Справжнє ім’я Геді (Хеді) Ламар – Гедвіга Єва Марія Кіслер. Вона народилася 9 листопада 1914 року у Відні. Її батько був банкіром зі Львова, а мати – піаністкою із Будапешта. З дитинства батьки розвивали її інтелект (дівчинка була дуже допитливою, особливо щодо техніки). Помітний був і її акторський талант, тому Геді віддали також до театральної школи.

Прагнення стати акторкою переважило: Геді покинула навчання і взялася завзято шукати роботу в кіно. Так уже в 16 років відбувся її дебют у фільмі «Дівчина в нічному клубі». Відомий тоді театральний режисер Макс Райнхардт назвав юну Геді найкрасивішою жінкою Європи, і, напевно, не помилився.

У 1933-му до 18-річної Геді прийшла світова слава завдяки ролі у романтично-драматичному фільмі з еротичними сценами «Екстаз». До речі, вважається, що вона першою знялася оголеною й показала на екрані оргазм.

Того ж року їй запропонував руку і серце австрійський мільйонер, один з найбагатших людей Австрії, виробник зброї Фріц Мандль

Читайте також:

Проте шлюб, на якому особливо наполягали батьки Геді, виявився невдалим і тривав близько чотирьох років. Однієї ночі вона втекла від чоловіка, батьків, зобов’язань та осуду і на пароплаві «Нормандія» вирушила до США з надією почати нове життя.

За океаном її чекав успішний контракт з Metro-Goldwyn-Mayer на 30 млн доларів. Найвідоміші її фільми – «Алжир» (починаючи з нього, Геді використовувала псевдонім Ламар), «Леді в тропіках», «Тортилья-Флет», «Небезпечний експеримент». Вона стала однією з «найдорожчих» акторок того часу.

Поряд з армією шанувальників її таланту і вроди, популярність мала й інший бік – заздрість та спроби дискредитації в різний спосіб: від звинувачення у крадіжці взуття у дорогому магазині до публікації вигаданої автобіографії акторки, що паплюжила її. Попри те, що судова тяганина зрештою завершилася на користь Геді Ламар, це добряче попсувало їй нерви та репутацію.

В особистому житті Геді теж була незвичайною – вона була заміжня шість разів та мала трьох дітей. А коли вона померла в 2000 році у Флориді у 86 років, згідно із заповітом, її прах розвіяли у Віденському лісі.

Та ще цікавіше, що крім акторства Геді Ламар відома і як винахідниця

Читайте також:

Хоча чимало дослідників вважають, що насправді не вона є авторкою розробок, які запантентувала. У серпні 1942 року вона отримала патент «Секретна система зв’язку» (Secret Communication System), який став основою для систем зв’язку з розширеним спектром, що сьогодні використовується всюди, від мобільних телефонів до Wi-Fi і GPS.

Вважається, що цю розробку вона здійснила зі своїм другом, композитором Джорджем Антейлом. У той час патент на цей винахід так і не був реалізований: військово-морський флот США, який розглядав можливість його використання для управління торпедами, відкинув проєкт через складність у реалізації. Але через пів століття саме на системі «стрибаючих частот» або «псевдовипадкової перебудови робочої частоти» постали такі види передачі даних, як мобільний зв’язок GSM і Bluetooth.

У 1997 році Геді Ламар офіційно нагородили за відкриття. На її честь 9 листопада стало Днем винахідника у багатьох німецькомовних країнах. На початку 2014 року Геді Ламар було включено до Зали Слави Винахідників. Також вона зображена на заставці при завантаженні програми Corel Draw 8-ї та 9-ї версій.