарів, але зовсім не проста: різновидів головного болю чимало. Незалежно від виду, коли “тріщить голова” – це штука неприємна, але від цього може бути й користь. Головний біль здатний змусити людину звернути увагу на своє здоров’я й відмовитися від того, що їй шкодить – наприклад, надлишку спиртного або малоактивного ж способу життя.

Однак, якщо біль прогресує або докучає в режимі нон-стоп, бажано таки звернутися до цефалголога – так називають фахівця у діагностиці та лікуванні головного болю.

ГОЛОВНИЙ БІЛЬ ЯК “БІЛЬ НАПРУГИ”

«Голова як у лещатах» – це саме про нього: біль відчувається як тиск або стислість по колу верхньої частини голови: здається, що м’язи чола і очниць занадто напружені, але розслабити їх неможливо. Спочатку біль може бути локальним, але швидко поширюється, оскільки напруга одного м’яза передається решті. Тривалість нападів варіюється від півгодини до тижня, а інтенсивність болю зазвичай зростає надвечір.

Серед найпопулярніших причин такого болю – нервова перенапруга або стрес, втома, тривале перебування у нефізіологічній позі (наприклад, перед монітором або за кермом авто), незручна поза під час сну (зазвичай через прийом снодійних). Крім того, спричинити біль можуть м’язові затиснення та перенапруга у шийному відділі хребта – лікар може їх виявити і при звичайному огляді. Але для уточнення запропонує електроміографію, дослідження електричної активності м’язів. Може бути «винним» і сколіоз та остеохондроз.

Зняти напад болю можна за допомогою знеболюючих на кшталт ібупрофену або парацетамолу. Також полегшать стан помірні заняття спортом, масаж комірцевої зони, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, голкорефлексотерапія.

Є думка, що ефективними можуть бути й ін’єкції ботулотоксину – він знімає зажими з м’язів чола. Щоб такий біль менше турбував, варто дотримуватися гігієни стресу: намагатися контролювати емоційне самопочуття, не впадати в депресію, шукати в навколишньому світі позитивні якорі.

Час від часу головний біль напруги мають до 70% дорослого населення, а в 3% випадків він переходить у хронічну форму

МІГРЕНЬ: ЯК СОБІ ДОПОМОГТИ

За статистикою, жінки стають її жертвами втричі частіше за чоловіків. Вчені припускають, що загадка мігрені криється в певних особливостях жіночої гормональної та імунної систем.

Мігрень складно з чимось сплутати: це нестерпний, пульсуючий біль, що не минає протягом кількох годин або й днів, локалізується в одній частині голови й супроводжується нудотою, звуко- і світлочутливістю, зоровими галюцинаціями у вигляді блискучих точок.

Науковці досі сперечаються щодо механізму виникнення мігрені. Є припущення, що мігрень пов’язана з порушенням функцій мозку, але яких саме, достеменно невідомо. Відомо лише, що кровоносні судини голови сильно розширюються, а на корі головного мозку виникає аномальна електрична активність. Однак провокатори її нападів давно відомі – це стрес, фізична перенапруга, нестача сну, зміна кліматичних умов, вживання певних продуктів (зокрема сиру, шоколаду, горіхів) та алкоголю.

Знеболюючі здатні впоратись з мігренню тільки, якщо їх прийняти на самому початку нападу. Не варто вживати судинорозширювальні препарати – вони, скоріш, нашкодять.

Найефективнішими є триптани – ліки на основі речовин, що стимулюють серотонінові рецептори в тканинах головного мозку, за рахунок чого відбувається звуження судин. Але вони можуть викликати звикання.

Додатково варто задіяти глибоке діафрагмальне дихання – воно покращує кровопостачання легень та серця й чудово знімає внутрішню напругу. Корисні також контрастні водні процедури, холодні компреси на лоб. І обов’язково – спокій і тиша!

А щоб надалі не провокувати мігрень, треба змінити спосіб життя – налагодити режим дня, навчитися розслаблятися, уникати прийому продуктів-провокаторів.

Якщо мігрень знайома обом батькам, ризик появи її у дітей – від 60 до 90 %. У разі наявності проблеми лише у батька – 30%, а от лише у матері – 72%

Читайте також: Вітаміни для жінок, які покращують і волосся, і сон, і овуляцію

КЛАСТЕРНИЙ ГОЛОВНИЙ БІЛЬ

Інші назви – пучковий, «хортонівський» біль, гістамінова цефалгія. Цей тип головного болю вважається чоловічим аналогом мігрені, оскільки у 80% випадків страждає на нього сильна стать. Зазвичай цей біль атакує у віці 30 років і не відпускає страждальця до 60-65-річного віку.

Напади болісні – це гострий, свердлячий, пульсуючий біль, що локалізується в очницях або скронях. Атаки точні, як годинник – виникають «пучками», зазвичай в один і той же час доби протягом 4-8 тижнів, а потім йде ремісія тривалістю в рік. Також на хворій стороні спостерігається почервоніння, сльози з ока, птоз, закладеність носа. Від цього людина не може всидіти на місці й постійно рухається. А за 30-60 хвилин все минає… до наступного нападу!

Точні причини розвитку недуги досі не визначені. Припускається, що, як і мігрень, біль виникає через порушення передачі серотоніну в головному мозку. Але, на відміну від неї, для кластерного головного болю не характерні продуктові провокатори. А ось алкоголь однозначно шкодить – вживання навіть невеликої його кількості поза періодом ремісії здатне викликати напад.

Звичайні анальгетики для лікування цього виду болю не є ефективними – рекомендуються препарати, що запобігають загостренню нападу (преднізон, ерготамін). Швидко знімає біль інгаляція 100%-киснем протягом 15 хвилин або краплі в ніс розчину лідокаїну. При хронічній формі захворювання можуть призначити літій.

Кластерний головний біль часто виникає під час переходу від повільного сну до швидкого, тому його ще називають «будильниковим»

Читайте також: Софія Окуневська: перша українська жінка-лікарка гінеколог

МЕТЕОЗАЛЕЖНИЙ БІЛЬ

Люди, які страждають на «погодний» головний біль, не згодні з тим, що у природи нема поганої погоди. Ще як є! Людина може бути абсолютно здорова, але якщо у спадок їй дісталася підвищена збудливість нервової системи у відповідь на погодні фокуси, буде нелегко.

Метеочутливими бувають і діти, особливо до 3-х років, коли адаптаційні механізми ще не сформувалися, і підлітки в період гормональної перебудови організму. В окрему групу виділяють людей зі слабким (меланхоліки) чи сильним неврівноваженим (холерики) типами нервової системи – тих, хто має «раниму душу», чутливу не лише до метеосюрпризів.

Зазвичай такий головний біль провокує підвищення температури повітря та зниження атмосферного тиску, а також горезвісні магнітні бурі. Внаслідок цих природних чинників у людей з чутливими судинами головного мозку відбувається їх спазмування, що призводить до головного болю.

Щоб впоратись з цією проблемою, насамперед треба оцінити стан судин, провівши реоенцефалограму. Варто також виключити органічні причини головного болю – такі як вегетосудинна дистонія або наслідки застарілої черепно-мозкової травми.

Поліпшити стан метеочутливої людини допоможуть розумні фізичні навантаження, збалансований раціон харчування – з великою кількістю білка, свіжих овочів та фруктів. А в момент нападу медики рекомендують приймати спазмолітики, анальгетики та комплексні препарати, що розширюють судини.

750 мм ртутного стовпчика – при такому атмосферному тиску нам найкомфортніше. Зміни на 10-15 поділок у бік підвищення чи зниження вже можуть викликати головний біль

Читайте також: Проблемні місячні: 6 ознак, які не можна ігнорувати

ПОХМІЛЬНИЙ ГОЛОВНИЙ БІЛЬ

Він знайомий практично кожному, бодай раз. І щоб пізнати всі його «принади», зовсім не обов’язково зловживати – комусь достатньо буде й пари чарок. І от, маєш – тупий головний біль, що дошкуляє зранку, супроводжується нудотою, запамороченням, сухістю в роті. Симптоми нагадують отруєння, і це, власне, воно і є – організм страждає від наслідків переробки алкоголю.

Головним винуватцем похмільних симптомів є оцтовий альдегід, токсичний продукт розпаду спирту. Він спазмує судини головного мозку, порушує передачу сигналів від однієї нервової клітини до іншої, призводить до зневоднення організму, і вже це саме по собі може бути причиною головного болю.

Продукти розпаду алкоголю неодмінно треба нейтралізувати. Адже тривала циркуляція їх у крові збільшує ризики інфаркту та інсульту.

Можна скористатися народними засобами на зразок кшталт розсолу або прийняти спеціальний антипохмільний препарат

Читайте також: 10 цікавих фактів про могорич

Допоможуть також додаткові процедури: прийом великої кількості мінеральної води або трав’яного чаю, прохолодний душ, якийзмиває з поверхні шкіри токсини, що виділяються з потом, та освіжаюча прогулянка на свіжому повітрі.

На майбутнє – перед тим, як випити, треба щільно перекусити: жирна їжа обволікає стінки шлунка й не дозволяє алкоголю всмоктуватися в кров надто швидко. А під час трапези запивати кожну чарку міцних напоїв водою чи соком – це знижує їхню концентрацію. І, головне, не перевищувати своєї норми!

При похміллі треба протягом півтори години після пробудження випити 1,5 л негазованої мінеральної води – це знизить концентрацію токсичних речовин в організмі та зупинить зневоднення.

Радимо вам також, україночки, прочитати статтю про поширене жіноче захворювання – нашу приховану загрозу: ерозію шийки матки, її причини і способи лікування. Обізнані – значить, озброєні! Залишайтеся нам здорові 🙂