Нацисти ведуть польських євреїв у гетто, травень 1943 року, фото AP Photo

Голокост – давньогрецьке слово, яке означає «всеспалення». У сучасному світі воно має значно більше, глибше, трагічніше значення – найбільший злочин проти людства: цілеспрямовану політику на знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної належності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих, у вузькому значенні.

Упродовж світової історії геноциду зазнавали чимало етнічних груп і націй, але найбільшим і найкатастрофічнішим став геноцид єврейського народу упродовж 1933-1945 років, організований нацистською Німеччиною.

Перший «табір смерті» нацисти відкрили у Дахау в Баварії у 1933 році і почали методично переслідувати євреїв. У 1942 році перетворили цей процес на тотальне винищення і назвали “остаточним розв’язанням єврейського питання”. Через неповне сторіччя – у 2022 році – це гасло візьме собі путін і у лютому 2022 року процитує його у контексті розв’язання «українського питання». Нацисти вважали, що євреї зрадили Німеччину під час Першої світової війни, що вони винні в економічному спаді Німеччини під час депресії 1920-30-х років і повинні відповісти за це. Через неповне сторіччя наша країна-сусід теж звинуватить нас у “зраді”.

27 січня увесь світ і Україна також відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Саме в цей день у 1945 році армія 1-го Українського фронту звільнила “Аушвіц-Біркенау”, один з найжахливіших таборів смерті. Саме цей день Генеральна Асамблея ООН у 2005 році обрала для вшанування євреїв, які загинули від рук нацистського режиму.

А загинуло тоді понад 6 мільйонів євреїв, з них 1,5 мільйона – з території сучасної України. Більша частина загинула у Польщі – нацисти після окупації розташували тут чи не найбільше таборів смерті.

За висновком ЮНЕСКО, виявлення, затримання й переслідування євреїв в окупованих нацистами країнах Західної та Східної Європи відбувалося не рідко за участі цивільного населення або ж за його мовчазного спостереження. Водночас серед простих людей було чимало тих, хто переховував і рятував євреїв, ризикуючи своїм життям – їх оголошено Праведниками світу.

Україна – четверта у світі країна за кількістю Праведників: 2 691 українцю надано це почесне гуманістичне звання

Євреї, яких привезли у табір Аушвіц-Біркенау

Читайте також: Українські Праведниці: 5 героїнь, які під час Голокосту рятували євреїв

Більшість чиновників Третього рейху, які ініціювали й керували Голокостом і, зокрема, «ідеолог» нацистів Герман Герінг постали перед судом у Нюрнберзі. Процес розпочався у листопаді 1945 року. 12 нацистів засуджені до смертної кари, решта – до довічного ув’язнення. Останній з них помер у в’язниці Нюрнберга в 1987 році.

Останній судовий процес за фактом геноциду євреїв відбувся у Франції у 1998 році. Тобто покарання рано чи пізно наздогнало кожного. Це російському режиму на замітку…

#WeRemember – офіційний хештег Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. Ми пам’ятаємо. Про геноцид українців також. І про невідворотність відплати.

Маємо дві щемливі історії: про Джоконду з гетто: фотоісторія дівчини, яка загинула від Голокосту, а також історію як німецькі жінки з вулиці Троянд врятували своїх чоловіків-євреїв.