Христя Фріланд – найвідоміша канадка українського походження, яка пройшла шлях від маленької канадської українки до відомої журналістки та міністерки закордонних справ, фінансів та віце-прем’єрки Канади. Вона ще й перша українка в Канаді на цих посадах. Про неї україночкам розповідає наш партнер – освітній проєкт Diaspora.ua

Поліглотка й журналістка

Христина Олександра Фріланд народилася у 1968 році в Піс-Рівер у провінції Альберта, де існує одна з найбільших українських громад в Канаді. Її батьки – Дональд Фріланд та Галина Хом’як – адвокати. Мати Христі – українка, народжена після Другої світової війни в Німеччині у таборі для біженців. Цікаво, що вона також колись брала участь у виборах до канадського парламенту. Мама й прищепила Христі любові до України. Христя майже без акценту говорить українською, а підтримка України є одним з пріоритетів її діяльності на найвищих посадах у Канаді.

Освіту наша героїня здобула в Адріатичному коледжі, здобула ступінь бакалавра мистецтв з російської історії та літератури в Гарвардському університеті та ступінь магістра досліджень зі славістики у коледжі Св.Антонія в Оксфордському університеті. Крім англійської та української, вона володіє французькою, російською та італійською мовами.

Прикметно, що свою журналістську кар’єру Христя почала в Україні як стрінгер Financial Times, The Washington Рost та The Economist.

Христя Фріланд у дитинстві

Христя Фріланд також працювала на керівних посадах у Financial Times у Лондоні, Globe аnd Mail та Thomson Reuters

Опонентка путіна і викривачка терору

Водночас Христя виявила себе як успішна публіцистка. Її перу належать популярні книги «Продаж століття» (2000 рік) про перехід росії від комунізму до капіталізму та найбільш популярна канадська книга у сфері бізнес-літератури «Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи» (2012 рік). Остання ввійшла до переліку бестселерів The New York Times. У 2017 році її було видано українською.

Прикметно, що Христя Фріланд як дослідниця росії, на відміну від багатьох на Заході, послідовно спростовувала міф про геніальність путіна як стратега. На її переконання, його дії щодо України у 2013-2014 роках, навпаки, продемонстрували його невміння і нерозуміння інших, неможливість досягнути бажаного.

“Українці дали відсіч терористам”, – підсумувала результати російської агресії проти України в 2014 році Христя Фріланд. Як засвідчили тогочасні й подальші події, «терористи» – найбільш точне визначення посіпак російського диктатора.

Ще на початку 2000-х років Христя Фріланд прогнозувала занепад рф в умовах авторитарного режиму, корупції, інтелектуальної деградації та еміграцію з неї найбільш притомних росіян

Христя Фріланд на конференції Ukraine Now, червень 2018 року
Проукраїнська позиція

До канадського політикуму Христя увійшла напередодні складних і трагічних подій в Україні. У липні 2013 року вона висунула свою кандидатуру на довиборах до парламенту Канади від Ліберальної партії і в листопаді 2013 року виграла.

У листопаді 2015 року вона стала міністром міжнародної торгівлі Канади. В січні 2017 року була призначена міністром закордонних справ Канади. На цій посаді активно та послідовно відстоювала не лише інтереси Канади, а й України, принагідно вражаючи світову спільноту та українців виступами українською мовою на міжнародних форумах.

Наприклад, у лютому 2018 року на Мюнхенській безпековій конференції Христя виголосила промову українською мовою. І в інших виступах з найвищих трибун світу звертається до українців українською мовою зі словами підтримки. Останнє – дуже важливо, особливо на тлі, коли в Україні тривали баталії щодо юридичного і фактичного статусу української мови.

Виступ на мітингу на підтримку України. 2 березня 2022 року

Христя Фріланд стала першою серед політиків світового рівня, представницею вищої влади іноземної держави, яка на найвищих трибунах світу виступала українською

Канадський уряд у День вишиванки, 2018 рік. Вперше уряд іноземної держави одягнув вишиванки на знак підтримки України
Підсанкційна канадійка

«Підтримувати сьогодні Україну – обов’язок кожного демократичного політика в світі», – наголошувала вона, очолюючи міністерство закордонних справ Канади.

За час її перебування на цій посаді МЗС Канади виділив на гуманітарну допомогу Україні в умовах російської агресії додатково 7,75 млн канадських доларів, а в цілому на гуманітарні проєкти Оттава надала Києву понад 27 млн доларів.

Водночас вона особисто та уряд Канади в цілому наполягали на запровадженні санкцій проти рф та розширення політичної, дипломатичної фінансової, військової та гуманітарної підтримки України.

Про підтримку й допомогу Канади Україні сьогодні, в умовах повномасштабної російсько-української війни, напевне, добре відомо усім. І Христя Фріланд, поза сумнівом, також відіграє у цьому важливу роль. З листопада 2019 до серпня 2020 року вона була міністеркою міжурядових справ Канади.

У серпні 2020 року Христю Фріланд призначили міністром фінансів (до речі, вона перша жінка на цій посаді). З листопада 2020 року вона обіймає посаду віце-прем’єр-міністра

Джастін Трюдо та Христя Фріланд в Ірпені. Травень 2022 року
Потенційна прем’єрка

На початку травня 2022 року Христя Фріланд разом з прем’єр-міністром Джастіном Трюдо та міністеркою закордонних справ Канади Мелані Жолі відвідали Україну, побували в зруйнованому рашистами Ірпені та запевнили, що Канада і надалі залишатиметься надійним другом та помічником України.

Чи не найкращою відзнакою Христі Фріланд як друга України є запроваджені проти неї санкції рф – вона потрапила до першого санкційного списку канадців, підписаного особисто путіним у березні 2014 року.

У Канаді Христю Фріланд називають найбільш імовірною наступницею Джастіна Трюдо як лідера Ліберальної партії. Чи так це, покаже час. Але ми впевнені, що на будь-якій посаді Христя Фріланд і надалі пишатиметься своїм українським походженням, говоритиме українською та відстоюватиме інтереси України. І навіть ставить українців у приклад іншим, західним країнам.

«Я всім у Канаді кажу: весь світ має вчитися в України як бути демократичними громадянами й будувати країну, – наголошує Христя Фріланд. – Таке відчуття, що кожен в Україні відчуває свою громадянську відповідальність. Кожен думає: як я можу допомогти, що я можу зробити? На таких «як» і будується демократичне суспільство».

Христя Фріланд з дітьми на Українському фестивалі у Торонто

Успішна в кар’єрі, Христя також реалізувала себе як дружина

Христя Фріланд з родиною. Різдво. 2021 рік

Чоловік Христі – британський письменник і журналіст The New York Times. Вони мають трьох дітей: Галю, Наталку та Івана. Родина мешкає в Торонто.

Вітаємо пані Христю, зичимо многая літа і віримо, що незабаром святкуватимемо разом перемогу України!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: