Статуя Свободи є найвідомішим символом Америки. Сполучені Штати отримали статую у подарунок від Франції на сторіччя незалежності. А її «обличчям» стала знаменита у той час світська дама, дружина мільйонерів та колишня модель Ізабелла Боєр. Одна з найбагатших і найпривабливіших жінок Нового і Старого світу…

Майже історія Попелюшки

Ізабелла народилась у Парижі. Її батько був афроамериканцем, працював кондитером, а мати – англійкою. Дівчинка росла і дивувала усіх своєю вродою.

З юності вона прагнула кращого життя, підробляла натурницею. Але цього їй було мало, і тому Ізабелла вирішила подорожувати світом у пошуках долі. Дісталася США. І тут у свої 20 познайомилася з ексцентричним винахідником швейної машинки, мільйонером Ісааком (Айзеком) Зінгером. Йому на той момент було 50.

Артистична, молода, вродлива, вона швидко підкорила серце Зінгера. Настільки, що він покинув першу дружину й одружився з Ізабеллою. Їхній шлюб протримався 13 років, поки Зінгер не помер.

У 1875 році, коли Ісаака не стало, Ізабелла стала однією з найбагатших жінок – Зінґер залишив їй та дітям від першого шлюбу спадщину близько $14 млн

Обличчя свободи

Ізабелла сумувала не довго і незабаром вийшла заміж вдруге за відомого голландського скрипаля, графа Віктора Ройбстета. У 1881 році вона теж отримала титул графині з рук самого короля.

Ізабелла стала зіркою світських салонів, її охоче запрошували на вечірки, куди збиралась богема. На одному з таких заходів у 1880-х роках вона зустріла французького скульптора Огюста Бартольді – відомого скульптура. Він приїхав до Америки з наміром спорудити монумент на честь війни за незалежність США – саме в тому місці, де зараз стоїть «Статуя Свободи» , на острові Бедлоу.

Згодом ідея монумента на честь війни змінилася на ідею звести символ свободи та демократії. Його прообразом Бартольді вирішив зробити дівчина з барикади, яку він бачив у молодості під час вуличних боїв у Парижі. Вона була рішуча, у легкому вбранні і з піднятим у руці смолоскипом – втілення сили, непохитності, волі.

Ізабелла Боєр та голова Статуї Свободи

Коли Бартольді побачив на світському заході Ізабеллу, то тут же прийняв рішення «ліпити» обличчя з неї

Незабутній образ

Загалом Бартольді працював над Статуєю Свободи впродовж п’ятнадцяти років. Роботу не хотіли фінансувати, постійно виникали якісь труднощі й критика. При тому, що до процесу створення скульптури долучилися навіть такі «зірки» того часу як Густаф Ейфель, який створив Ейфелеву вежу, промисловець Фердинанд де Лессепс, будівельник Суецького каналу, медіамагнат Джозеф Пулітцер, який створив неабияку промо-кампанію, як зараз модно казати, і завдяки цьому залучав кошти для продовження роботи над монументом.

Бартольді тим часом працював над формами статуї. Спершу він створив одинадцятиметрову гіпсову скульптуру жінки, яка тримала в одній руці факел, а в іншій – скрижаль із датою прийняття Декларації незалежності США. Далі з допомогою десятків помічників побудував статую висотою вже 50 метрів. Для неї знадобилося тридцять одна тонна мідних листів.

Статуя вражала своєю величчю та масштабами, але не менше вона захоплювала образністю – вольової, зосередженої, впевненої, непохитної жінки.

Образ статуї Свободи схожий більше на античну богиню, аніж на реальний прототип – світську левицю, життєлюбку й «чоловіколюбицю» Ізабеллу Зінгер

Ізабелла Боєр з донькою

Коли Ізабелла овдовіла вдруге, то швидко вийшла заміж утретє – їй було вже 50. Вона продовжувала бути найбагатшою жінкою Америки, до того ж прославленою ще й завдяки Статуї Свободи і, по суті, вже б могла «зупинитися» на чоловіках. Але ні – її новим чоловіком став не менш видатний обранець – Поль Сохеж, знаменитий колекціонер творів мистецтва.

Вони прожили разом до 1904 року – до самої смерті Ізабелли у Парижі. Хоча її образ досі живий – височіє на острові Бедлоу, нагадуючи американцям про втілення справжньої свободи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: