Загалом Всеукраїнську зоозахисну премію отримали 15 зоозахисників, які рятують життя тварин в Україні: 9 жінок і 6 чоловіків. Відзнаку ініціювали Всеукраїнський гуманістичний рух UAnimals та міжфракційне об’єднання «Гуманна країна». 

На сайті UAnimals кожен охочий міг номінувати на премію волонтерів, працівників громадських організацій та притулків, ветеринарів та інших зооактивістів. Список переможців серед 1206 заявок, поданих українцями, визначило міжнародне експертне журі премії.

Оскільки UAnimals пропагує гуманне ставлення та опікується тваринами усіх видів, а також бореться за збереження довкілля, спеціальними відзнаками нагородили й засновника Центру порятунку хом’яків, й ініціативну групу, що бореться за збереження екосистем гірського масиву в Карпатах.

Також на церемонії вшанували пам’ять іноземців, які добровільно приїхали в Україну під час повномасштабної війни, щоб рятувати людей і тварин та розповідати правду світові, а згодом загинули на сході України від російських обстрілів.

Вітаємо цьогорічних переможців Всеукраїнської зоозахисної преміїї і представляємо кожного

ВІКТОРІЯ КРУЧИНА
(Куп’янськ, Харківська область)

Зооволонтерка годує, доглядає, лікує безпритульних тварин у прифронтовому Куп’янську. У 2016 році першою в місті впровадила програму стерилізації та вакцинації безпритульних тварин: створила благодійний фонд «Промінь милосердя», щоб протистояти вилову собак з подальшою евтаназією.

Під час окупації Куп’янська російськими військами забезпечувала їжею та ліками тварин на вулицях міста і навіть продовжила стерилізувати їх у місті та населених пунктах поблизу. UAnimals неодноразово допомагала волонтерці з фінансуванням стерилізацій: навіть у таких надскладних умовах жінці вдалося стерилізувати понад 200 тварин! 


ОЛЕНА КОТОВА
(Олександрія, Кіровоградська область)

Засновниця ГО «Зоодопомога», що є центром реабілітації та стерилізації в Олександрії, допомогою тваринам займається майже все життя,

10 років тому запустила проєкт стерилізації та вакцинації тварин у місті. Серед врятованих Оленою не тільки коти й собаки, а й оленятко, білченя та різноманітні птахи.

Під час повномасштабної війни зоозахисниця приймає у своєму центрі велику кількість тварин, евакуйованих з гарячих точок.


ОЛЕСЯ ЛЕОНОВА
(Дніпро)

Співзасновниця реабілітаційного центру «Друг» у Дніпрі. Зараз під опікою Олесі понад 200 тварин. Здебільшого це тяжкохворі коти. На жаль, у таких тварин значно менше шансів знайти того, хто гідно піклуватиметься про них, тому такою людиною стає для них пані Олеся.

Жінка навчилася ставити крапельниці, переливати кров та виконувати інші необхідні процедури. Заради чотирилапих волонтерка не евакуювалася з Дніпра попри постійну загрозу обстрілів.

Усі два роки від початку повномасштабного вторгнення Олеся приймає в притулку евакуйованих з фронту котів та продовжує  лікувати й прилаштовувати своїх підопічних. 


ІЛОНА ДЖАЛАГАНІЯ
(Суми)

Співзасновниця та керівниця притулку «Сумське товариство захисту тварин». Під опікою Ілони в притулку перебувають 400 собак, а ще 30 живуть у неї вдома.

З початком повномасштабного вторгнення Ілона з командою приймають у притулку евакуйованих тварин із зони бойових дій, зокрема з Донеччини, Херсонщини, Сумщини. Тварин не тільки лікують та доглядають, але й прилаштовують у родини. Крім цього, команда активно займається стерилізацією тварин у Сумах.


МАРІЯ ВРОНСЬКА
(Гостомель, Київська область)

Власниця та керівниця Гостомельського притулку, де під опікою перебувають понад 700 тварин. Серед них багато евакуйованих собак та котів, і притулок продовжує приймати врятованих чотирилапих. Марія з чоловіком були одними з перших волонтерів, які поїхали рятувати тварин на Херсонщину після підриву Каховської ГЕС.

Марія з командою не тільки змогла відновити притулок (до чого також долучилася UAnimals), який пережив окупацію та постраждав від обстрілів, а й активно розширює свою роботу: вона придумала та реалізувала проєкт AdoptMe Days, завдяки якому успішно прилаштовують тварин із різних притулків, будує центр для евакуйованих тварин та організувала програму безплатної стерилізації в Гостомельському районі. 


АЛІСІЯ ПОЛИХА
(Київ)

Членкиня команди порятунку тварин KARG. Собаки, коти, замерзлі лебеді, травмовані бобри чи кажани в біді – волонтерка рятує всіх беззахисних тварин, незалежно від їх виду й того, наскільки складна чи небезпечна ситуація.

Алісія з командою також евакуювали хвостатих із найгарячіших точок України: Бахмута, Авдіївки, затоплених селищ Херсонщини тощо.


ВІКТОР ШЕЛЬВІНСЬКИЙ
(Кожичі, Львівська область)

Ветеринар, засновник Центру реабілітації птахів «Вільні крила». Віктор облаштував його власними силами прямо у дворі свого будинку та прилеглих ділянках. Тільки за останній рік на реабілітацію сюди потрапили 300 птахів 63 видів. Їх сюди привозять з усієї України травмованих, хворих, виснажених. Віктор їх лікує і повертає в дику природу, якщо це можливо. За потреби птахи можуть проходити тривалу реабілітацію — в центрі для цього є всі умови.


МАРИНА ШАЖКО
(Бахмут, Донецька область – Вільне, Дніпропетровська область)

У 2012 році під керівництвом Марини було створене Бахмутське товариство захисту тварин «Лада» для утримання безпритульних тварин, які постраждали внаслідок жорстокого поводження людей. До повномасштабного вторгнення у притулку було понад 160 підопічних.

Коли перебування у Бахмуті стало неможливим, Марина з чоловіком евакуювали їх усіх до Дніпропетровської області. Зараз у притулку трохи більш як 200 тварин, і їхня кількість збільшується, бо Марина приймає евакуйованих, зокрема тих, кого вивозять наші військові. Також у притулку проводять освітню роботу, що стосується гуманного ставлення до тварин.


РОМАН ОСТАПЧУК
(Донецька область)

Військовий, який неодноразово звертався до UAnimals по допомогу в евакуації тварин, врятованих з місць бойових дій. Собаки, коти, дикі тварини, птахи і навіть кажан — Роман нікого не залишає в біді.

Окрім порятунку, захисник підгодовує тварин на місці своєї дислокації, а також співпрацює з волонтерами, які допомагають діставати корм. Частину врятованих тварин Роман прилаштував, а деякі тепер живуть із його родиною на Тернопільщині.


ТЕТЯНА КУЦУКОНЬ
(Бориспіль, Київська область)

Засновниця Благодійного фонду допомоги тваринам «Фенікс», волонтерка, яка вже понад 15 років рятує беззахисних тварин. Під її опікою зараз близько 100 тварин, яких вонадоглядає та прилаштовує в родини. Більшість – це старі тварини з хронічними хворобами, інвалідністю, зооагресією та ті, хто потребує довічного лікування. Також у притулку Тетяни приймають евакуйованих тварин. 


МИХАЙЛО РУСІН
(Київ)

Кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту зоології імені Івана Шмальгаузена, фахівець ГО «Українська природоохоронна група», засновник Центру порятунку хом’яків.

Зоозахисник розробив проєкти природно-заповідного фонду для всіх колоній ховрахів та активно просуває ідею про захист дрібних ссавців, яка поки що не має великого відгуку в суспільстві, втім, команда UAnimals впевнена, що скоро це зміниться. 


Ініціативна група
FREE SVYDOVETS

Активісти, борці за збереження екосистем гірського масиву Свидовець та цілого Карпатського регіону. Спеціальну відзнаку отримала керівниця комунікацій Української природоохоронної групи, активістка ініціативи Free Svydovets Тетяна Шаміна.


ЕММА ІҐУАЛЬ та ЕНТОНІ ІГНEТ
(Іспанія та Канада)

Волонтери громадської організації Road to Relief, які співпрацювали з UAnimals. Вони були переконані: хоча діяльність їхньої організації не спрямована на допомогу тваринам, вони мають рятувати всіх. У 2023 році передали команді UAnimals віслюка та козу Сніжку, яких перед тим забрали у військових на Донеччині. Нагороджені посмертно.


АРМАН СОЛДІН
(Франція)

Французький журналіст, який врятував з окопу їжака, а невдовзі загинув внаслідок ракетного обстрілу поблизу Часового Яру, про що повідомили колеги з AFP, які стали свідками події. Нагороджений посмертно.

Нагадаємо, що UAnimals – це всеукраїнський гуманістичний рух, що існує з 2016 року і пропагує гуманне ставлення до тварин, захищає їх від експлуатації та знущань. За сім років діяльності рух домігся ухвалення в Україні важливих зоозахисних законів, досягнув заборони експлуатації тварин у цирках близько 30 українських міст.