Марина В’язовська. Фото: DW

Нобелівка з математики офіційно називається Медаллю Філдса і вручається на Міжнародному конгресі математиків кожні чотири роки одному або кільком математикам віком до 40 років. Сьогодні Медаль Філдса отримала Марина В’язовська – киянка, колись випускниця Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а нині завідувачка кафедри теорії чисел у Швейцарському федеральному технологічному інституті Лозанни (EPFL).

Разом з нею на Конгресі, який пройшов у Гельсінкі, нагородили ще трьох математиків: француза Х’юго Дюмініль-Копена, Джуна Ху зі США та британця Джеймса Мейнарда. Ця премія вважається найпрестижнішою відзнакою в математиці, заснував її канадський математик Джон Чарлз Філдс ще у 1936 році. До того ж вона передбачає нагороду – 15 000 канадських доларів. Їх наша Марина В’язовська теж отримає.

Але головне, що отримала Марина В’язовська – статус другої жінки у світі, нагородженої Медаллю Філдса. До неї цю нагороду отримала лише Мар’ям Мірзахані у 2014 році

Марина В’язовська. Фото з відкритих джерел
Приголомшливо просте рішення

У 2016 році Марина В’язовська розв’язала задачу, над якою математики ламали голову ще з XVII сторіччя – так звану «гіпотезу Кеплера»: упаковка шарів у 8- і 24-мірних просторах з використанням методів модульних форм. Уяви не маємо, про що це. А наша українка не лише її розв’язала, а й зробила рішення «приголомшливо простим», як сказали видатні математики світу. Річ у тім, що до розв’язання цієї задачі сучасні математики майже наблизилися, але лише в певних частинах. До того ж розв’язання зайняло 300 сторінках тексту з використанням 50 000 рядків програмного коду. Марина В’язовська працювала над задачею два роки, вирішила її повністю і описала формулу лише на 23 сторінках.

За своє досягнення українка у 2016 році отримала Премію Салема, котру вручають лише одному вченому-математику на рік за видатні результати досліджень. А сьогодні – ще й математичну Нобелівку у Гельсінкі.

Якщо бути зовсім точними, церемонія Міжнародного конгресу математиків мала відбутися в Санкт-Петербурзі, але її перенесли до Фінляндії саме тому, що 400 видатних математиків, які мали взяти участь у конгресі, забойкотували його проведення у росії.

Нагородити Марину мали ще у лютому – якраз напередодні повномасштабного нападу росії

Марина В’язовська у робочому кабінеті. Фото: Quanta Magazine
Серцем в Україні

Марині В’язовській 37, зараз вона живе у Швейцарії, має чоловіка і двох діточок. Працює у Швейцарському федеральному технологічному інституті Лозанни. До цього тривалий час жила й працювала у Берліні, навчалася у Технічному університеті Кайзерслаутерна, потім у Боннському університеті. Стала професоркою і докторкою філософії з модульних форм.

Попри життя у Європі Марина серцем з Україною: у Києві живуть її батьки та 85-річна бабуся, які ніяк не погоджуються покидати рідний дім. В інтервʼю журналу Quanta Magazine українська математикиня сказала: «Це (російська агресія) не пройде безслідно. Це матиме наслідки, такий надзвичайний стрес, надзвичайний страх. Принаймні, тирани не можуть перешкодити нам займатися математикою. Є щось, що вони не можуть у нас забрати».

Вітаємо пані Марину і радіємо: її нагорода – це ще одна перемога нашої України, цього разу у науковому світі! Адже українки здобувають нагороди не лише в математиці – почитайте історії про ще 8 видатних українок, про яких ми не знали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: